1. HABERLER

  2. TEKNOLOJİ

  3. Salt Okunur Ne Demektir? Salt Okunur Nasıl Düzenlenir?
Salt Okunur Ne Demektir? Salt Okunur Nasıl Düzenlenir?

Salt Okunur Ne Demektir? Salt Okunur Nasıl Düzenlenir?

Bu yazımızda "salt klasör nedir" ve "salt klasör nasıl düzenlenir" ile ilgili bilgi vermeye çalışacağız. Salt okunur dosya, salt okunur dosya özelliğinin açık olan herhangi bir dosyadır.

A+A-

Salt okunur etkisi olan bir dosya, diğer dosyalar gibi normal şekilde açılıp görüntülenebilir. Ancak dosya sadece okunabilir, yazılamaz.

Salt okunur olarak seçilmiş bir dosya çoğunlukla dosyanın üzerinde oynama, dosya içeriğinin değiştirilmemesi gerektiğini veya değişiklik yapmadan önce büyük bir dikkat ile değişiklik yapılması gerektiğini gösterir. Dosyaların yanında özellikle yapılandırılmış, biçimlendirilmiş usb aygıtları ve harddisk gibi katı hal depolama aygıtları gibi bazı şeylerde okunabilir. Cihazınızın hafızasın da belirli bölgeleri de salt okunur olarak değiştirilerek işinizi kolaylaştırabilirsiniz.

Hangi Dosyalar Salt Okunur olabilir?

Sizin bir dosya üzerinde salt okunur olarak değişiklik yapmadığınız takdirde, bulacağınız bu tür dosyalarının genellikle hepsinde Windows düzgün bir şekilde başlatılması ya da üzerinde oynanmasının önemi büyüktür. Eğer bilmediğiniz bir dosya üzerinde oynama yaparsanız bilgisayarınızın çökmesine kadar götürebilirsiniz.

Windows’da hazır olarak salt okunur olan bazı dosyalar arasında bootmgr, hiberfil.sys, swapfile.sys ve pagefile.sys bulunur ve bu dosyalar sadece ana dizinde bulunur. (C:) diskinin klasöründeki alt klasörün bazı ana dosyaları salt okunur olarak bulunabilir. Windowsun eski sürümlerinde (xp,Vista,) gibi sürümlerinde birkaç salt okunur dosyalar bulunur. Salt okunur dosyaların çoğu genellikle gizli dosyalar olarak işaretlenir.

Salt Okunur Dosyada Nasıl Kolayca Değişiklik Yapılabilir? 

Salt okunur dosyalar, normal bir dosya seviyesinde ya da klasör seviyesinde okunabilir. Bu salt okunur olarak seçilen seviyeye bağlı şekilde salt okunur bir dosyayı düzenlemenin iki yolu vardır. Sadece bir dosya salt okunur olarak seçildiyse düzenlemenin en kısa yolu, dosyanın özelliklerine sahip salt okunur özniteliğin işaretini kaldırmak ve daha sonra değişiklik yapmaktır. Daha sonra düzenleme tamamlandığında, bittiğinde salt okunur özelliğini yeniden etkinleştirin.

Ancak, bir klasör salt okunur olarak işaretlenmişse bu genelde klasördeki tüm dosyaların salt okunur olduğunun manasına gelir. Bu ve dosya tabanlı salt okunur özellikteki fark, sadece tek bir dosyayı değil, dosyayı değiştirmek için komple klasör izinlerinde değişiklik yapmanız gerektiğidir. Bu durumda sadece bir ya da iki dosyayı düzenlemek için bir dosaya koleksiyonu için salt okunur özelliğini değiştirmek istemeyebilirsiniz. Bu tür bir salt okunur dosyayı düzenlemek için, dosyayı düzenlemeye izin veren bir klasörde düzenlemek ve sonra yeni oluşturulan dosyayı orijinal dosyanın üzerine, orijinal yazarak taşımak istersiniz. Örneğin, salt okunur dosyalar için ortak bir konum, host dosyasını saklayan C: Windows system32 drivers etc’dir. Ana bilgisayar dosyasını, direk olarak izin verilmeyen etc klasörüne düzenleme ya da kaydetmek yerine, Masaüstünde olduğu gibi başka yerlerde de çalışmanız ve sonra tekrar kopyalamanız gerekmektedir.

Klasörlerdeki Salt Okunur Özelliğinin Kaldırılması 

Bu durum işletim sisteminin tasarımını ilgilendiren bir konudur. Klasörün salt okunur olarak işaretlenmesi; klasör içerisindeki dosyaları değiştiremeyeceğiz ya da yeni dosya kaydedemeyeceğiz anlamına gelmez

Buradaki salt okunur kutucuğunun işletim sistemi için anlamı; sadece klasörün özelleştirilmiş olduğunu göstermesidir. Programınızın klasör içerisindeki dosyaları değiştirememesinin ya da yeni dosya kaydedememesinin nedeni, programın işlemi yapmadan önce klasörün salt okunur özelliğini kontrol etmesidir. Çözüm için işletim sisteminizin klasörün salt okunur özelliğine atadığı anlamı, sistem özelliğine taşıyabilirsiniz. Klasörününüz yine salt okunur görünebilir ancak programınız gerektiği şekilde çalışacaktır.

Bu yazımızda salt klasör nedir ve salt klasör nasıl düzenlenir ile ilgili bilgi vermeye çalıştık. Takipte kalın sevgili okurlarımız

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.