1. HABERLER

  2. EĞİTİM

  3. Uzman Psikolog Danışman Tözeniş: “Puana değil, başarı sırasına göre tercih yapılmalı”
Üniversiteye Yeni Başlayanlar İçin Öneriler

Üniversiteye Yeni Başlayanlar İçin Öneriler

Lise eğitimi boyunca büyük bir çaba ile derslerine çalışarak ve birçok sınava girerek, Türkiye'deki üniversitelere girme hakkı kazanan milyonlarca öğrenci,...

A+A-

Lise eğitimi boyunca büyük bir çaba ile derslerine çalışarak ve birçok sınava girerek, Türkiye'deki üniversitelere girme hakkı kazanan milyonlarca öğrenci, her sene aynı heyecanı yaşar. Üniversitenin nasıl bir eğitim kurumu olduğunu, hayatında nelerin değişeceğini ve nelere dikkat etmesi gerektiğini, başlamadan önce detaylı bir şekilde öğrenmek ister. Üniversiteye yeni başlayanlar için kılavuz niteliğinde önerilerimiz olacaktır.

Öncelikle lise eğitiminden ve kurumundan farklı bir anlayışın hakim olduğu bilinmelidir. Öğrenciler de öğretmenler de, daha rahat ve geniş bir ortam çerçevesinde eğitimini sürdürür. Ancak bu rahatlık, rahatsızlık derecesinde algılanmamalıdır. Her çevrenin olduğu gibi, özellikle yerleşkesi olan üniversitelerin de içerisinde belirli kuralları mevcuttur. Üniversite hakkında bilinmesi gerekenler dendiğinde, herkesin artık tamamen mesleki bilgiler öğreneceği ve daha pratiğe dayalı bir eğitim hayatı süreceği akıllarında olmalıdır.

Öğrenci kulüpleri ile sosyal olabilmek ve çevreyi genişletebilmek mümkündür. Hatta sosyalleşmenin en büyük köprüsü olarak üniversite ortamı ve burada gerçekleşen etkinlikler kabul edilir. Öğrenciler bu noktada kendi yetenekleri ve ilgi duyduğu alanlar doğrultusunda kulüplerde seçim yapmalıdır. Bu etkinlikler daha çok kendisine bir şey katacak ve mesleğine de olumlu etki edecek bir alan olmalıdır. Üniversite rehberi içerisinde her zaman kulüpler önemli bir konu olarak kabul edilir. Ailelerin tereddüt etmeyeceği, siyasi ya da ekonomim anlamda bir zarara uğratmayacak ve gerçekten topluma da faydalı olabilecek konularda aktif olabilmek en doğrusu olacaktır.

Üniversiteye geçen her öğrenci, geçim konusunda biraz daha gerçeklerle yüzleşir. Maddi olanakları doğrultusunda kendisine ek aktiviteler belirleyebilir. Elindeki para ile artık daha farklı bir geçinme metodu uygulayabilir. Özellikle memleketinden uzakta okuyanlar bu konuda daha dikkatli olmalıdır.

Arkadaş seçimi de her zaman önemli olduğu gibi bu dönemde de oldukça önemli bir konudur. Her öğrenci, kendisine bir şey katacak ve gerçekten mantıklı kişiler ile arkadaşlık kurmalıdır. Sosyalleşebilmenin ve değişebilmenin en iyi yuvası olarak üniversiteler, her öğrenciyi bir birey olma yolunda hazırlar. Ancak bunu çabaladıkları takdirde herkes kendisi gerçekleştirecektir. Bu nedenle üniversiteye geçen her öğrencide heves, hırs, kararlılık ve irade olması gereken kavramlardır.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.