1. HABERLER

  2. EMLAK

  3. TOKİ Kura ve Satış Süreci Nasıl İşlemektedir?
TOKİ Kura ve Satış Süreci Nasıl İşlemektedir?

TOKİ Kura ve Satış Süreci Nasıl İşlemektedir?

TOKİ fırsatları ile beraber dar ve orta gelire sahip olan ailelerin uygun fiyatlar ile konut sahibi olmaları mümkün kılınmıştır. Konut sahibi olma...

A+A-

TOKİ fırsatları ile beraber dar ve orta gelire sahip olan ailelerin uygun fiyatlar ile konut sahibi olmaları mümkün kılınmıştır. Konut sahibi olma süreci içerisinde kriterlere uygun olan kişiler faizsiz konut kredisi de alabilir. Başvuru koşularını dikkatli şekilde inceleyerek bu konuda daha fazla bilgi sahibi olabilirsiniz.

Dükkan ve Arsa Satışı Nasıl Gerçekleştirilmektedir?

TOKİ dükkan satışı 2018 senesinde de devam edecektir. Dükkan satışı ve arsa satışı söz konusu olduğu zaman açık artırma yöntemi benimsenmektedir. Açık artırma ile alakalı olan bütün detaylar TOKİ’nin internet sitesinde detaylı bir biçimde verilmektedir. İl, ilçe, konutun genişliği gibi detaylara bu şekilde oldukça kolay bir biçimde erişim sağlayabilirsiniz.

TOKİ Emeklilere Özel Projeler Hazırlıyor Mu?

TOKİ emeklilere özel farklı kapsamlarda projeler hazırlamaktadır. Özel olan projelerin haricinde TOKİ tarafından tasarlanmış olan bütün projelerde dörtte bir oranında daireler emeklilere ayrılmaktadır. Başvurusunu yapan ve koşulları karşılayan emeklilerin kısa bir süre içerisinde bu olanaktan faydalanması mümkün kılınmıştır.

TOKİ orta gelir ve dar gelirli olan kişilere özel olarak projeler üretmektedir. Emekliler için üretilen projeler de dahil olmak üzere başvuru için yerine getirilmesi gereken koşullar;

Eşiniz de dahil olmak üzere eve giren toplam gelirin en fazla 3200 lira olması istenmektedir. İstanbul’da bulunan projeler için bu tutar 3700 liraya kadar artırılmıştır.

Daha önce bankalardan konut kredisi kullanmış kişilerin bu olanaktan faydalanma imkanı olmadığı da belirtilmelidir.

Üzerine kayıtlı ev, arsa ya da hisseli kat mülkiyeti olan kişilerin projelere dahil olmasına izin verilmemektedir.

Ödeme Planlaması Nasıl Tamamlanmaktadır?

TOKİ erken ödeme imkanları değerlendirildiği zaman bu olanakların kişilerin ödeyecekleri faiz tutarını düşürdüğü görülmektedir. TOKİ faiz hesaplama işlemleri sırasında ön ödeme süreci işleme alındığı zaman direkt olarak ödenecek olan tutarda azalma göze çarpmaktadır. Konutu alabilmek için yapmış olduğunuz taksitlendirme bir diğer deyiş ile vade artış gösterdikçe ödenmesi gereken toplam faiz tutarının da arttığı bilinmektedir.

TOKİ faizsiz konut kredisi da ödeme ile alakalı dikkate alınabilecek olanaklardan bir diğeridir. TOKİ tarafından verilen faizsiz kredilerin sadece şehit, gazi ve terör mağduru ailelerine sağlandığı bilinmektedir. Bunun haricinde dul ve yetimlere de bu olanaktan faydalanma imkanı tanınmıştır. Bu grupların dışında kalan kişilerin faizsiz kredilerden faydalanma imkanı bulunmamaktadır.

Restorasyon Hibesi Hakkında Bilinmesi Gerekenler Nelerdir?

