Turizm gelirlerimiz ne durumda?

Turizm gelirlerimiz ne durumda?

Bir ülkenin yurt dışı gelirlerinde turizm gelirleri oldukça büyük öneme sahiptir. Eğer bir ülke deniz turizm açısından ne denli elverişli bir yerde...

A+A-

Bir ülkenin yurt dışı gelirlerinde turizm gelirleri oldukça büyük öneme sahiptir. Eğer bir ülke deniz turizm açısından ne denli elverişli bir yerde bulunuyorsa, tarih ve kültür değerleri açısından ne kadar zenginse, doğal güzellikler peşinde olan insanlara ne kadar çok hitap ediyorsa, turizm gelirleri açısından o derece elverişli durumdadır. Eğer bir ülke bu sayılanların hepsine birden sahipse, o zaman turizm gelirlerinde dünya sıralamasında yukarı çıkmaması için hiç bir neden yok. İşte ülkemiz bu açıdan son derece zengin. Deniz turizmi, tarih ve kültür turizmi ve doğa turizm arayanlara o kadar çok olanak sunuyor ki.

Ama bu zenginliklerin olması tek başına yeterli değil elbette. Tesislerin, ulaşım olanakların, sunulan hizmetlerin de aynı ölçüde kaliteli ve kusuruz olması gerekiyor. Son yıllarda fuarlar, çeşitli organizasyonlar ve kongrelerin sayısında görülen yükselme de bu yöndeki çabaların bir sonucu.

Ülke ekonomisine katkısı

Peki turizm gelirlerinin artması, ülke ekonomisi açısından nasıl bir öneme sahiptir?

Herşeyden önce ülkeye döviz girdisi demektir. Döviz girişlerinin döviz çıkışlarından yüksek olması ülke ekonomisi için güç demektir. Ödemeler dengesinde bütçe açıklarının kapanması demektir. Ama aynı zamanda ülkede yaşayanların gelir seviyelerinin yükselmesi demektir.

Bu arada turizme yapılan yatırımlar sayesinde ülke ekonomisi hareketlenir. Yeni tesislerin yapılması mevcutların iyileştirme çalışmaları, yeni havaalanlarının açılması, havayolu şirketlerinin uçak filolarının genişlemesi, hizmet sektöründeki genişleme faaliyetleri, hepsi ayrı ayrı çeşitli sektörlerin canlanmasına neden olur.

Tabi bu sayılan çalışmaların bir diğer yararı istihdam yaratması ve işsizliğin önüne geçmesi demektir.

Ülkemizde turizm

Ancak turizm gelirleri çok hassas bir noktadır. Gerek ülkemizde yaşanan sosyal hareketler ve siyasal kargaşalar gibi olumsuz gelişmeler, gerekse dünya genelinde meydana gelen ve özellikle bölgemizi ilgilendiren halk hareketleri ve savaşlar, turizmde son derece büyük iniş ve çıkışlara neden olmaktadır. Turizm her zaman huzur ve güvenlik arar. Huzur ve güvenliğin olmadığı yerde turizm de olmaz.

Uygulanan politikalarla önemli ölçüde teşvik gören turizm sektörü, son yıllarda ciddi ilerleme göstermektedir. İlk zamanlar, ülkemize gelen turistler sadece deniz turizmini tercih ederlerken, bugün, kültür turizmi, kış turizmi, kongre turizmi, inanç turizmi ve spor turizmi gibi çeşitli amaçlarla da geliyorlar. İnsanların farklı kültürleri görmesi ve tanıması birbirlerine yaklaştırıyor ve turizm ile, bir anlamda toplumsal barışa katkı da sağlanmış oluyor.

Birleşmiş Milletler’e bağlı Dünya Turizm Örgütü, ülkelerden gelen verilere dayanarak dünya turizm sıralamasını açıklar. Yılda üç kere yaptığı bu sıralamada, uluslarası turizm gelirlerini, uluslarası ziyaretçi sayılarını, turistlerin yaptıkları harcamaları ve en çok turist çeken şehirlerin listesini açıklar.

2013 rakamlarına bakıldığında, ülkemize gelen gelen turist sayısı yüzde 10 artmış. İsrail’den gelen turist sayısında ise patlama olmuş. Ancak son günlerde yaşanan İsrail’in Gazze’ye saldırması, İsrail’den önemli sayısa rezervasyon iptaline neden olmuştur.

2013 yılında turizm gelirlerimiz 32 milyon dolara ulaşmıştır ve dünya sıralamasında Türkiye, altıncı olmuştur. Yaşanan Gezi olaylarındaki rezervasyon iptallerine rağmen bu artışın sağlanmış olması çok önemlidir.

Gelen turistlerin yüzde 19’u Avrupa ülkelerinden olmuş. Sıralamada Almanya başta, arkasından Rusya ve İngiltere geliyor.

En çok tercih edilen yer sıralaması ise hep aynı. Antalya başta gidiyor. Bunu İstanbul ve Muğla izliyor.

İstanbul’a bu yılın ilk 6 ayında gelen turist sayısı, geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 9 artmış ve 5,5 milyona yaklaşmış durumda. İstanbul’a gelenlerin içinde ilk sırada yine yüzde 10 ile Almanlar var. Bunu Ruslar, Amerikalılar, İranlılar, İngilizler ve Fransızlar izliyor. Bunun yanında Arap ülkelerinden gelenlerin sayısı geçen yılın ilk 6 ayına göre yüzde 21 artmış.

Yeni bir olumsuzluk olmazda hedeflenen rakamların geçilmesi de mümkün görünüyor.

Birol Şahiner – Halk Gazetesi

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.