1. HABERLER

  2. TEKNOLOJİ

  3. Türk Telekom Mobil İnternet Ayarları Nasıl Yapılır?
Sosyal Medyanın Olumlu ve Olumsuz Etkileri

Sosyal Medyanın Olumlu ve Olumsuz Etkileri

Tüm Dünya'da her 3 kişiden 2'sinin bir sosyal medya ortamında üyeliği bulunmaktadır. Özellikle ülkemiz 31 milyon üyesiyle Facebook kullanımında Dünya'da...

A+A-

Tüm Dünya'da her 3 kişiden 2'sinin bir sosyal medya ortamında üyeliği bulunmaktadır. Özellikle ülkemiz 31 milyon üyesiyle Facebook kullanımında Dünya'da 7. sırada bulunmaktadır. Ayrıca son senelerde Avrupa'nın internette en çok zaman geçiren ülkesi olduğumuza da belirtmemiz gerekiyor. İnternette ve özellikle de sosyal medyada zaman geçirmemizin olumlu veya olumsuz birçok etkisi bulunmaktadır. Bu sebeple özellikle çocuklarımızın geleceğini daha doğru şekilde yönlendirebilmek için sosyal medyanın olumlu ve olumsuz etkilerini öğrenmemiz gerekmektedir.

Sosyal Medyanın Olumsuz Etkileri;

1-) Yüz yüze iletişimi azaltıp yalnızlığa yöneltmektedir.

2-) Yoğun yalnızlık sonucu insanlarla normal hayatta iletişim kurulamayıp ancak sosyal medya aracılığıyla konuşabilen insanların oluşumuna sebep oluyor.

3-) İnsanların özel hayatını sürekli incelemeye ve dedikoduya teşvik etmektedir.

4-) Güvenilmez ve sonu kötü şekilde biten (cinayet, tecavüz, uyuşturucu bağımlılığı vb.) her türlü arkadaşlık ilk olarak sosyal medyada başlıyor.

5-) İnsanlar sosyal medyada gerçek kimliklerinden oldukça uzaklaşıyor kendilerini başka biri olarak görüyorlar.

6-) İnsanların paylaşımlarının beğenilme sayısına oranla kendilerini iyi hissetme oranı yükseliyor. Buna bağlı olarak narsisizm gözleniyor.

7-) Bağımlılık haline gelip ulaşılamadığında depresyonlara sebep oluyor.

8-) Söylenti, yalan haber ve şirket bilgileri vb. insanları huzursuzluk ve kaosa sürükleyen her türlü faaliyet ilk olarak sosyal medyada başlıyor.

Sosyal Medyanın Olumlu Etkileri;

1-) Bağımlı hale gelinmediği sürece arkadaşlık bağlarını güçlendirmek ve haberlerin yayılmasını sağlamak için oldukça etkilidir.

2-) Kurumsal tanıtımlar ve reklam çalışmaları için iyi bir pazar görevi görmektedir.

3-) Doktorlar ve hasta yakınları hastalarının sosyal medya paylaşımlarını takip ederek durumları hakkında bilgi sahibi olabiliyorlar. Özellikle gençlerin yönelimlerinin ve düşüncelerinin takip edilmesinde etkili olmaktadır.

4-) Sosyal medyadaki gruplar takip edilerek bu gruplarda bulunan kişilerin birbirleriyle nasıl ilişkiler içinde oldukları belirlenebiliyor.

5-) Kan ihtiyacı, yardım kampanyaları gibi çağrılar sosyal medya aracılığıyla çok hızlı ve kolay yayılabiliyor. Hatta intihar gibi durumlar bile sosyal medya hesapları yakından takip edilerek önceden engellenebiliyor.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.