TOKİ projesi 2018 senesi detaylı bir biçimde incelendiği aman restorasyon hibesine önemli bir yer verildiği görülmektedir. Bu konu ile alakalı olarak dikkate alınması gereken noktalar;

Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kanunu dahilinde kültür varlıklarının yaşatılması ve onarılması amacı ile hibe desteği verilmektedir.

Verilecek olan kredinin oran konusunda da bir belirlemesi yapılmıştır. Ortaya koyulacak olan keşif bedelinin %70i bir kredi kapsamında alınabilecek en yüksek miktar olarak sunulmuştur.

Kredilendirilen projelerin nasıl işlediği ve ne yönde hareket edileceği Rölöve Anıtlar Müdürlüğü uzmanları aracılığı ile denetlenmektedir.

TOKİ projesinde hangi iller öncelikli noktasında tarihi eserlerin restorasyonu konusunda aktif çizgiye sahip olan illerin hibe kapsamında bir adım önde olduğu görülmektedir. TOKİ restorasyon hibesi miktar olarak incelendiği zaman 170 bin lirayı geçmeyecek şekilde hesaplanmaktadır.

TOKİ Projelerinde Sözleşme için Gerekli Belgeler Nelerdir?

TOKİ Türkiye geneli gerekli olan başvuruların tamamlanmasından sonra projeler bazında onay alabilmek için ve sözleşmenin imzalanması için şu belgeler getirilmelidir;

Vukuatlı nüfus kayıt örneği, ikametgah belgesi

Aylık gelirin 3200 liranın üzerinde olmadığını gösteren bir belge

Kişinin üzerine kayıtlı olan herhangi bir ev ya da taşınmaz herhangi bir mal varlığının olmadığını kanıtlayan belge

SGK’dan alınmış olan maaş bilgilerini içeren bordro

TOKİ ucuz ev alma imkanı bu belgelerin bir araya getirilmesi ile beraber kişilere sağlanmaktadır. TOKİ ucuz evler deprem yönetmeliği ve yapı bakımından kanunların istediği ölçülere uygun olarak tasarlanmıştır. Bu konuda herhangi bir sorun söz konusu değildir. TOKİ yüzde 20 indirim gibi ödeme kolaylıklarının da getirilmesi ile beraber oldukça donanımlı olan bu evlerin satın alımı ve ödeme işlemleri daha kolay bir hal almıştır.

Çekiliş Aşaması Nasıl Gerçekleştirilmektedir?

TOKİ yapılandırma süreçleri şehirlerin dokusuna zarar verilmeden tamamlanmaktadır. Bulunulan ilin yöreye özgü ir yapılanma şekli varsa projelerde de o yapılanmanın korunması için büyük bir emek harcanmaktadır.

TOKİ çekilişi bilgisayar sistemleri üzerinden tamamlanmaktadır. Bu nedenle çekilişin sahihliğine zarar gelecek herhangi bir durum söz konusu olmayacaktır. Başvurunun akabinde yapılan çekiliş sonucunda kazanamazsanız başvuru aşamasında ödemiş olduğunuz tutar da size iade edilecektir.

Ödeme Süreci Hakkında Bilinmesi Gerekenler Nelerdir?

TOKİ ödeme kampanyası kapsamına esnek ödeme seçenekleri ile %20’ye varan bir ödeme kolaylığı sağlanmaktadır. Bu ödeme kolaylığı ile beraber taksitlerin hafiflemesi sağlanmaktadır. TOKİ ödeme koşulları konusunda kolaylaşmanın sağlanması için borcunu erken ödemek isteyen kişilere özel %20’lik bu kampanyayı ortaya koymuştur. %20lik bu kampanya ile beraber hem borçların temizlenmesi kolaylaşmaktadır hem de projenin geri ödemesi daha kolay bir hal almaktadır.

TOKİ ödeme planı 2018 kapsamında sağlanan bu %20’lik indirimin taksitinin son 12 aya gelmiş olan kişilerde geçerli olmayacağı da ayrıca belirtilmelidir. TOKİ ödeme seçenekleri kapsamında verilen bu ön ödeme imkanından faydalanabilmek için bankalardan oldukça cüzi miktarlarda faiz ile kredi çekmek de mümkündür.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.