1. HABERLER

  2. YAŞAM

  3. Yahya Kemal Beyatlı Hayatı ve Eserleri
Yahya Kemal Beyatlı Hayatı ve Eserleri

Yahya Kemal Beyatlı Hayatı ve Eserleri

2 Aralık 1884 Üsküp doğumlu olan Yahya Kemal Beyatlı, ilköğrenimini burada görmüştür. 1897 yılında ailesi ile birlikte Selanik'e yerleşen ünlü edebiyatçı,...

A+A-

2 Aralık 1884 Üsküp doğumlu olan Yahya Kemal Beyatlı, ilköğrenimini burada görmüştür. 1897 yılında ailesi ile birlikte Selanik'e yerleşen ünlü edebiyatçı, annesinin verem nedeni ile ölümünden oldukça etkilenmiştir. Babasının annesinin vefatının ardından yeniden evlenmesini içine sindiremeyip tek başına geri Üsküp'e dönmüştür. Ancak burada eskisi gibi hayat süremeyip geri Selanik'e dönerek "Esrar" mahlası ile şiirler yazmaya başlamıştır. Ortaöğrenimine devam etmesi için 1902 yılında İstanbul'a gönderilen şair, 1903 yılında Paris'e gitmiştir. Hiç dil bilmeden gittiği bu yabancı şehirde kısa sürede Fransızca öğrenen Beyatlı, 1904 yılında Sorbonne Üniverisitesi'nde Siyasi Bilimler öğrenimi görmeye başlamıştır. Öğrenimini bitirdikten sonra 1913 yılında İstanbul'a geri dönüp Edebiyat Tarihi hakkında ders vermeye başlamıştır. Hayatı boyunca pek çok tanındık kişi ile tanışan Yahya Kemal Beyatlı, 19 Eylül 1922 tarihinde Mustafa Kemal ile de tanışmıştır. Türk edebiyatına büyük katkısı olan Yahya Kemal'in hayatı, 1 Kasım 1958'de İstanbul'da son bulmuştur.

Yahya Kemal Beyatlı'nın Edebiyatımızdaki Yeri

Hayatı boyunca Türk Edebiyatına sayısız eser kazandırmış olan Yahya Kemal, batı şiiri ile divan şiirini birleştiren bir şairdir. Bu özelliği ile edebiyat tarihimizdeki "Dört Aruzcular" dan biri olmayı hak eden ünlü şair buna rağmen hiç kitap çıkarmamıştır. Tevfik Fikret, Mehmet Akif Ersoy ve Ahmet Haşim ile Cumhuriyet Dönemi edebiyatına büyük katkısı olmuş ve saf şiir anlayışı ile pek çok kişinin beğenisini kazanmıştır.

 Yahya Kemal Beyatlı'nın Eserleri

l Kendi Gök Kubbemiz

l Eski Şiirin Rüzgarıyla

l Edebiyata Dair

l Aziz İstanbul

l Eğil Dağlar

l Tarih Musahabeleri

l Siyasi Hikayeler

l Siyasi ve Edebi Portreler

l Çocukluğum, Gençliğim, Siyasi ve Edebi Hatıralarım

l Mektuplar-Makaleler

l Bitmemiş Şiirler

l Yahya Kemal'den Babasına Kartpostallar

l Gemi Elli Yıldır Sessiz

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.