1. HABERLER

  2. YAŞAM

  3. Sporcu Beslenmesi Ve Sporcu Diyeti
Sporcu Beslenmesi Ve Sporcu Diyeti

Sporcu Beslenmesi Ve Sporcu Diyeti

Genel itibarıyla sporcu beslenmesi spor yapan kişilerin sağlıklarının korunması ya da dayanıklılıklarının arttırılması, konsantrasyonlarının ve dikkat yeteneklerinin iyi olması açısından oldukça önem arz eder.

A+A-

Enerji ve besin öğeleri gereksinimleri yaş, cinsiyet, ağırlık, boy, kilo gibi ya da yapılan spor dallarına ve sıklığına göre değişiklik gösterebilir. Sporcu beslenmesi ile temel hedef aslında sporcu sağlığının korunması ve performansının artış göstermesinin sağlanmasıdır. Yeterli ve iyi beslenen bir sporcunu, performansının daha sağlam olduğu görülmüştür.

Sporcu olan kişiler diğer insanlara göre daha fazla sıvı tüketir. Özellikle de daha fazla terledikleri için tuz oranları azalma gösterecektir. Bunun telafi edilmesi amacıyla sporcuların yemek yerken diğer insanlara göre biraz arttırarak tuz dengesini sağlamaları gerekir.

Sporcuların İdeal Vücut Ağırlıkları Ve Yağ Yüzdesi

Sporcuların ağırlıkları, vücutlarında bulunan yağ miktarına ya da yağ, doku miktarı ile ve spor dalında bulunan başarıların hızlarına, güçlerine ve devamlılık durumlarına göre etkilenir. Sporcuların, yalnızca kilolarının değerlendirilmesi elbette ki doğru bir tercih olmayacaktır. Vücutta bulunan yağ miktarı ile kas kütlelerinin ölçülmesi ve değerlendirilmesi gerekir. Örnek verilecek olursa, devamlı spor yapan bir kişinin kas çalışmaları sonucunda kasları gelişim göstereceği için yağ oranı az olmasına rağmen vücuduna dışarıdan bakıldığında sanki yağ depoymuş gibi görülecektir.

Kilo Vermek İsteyen Sporcular Açısından Bazı Önemli Bilgiler

  • Beyaz ekmek tüketmek yerine tam buğday kepek ya da çavdar gibi esmer ekmek çeşitlerinden tüketilmesi aha iyi olur
  • Günlük sıvı tüketiminin artırılması gerekiyor.
  • Günde 3 ana ve 3 ara öğün olmak üzere toplamda 6 öğün yemek yemeleri gerekir.
  • Az yağlı, süt ve süt ürünlerini tercih etmeleri gerekir.
  • Bir günde alınması gereken kalori miktarı gönde% 10 ile 12 oranında azaltılmalıdır ve haftada ortalama 1 kilogram ile yarım kilogram arasında bir ağırlık kaybı hedeflenmelidir.

Sporcu Beslenmesi Nasıl Olmalıdır?

Kilo kaybı, halsizlik, yorgunluk ya da bunlara benzer problemlerin yaşanmaması açısından günlük harcanan enerji kadar vücuda kalorinin alınması gerekir ve sporcu diyeti buna göre hazırlanmalıdır. Sporcu beslenmesi için ihtiyaç duyulan protein değerleri vücuda çeşitli besinler tarafından sağlanmalıdır. Vücudun temel enerji kaynağı olan karbonhidratlardır. Bu sebeple karbonhidratların tüketimi, protein kaynaklarına göre daha fazla olmalıdır. Özellikle de spor yaptıktan sonra tavuk gibi bol minerali besinlerin tüketilmesi, aslında sporcu diyeti yapan sporcular açısından oldukça önemlidir. Çünkü tavuk yiyen bir sporcu daha dinç ve daha zinde bir şekilde spor faaliyetlerine devam edecektir.

Hızlı Kas Gelişimi Açısından Neler Yenilmeli?

Kas gelişimini sağlayan en önemli faktör aminoasit ve protein kaynakları olmaktadır. Protein kaynakları genel itibariyle yeni başlayanlar açısından ilk 3 ile 4 haftada kas gelişimi için oldukça önemlidir. Bu süre içerisinde gerekli olan protein kaynakları doğal yöntemlerle yani besinler ile karşılanmalıdır.

Yukarıda bahsedilen protein, yağ ve karbonhidrat miktarlarına dikkat ederek sporcuların beslenme ya da diyet uygulamalarını çok daha sağlıklı bir şekilde yerine getirmeleri mümkündür.

sporcu-beslenmesi-ve-sporcu-diyeti.jpg

sporcu-beslenmesi-ve-sporcu-diyeti-001.jpg

sporcu-beslenmesi-ve-sporcu-diyeti-002.jpg
 

Önceki ve Sonraki Haberler