1. HABERLER

  2. EMLAK

  3. TOKİ Duyuruları ve Başvuru İşlemleri Hakkında Bilinmesi Gerekenler
TOKİ Duyuruları ve Başvuru İşlemleri Hakkında Bilinmesi Gerekenler

TOKİ Duyuruları ve Başvuru İşlemleri Hakkında Bilinmesi Gerekenler

TOKİ başvurusu devam eden projeler incelendiği zaman hem dar hem de orta gelirli aileler için birçok konut edinme fırsatının ortaya koyulduğu görülmektedir....

A+A-

TOKİ başvurusu devam eden projeler incelendiği zaman hem dar hem de orta gelirli aileler için birçok konut edinme fırsatının ortaya koyulduğu görülmektedir. Bu fırsatlardan faydalanabilmek için kişilerin gelirlerini en fazla 3200 lira olmasına karar verilmiştir. İstanbul’da bu standart değiştirilmiş ve 3700 liraya yükseltilmiştir.

Dar Gelirli Aileler İçin Tasarlanan Projeler Nelerdir?

TOKİ dar gelirli aileler için ortaya koymuş olduğu projeler ile kira ödeme yükünden aileleri kurtarmayı hedeflemektedir. Kira bedeli gibi bir taksitlendirme sistemi ortaya koyulmaktadır. Bu şekilde normal koşullarda ev sahibi olmak konusunda bir hayli zorlanacak olan ailelerin devlet desteği ile ev sahibi olmalarının önü açılmaktadır.

TOKİ duyurular kısmından son projelerden haberdar olma imkanını elde edebilirsiniz. TOKİ kapsamında 2018 yılında emeklilere ve dar gelirli ailelere özel olan daireler inşa edilmeye ve satışa sunulmaya devam etmektedir. 2+1 ve 3+1 olarak tasarlanmış olan bu evlerin en küçüğü 75 metrekare en büyüğü ise 122 metrekare olarak belirlenmiştir.

TOKİ Projelerinde Dükkân Satışı Yapılıyor Mu?

TOKİ dükkân satışı 2018 etaplarına bakıldığı zaman bu sürecin açık artırma yöntemi ile ortaya koyulduğu görülmektedir. Online olarak TOKİ’nin sayfasına erişim sağlandığı zaman bu süreç ile alakalı olarak dairelerin ve dükkân olarak satışa sunulacak olan konuların tam listesini görme imkanınız bulunmaktadır. Metrekare fiyatına ve konutun bulunduğu ile göre ödemeniz gereken tutar değişim gösterebilmektedir. Satış bedelinden teslim tarihine kadar bütün detayları internet üzerinden bulma imkânınız vardır.

Emeklilere Özel Projeler ve Şartları Nelerdir?

TOKİ emeklilere özel olan projeler ile dar gelirli emekli grubun rahat bir şekilde ev sahibi olmasına uygun ortam yaratılmaktadır. TOKİ ucuz evler kategorinde bulunan binalarda emeklilerin belirli bir yüzdesi olmasına karar vermiştir. Müstakil olarak emeklilere özel olanların haricinde her projede %25 oranında bir oran emeklilere ayrılmaktadır. Bu projelere dahil olabilmek için yerine getirilmesi gereken şartlardan bazıları;

Haneye giren toplam gelirin 3200 liradan az olması

Başvuru yapılacak olan ilde 1 seneden daha fazla süredir bulunuyor olmak

İkametgahın bu şehirde olması

Sizin ya da eşinizin üzerine kayıtlı olan herhangi bir kat mülkiyetinin, arsanın bulunmaması

Yukarıda belirtilmiş olan kuralları yerine getiren kişilerin emeklilere özel olan projelerden faydalanma imkanı bulunmaktadır.

Ödeme Yöntemleri Nelerdir?

TOKİ erken ödeme konusunda da farklı avantajlar sunmaktadır. Özellikle faizin düşük bir tutardan hesaplanabilmesi için erken ödeme seçeneklerini kullanmanın çok daha yerinde bir seçim olacağı belirtilmelidir.

