1. HABERLER

  2. OTOMOBİL

  3. Sizi Kasko Yaptırmaya Zorlayabilecek 5 Kötü Senaryo Nedir?
Sizi Kasko Yaptırmaya Zorlayabilecek 5 Kötü Senaryo Nedir?

Sizi Kasko Yaptırmaya Zorlayabilecek 5 Kötü Senaryo Nedir?

Açılımı kara taşıtları sigortası olan kaskoyu, zorunlu olmadığı için her sürücü yaptırmamaktadır. Ancak trafik sigortasına kıyasla daha büyük...

A+A-

Açılımı kara taşıtları sigortası olan kaskoyu, zorunlu olmadığı için her sürücü yaptırmamaktadır. Ancak trafik sigortasına kıyasla daha büyük önem taşımaktadır. Trafik sigortası kaza anında karşı tarafın zararını giderirken, kasko kaza geçiren aracın zararını gidermektedir. Sürücüler genellikle kasko yaptırmaz ama bazı durumlar vardır ki sürücüler hemen kaskoya yönelir. Sizi kasko yaptırmaya zorlayabilecek 5 kötü senaryo nedir?

Sürücüler bazı durumlarda, doğabilecek zararlara karşı kendilerini güvenceye almak isteyebilir. Peki sürücüleri kasko yaptırmaya zorlayabilecek 5 kötü senaryo nedir? Bu senaryoların başında aracın çalınması, yanması, kaza geçirmesi bulunmaktadır. Sürücüler kasko yaptırmak istemese dahi, söz konusu durumlarla karşı karşıya kaldıklarında hemen kasko yaptırmayı tercih etmektedirler.

Kaskoyu önemli kılan nedenler;

l Kasko, kendi aracınızı güvence altına almanızı sağlamaktadır.

l Yalnızca zorunlu trafik sigortası araç sahipleri için yeterli değildir.

l Zorunlu trafik sigortası yalnızca başka araçlara verilecek zararları temin etmektedir.

l Sürücünün hatası olmadan doğabilecek zararlar kaskoda temin edilmektedir.

Kaskoya Yönelten 5 Kötü Senaryo

l Yaralanma, Maluliyet ve Vefat

Dünya genelinde olduğu gibi ülkemizde de her gün trafik kazalarında insanlar ölmektedir. Her gün yaşanan trafik kazalarında çoğu insan ise yaralanmakta ya da sakat kalmaktadır. Bu gibi istenmeyen durumların yaşanmasında eğer kasko varsa kazazedelerin tedavi masrafları karşılanmaktadır.

l Ansızın Gelen Kazalar

Sürücüler her ne kadar dikkatli olsa da kaza riskleri ortadan kaldırılmış olmaz. Çünkü kazalar sizin hatalarınıza bağlı olmaksızın da gelişebilmektedir. Trafikte bir sürücünün hatası, başka insanların canlarını tehlikeye düşürmektedir. Bu nedenlerle olası trafik kazalarını önlemek asla mümkün değildir. Meydana gelebilecek kazalarda, zararları en aza indirmek için kasko yaptırmak gerekmektedir.

l Araçların Çalınması

Günümüzde her aracın güvenli bir park yeri bulunmamaktadır. Bu durum çalıntı araç sayısının bir hayli fazla olmasını beraberinde getirmektedir. Oto hırsızlığı ne yazık ki ülkemizde oldukça ciddi oranlardadır. Genel olarak cadde ve sokaklarda park edilen araçlar düşünüldüğünde, oto hırsızlığının göz ardı edilmeyecek bir risk olduğu gün gibi ortadadır. Bu gibi durumlarda araç sahipleri genelde mağdur olmaktadır. Çünkü trafik sigortası sürücülerin zararlarını karşılamaz. Bu nedenle kasko aracın güvenliği açısından oldukça önemlidir.

l Terör Olaylarında Aracın Zarar Görmesi

Ne yazık ki çağımızın acı gerçeklerinden biri terördür. Dünyayı sinsice saran bu canavar, dünyada olduğu gibi ülkemizde de çok canlar yakmaktadır. Ne zaman, nereden, hangi tehlikenin geleceğini kestirmek maalesef mümkün değildir. İster Avrupa’da olsun, ister Orta Doğu’da, isterse Türkiye’de... Ne zaman, hangi sokakta bombaların patlayacağı belli değildir.

Terör eylemlerinin tehdit ettiği topraklarımızda, canımızın yanı sıra malımız da tehlikededir. Terör eylemi olmasa dahi, gösteri yürüyüşleri vs. gibi durumlar bir anda ortalığın karışmasına neden olabilmektedir. Bu faktörler söz konusu olduğunda özellikle sokaklardaki araçlara büyük zararlar verilmektedir. Kasko bu zararların doğduğu durumlarda araçları güvence altına almaktadır.

l Başkalarının Hataları

Çok iyi bir sürücü olduğunuzu düşünseniz dahi, ansızın gelen kazalardan zarar görme riski ile her zaman karşı karşıyasınızdır. Bu nedenle kişilerin kendi şoförlüklerine güvenmeleri pek mantıklı değildir. Trafik yalnızca bir kişi ile güvenliğin sağlandığı ortam değildir. Kasko başkalarının hatalarından doğan zararların maliyetlerini de karşılamaktadır. Aracınıza çarpan bir otomobil olduğunda zarar kasko tarafından karşılanmaktadır. Kaskonun önemi bu noktada ortaya çıkmaktadır. Siz evinizde otururken aracınızın başına gelen zararlar kasko tarafından karşılanmaktadır.

Araç sahiplerinin kasko yaptırmaları için çeşitli sebepler mevcuttur. Ancak bunların başında gelen sebepleri sıraladık. Bu üzücü senaryolar başa geldiği takdirde sürücüler kaskoya yönelmektedir.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.