1. HABERLER

  2. TEKNOLOJİ

  3. Teknoloji'nin Hızlı Gelişimi
Teknoloji'nin Hızlı Gelişimi

Teknoloji'nin Hızlı Gelişimi

Yıllar öncesinde tabiat olayları, ihtiyaçlar, savaşlar ve en ehemmiyetlisi merak. Merak duygusu insanları araştırmaya, buluşlara yönlendirmiş. Nehir taşmaları...

A+A-

Yıllar öncesinde tabiat olayları, ihtiyaçlar, savaşlar ve en ehemmiyetlisi merak. Merak duygusu insanları araştırmaya, buluşlara yönlendirmiş. Nehir taşmaları ile geometri geliştirilirken, ölüleri mumyalayarak tıp bilimi geliştirilmiştir.

Güneş neden doğuyor? Neden yağmur yağıyor gibi sorular da insanları coğrafya ile ilgili geliştirdi. Vakit kavramı da bu şekilde ortaya çıkmadı mı? İlerleyen vakitlerde bu temellerden yola çıkılarak daha gelişmiş bilimler üzerinde, daha gelişmiş ürünler ve buluşlar ortaya çıktı. Elektrik, ampul, telefon vs. vakit ilerledikçe yeni bulunan ürünlerle paralel olarak hep gelişti ve değişti.

Edison ampulü buldu parasını biz ödüyoruz!

Bu sözü genelde espri amaçlı söyleriz. Ancak doğruluğu da yok değil doğrusu. Günümüz de üretilen teknoloji bazındaki ürünler, daha önceki teknolojinin üzerine yapılıyor. Elbette yeni buluşlar oluyor fakat bunlar da bir şekilde geçmiş vakitlerin yararını görüyorlar. Şuan edison hayata tekrar döndürülse yaptığı buluşun günümüzdeki yerini görse, hiç kuşkusuz çok memnun olacaktır. Zira asla bencillik düşünülüp yalnızca kendi işine yarayacak bir şey değildir, insanlık için uğraşmıştır. Aynı şekilde teknoloji, kendisi için değil aksine insanlar için ve insanlar sayesinde gelişmektedir en başından beri.

Son zamanlarda teknolojinin geldiği yer bizleri oldukça tedirgin ediyor. Bu kadar hızlı gelişmesi kimilerimizi korkuturken, kimileri ise oluruna bırakmış durumdadır. Henüz yeni çıkan bir ürünün keyfini çıkartamıyorken, hemen peşinden o ürünün bir yenisi daha çıkıyor. Tüketici için o kadar çok çeşit, kolaylık, hizmet, ücret var ki artık tüketici neyi, ne amaçla ve nasıl alacağını dahi karıştırır oldu. Tabiki teknoloji dünyanın her yerinde eşit gelişmiyor.

Bu arada dünyanın her yerinde insanlık için geliştiği söylenemezde teknolojinin. Sizce neden? Askeri alandaki teknolojinin gelişmesi koskoca bir insanlık soyunun yok olmasına, gelecek neslin kötü yetişmesine ve savaşların başlamasına kapı aralıyor.

Başka bir deyişle teknoloji insanların hem faydasına hem de zararına gelişmekte olduğunu görüyoruz. Teknolojinin ortaya çıkardığı bilgisayar, cep Telefonu, tablet gibi ürünler insanlığın faydasına olduğu gibi zararında sebep olmaktadır. İletişim araçlarının gelişmesi artık komşuluk ilişkisi bitirmeye yaklaşsada, dünyanın bir ucundan diğer bir ucuna olan iletişim sistemi ile bir çok sektörde fayda sağlamakta olduğu aşikar. Bunu daha çok şekilde örneklendirebiliriz.

Örneğin tıp alanının teknolojik olarak ilerlemesi ile, erken teşhis ve rehabilitasyon bir çok hastalıkta iyileşmeyi sağlamıştır. Teknolojinin aşırı derecede ilerlemesi insan gücünün yerini makine ve bilgisayarlara bırakmış ve bu sebeple işsizlik oranını arttırmıştır. İşin aslı herkes teknolojinin gelişmesini ve ilerlemesini elbette isteyecektir.

Fakat her geçen gün elimizdeki teknolojinin bir üst sürümünün çıkması ve buna uyum sağlayamamamız insanlığı çok rahatsız edecek gibi görünüyor.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.