Ödeme planı hakkında gerekli olan bilgi online olarak elde edilebilmektedir. TOKİ’nin internet sayfasından ödeme planınız ile alakalı bilgi alabilirsiniz. Ana sayfada yer alan online taksit sorgulama butonuna tıkladığınız zaman TC kimlik numaranızı ve telefonunuza gönderilecek olan doğrulama kodunun girilmesi ile beraber taksit sorgulamanızı tamamlayabilirsiniz. TOKİ faiz hesaplama işlemleri yapıldığı zaman da vade sayısı artış gösterdikçe kişileri ödemeleri gereken faiz tutarında da artış meydana gelmektedir.

TOKİ’nin Sunduğu Kredi Olanakları Nelerdir?

TOKİ faizsiz bir şekilde kredi de sunmaktadır. Şehit, gazi aileleri ve terör mağdurları bu olanaklardan faydalanabilmektedir. Dul ve yetimlerin de faizsiz kredilerden faydalanma hakkı bulunmaktadır. TOKİ faizsiz konut kredisi şartları hakkında dikkate alınması gereken temel noktalar;

Kredi oranı ülkemizde yer alan ekonomik gidişata göre belirlenmektedir.

Son değişimler ile beraber 114 bin liralık bir kredi miktarı söz konusudur.

TOKİ orta gelir ve dar gelir projelerinde kullanılabilecek olan bu kredinin alınması sırasında alınacak olan tutarın %1i dosya açım ücreti olarak tahsil edilir.

TOKİ fırsatları kapsamında önemli bir yere sahip olan bu faizsiz kredilerin kullanımı ile alakalı olarak dikkate alınması gereken noktalar bu şekildedir.

TOKİ Projelerinde Öncelikli İller Hangileridir?

TOKİ projesi 2018 kapsamında bazı illerin ön plana çıktığı görülmektedir. Ön plana çıkış sebepleri hem konut ihtiyacının bu evler kapsamında çok daha yüksek olması ve hem de gelişimlerini tamamlamış birer şehir olmaları için devlet desteğinin gerekli görülmesidir.

TOKİ projesinde hangi iller öncelikli diye merak eden kişilerin ilk olarak rastlayacakları prensiplerin başında yöresel mimari ile uyumlu niteliklerde konutlar ortaya koyulmaktadır. Örneğin Bayburt’ta yapılan evlere bakıldı zaman yöre mimarisinde yaygın olan tek ya da çift katlı dairelere yer verildiği görülmektedir. TOKİ yapılandırma işlemleri sırasında şehirlerin genel dokusunu olabildiğince bozmamaya önem vermektedir.

TOKİ Restorasyon Hibesi Nedir?

TOKİ restorasyon hibesi sayesinde kültür varlıklarının korunması konusunda önemli adımlar atılmaktadır. Tarihi eserlerin şehirleşme içerisinde kaybedilmemesi için bu tür restorasyon hibelerine büyük önem verilmektedir.

TOKİ Türkiye geneli kapsamında bu tür restorasyon hibeleri sağlamaktadır. Miktar olarak incelendiği zaman 170 bin lirayı geçmediği görülmektedir. Uygulama aşamasında da TOKİ Rölöve Anıtlar Müdürlüğü uzmanları göndererek gerekli kontrollerin yapılmasını sağlamaktadır.

Kira Fiyatına Nasıl Ev Sahibi Olunur?

TOKİ ucuz ev sahibi olmak isteyen kişiler için açılan güvenilir kapılarda bir tanesidir. Öncelikli olarak başvurularınızı tamamlayarak bu süreç içerisinde sorunsuz bir biçimde kuranın size çıkmasını beklemelisiniz. TOKİ çekilişi çıktığı zaman sözleşmenin yapılabilmesi için gerekli olan ödemeler de tamamlanmalıdır. TOKİ yüzde 20 indirim ve önceden ödeme imkanlarını da sunmaktadır. Bu şekilde faiz tutarı olabildiğince alt seviyeye çekilmeye çalışılmaktadır. TOKİ ödeme kampanyası fırsatlarından yararlanan kişiler sorunsuz bir biçimde sözleşmeden yer alan tutardan daha makul bir fiyata ev sahibi olma imkanını elde edebilir. Ön ödeme bu süreçte başvurulacak yöntemlerden bir tanesidir.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.