1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Kadın Ayakkabı Modelleri ve Markaları İncelemesi
Malakkhanim Eyubova, İstanbul'da Sevenleri ile Bir Araya Gelecek

Malakkhanim Eyubova, İstanbul'da Sevenleri ile Bir Araya Gelecek

Bilindiği gibi her yıl 31 Aralık tarihi Azerbaycan'ın dünya Azerbaycanlılar Dayanışma Günü olarak kutladığı son derece önemli tarihler arasında yer alıyor.

A+A-

Bilindiği gibi her yıl 31 Aralık tarihi Azerbaycan'ın dünya Azerbaycanlılar Dayanışma Günü olarak kutladığı son derece önemli tarihler arasında yer alıyor. Bu tarihlerde Kuzey ve Güney olarak ikiye bölünmüş olan Azerbaycan'ın 1989 yılında bu ayrılığı sonlandırarak bir bütün haline gelmesi yad ediliyor. Türkiye'de de bugün kapsamında çeşitli etkinlikler düzenleniyor. Azerbaycan'ın en önemli halk sanatçıları arasında yer alan Malakkhanim Eyubova, 31 Aralık Dünya Azerbaycanlılar Dayanışma Günü kapsamında Türkiye'de ve İstanbul'da bir konser vermeye hazırlanıyor.

Konuya ilişkin açıklamalarda bulunan Melekxanim Eyubova, "Türkiye'nin kardeş ülke Azerbaycan’ın tüm mutlu günlerinde ve tüm Zor zamanlarında yanında olması bizlere gurur ve mutluluk veriyor. Bu nedenle bende kardeş ülke Türkiye'de bulunmaktan ve buradaki sevenlerinle buluşmaktan son derece büyük heyecan duyuyorum. "diye anlatıyor.

1962 yılında Azerbaycan'da dünyaya gelen sanatçı okul yaşantısına ve eğitim hayatına son derece önemli eğitimleri sığdırmış bulunuyor. Qarmon ana dalı ile 5 yıllık bir müzik okulundan mezun olduktan sonra sanatçı Azerbaycan Devlet Üniversitesi’nin müzikal komedi fakültesinde bitirmiş bulunuyor. Öte yandan eğitim faaliyetlerine devam eden sanatçı Azerbaycan Devlet Televizyon ve Radyo Şirketi’ne ait birçok çalışmada da aktif bir şekilde yer alıyor. 1980 ile 1985 yılları arasında Irs Folklor Musiqi Teatri topluluğunun solistliğini de yapmış bulunuyor.

Sanat yaşamına büyük başarıları sığdırmayı başaran sanatçı dünyanın birçok ülkesinde konser veriyor. Amerika Birleşik Devletleri, Almanya, Avustralya, Fransa, Türkiye, Romanya, Beyaz Rusya, Letonya ve Hollanda gibi ülkeler sanatçının bugüne kadar konser verdiği ülkeler arasında yer alıyor. Sanatçı Opera konusunda da son derece yetenekli ve başarılı olması hasebi ile 1995 yılında Azerbaycan Devlet Opera ve Bale Tiyatrosu’nda Leyli ile Mecnun opera sahnesinde Leyli rolünü oynamış bulunuyor. Öte yandan sanatçı on yılı aşkın bir süredir Azerbaycan Devlet Kültür ve Sanat Fakültesi’nde muğam profesörü olarak faaliyet yürütüyor. Azerbaycan'ın onurlu ve halk sanatçısı unvanını alan Malakkhanim Eyubova, her seferinde aldığı bu unvanın kendisi için ne kadar önemli olduğunu ve ne kadar gurur verici olduğunu ifade ediyor.

Azerbaycan Kültür Evi’nin başkanı Hikmet Elp her yıl olduğu gibi düzenledikleri bu program için açıklamalarda bulundu ve bu etkinlikte sahne alacak Melekxanim Eyubova için övgüler yağdırdı: “Bizler için Malakkhanim Eyubova Azerbaycan sanatının zirvelerinden biridir. Uzun yıllardır İstanbul, Azerbaycan kültürel olarak her davetimize temennamız icabet gösteren Türkiye’nin İstanbul, Ankara, İzmir gibi büyükşehirlerine konserler veren çok değerli bir sanatçımızdır. O bizim ailemizden biri gibi sevenlerinin yüreğinde yerini almıştır. Temennim bundan sonra da sanatıyla zirvelerde olsun ve başarıları daim olsun. Her zaman onunla yan yana yürümekten mutluyuz, gururluyuz. Ve birlikte olmaktan birlikte etkinlikler düzenlemekten bahtiyarız. Bu yıl da Dünya Azerbaycanlılar Günü dolayısıyla 31 Aralık’ta insanlarımızı bu kültürün etrafından toplamak amacıyla Malakkhanim gibi sanatı yüksek bir sanatçımızın bir hanımefendinin, bir değerimizin katılacağı bir konser programıyla güzel bir gece geçirmeyi arzulamaktayız. Ve bizim dışımızda da başka yerlerde de bu programlarda söz konusudur. İnşallah 2021’i 2022’e bağlayan gecemizde kültürel olarak bizim programımızda Melekxanim Eyubova ile birlikte olacağız”

Sözlerine son noktaları koyarken Hikmet Elp Türkiye ve Azerbaycan halkına teşekkürlerini sunarak böyle önemli bir günde herkesi konsere davet etti.

 

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.