1. HABERLER

  2. EĞİTİM

  3. Sakarya Üniversitesi
Sakarya Üniversitesi

Sakarya Üniversitesi

Sakarya Üniversitesi 1992 yılında kurulmuş bir devlet üniversitesidir. Ülkemizdeki üniversiteler arasında çok büyük saygınlığa sahip bir üniversitedir....

A+A-

Sakarya Üniversitesi 1992 yılında kurulmuş bir devlet üniversitesidir. Ülkemizdeki üniversiteler arasında çok büyük saygınlığa sahip bir üniversitedir. Sakarya ilinin Serdivan ilçesinin Esentepe Kampüsü'ndedir. Sapanca Gölü kenarında olmasından dolayı eşsiz bir kampüse sahiptir. Üniversite geniş bir akademik kadroya sahiptir. Toplam öğrenci sayısı yetmiş bindir. Sakarya Üniversitesi uluslararası bir üniversitedir. 60 ülkeden 3000 yabancı uyruklu öğrenciye sahiptir. Üniversitenin 13 fakültesi ve 14 meslek yüksekokulu vardır.

Üniversitede çok sayıda aktif öğrenci toplulukları vardır ve Sakarya Üniversitesi Kültür ve Kongre Merkezi'nde sürekli etkinlikler yapılmaktadır.

Sakarya Üniversitesi'nde öğrencilerin sportif faaliyetlerini sergileyebilmesi için 2 adet kapalı, 1 adet açık spor tesisi bulunmaktadır. Bunun yanında halısahalar ve tenis kortları bulunmaktadır.

Sakarya Üniversitesi'ne ulaşım il merkezinden minibüslerle veya belediye otobüsleriyle sağlanmaktadır. Merkezden üniversiteye yolculuk minibüslerle yaklaşık 20-25 dakika sürmektedir. Öğrencilerin çoğu minibüslerden şikayetçidir çünkü minibüsler ulaşımda yetersizdir ve öğrenciler üstüste seyahat etmektedir. Minibüs şoförleri anlayışsız olduğu için öğrenciler genelde belediye otobüslerini tercih eder.

Sakarya Üniversitesi kütüphanesi 7/24 açık olup öğrencilerin binlerce kaynağa sınırsız erişmesi sağlanmıştır. 2014 yılında faaliyete giren yeni kütüphane ile kütüphane sayısı ikiye çıkarılmıştır. Böylece öğrencilere daha rahat ders çalışma ortamı sağlanmıştır. Kütüphane tarafından öğrencilere kitaplar ve dizüstü bilgisayarlar ödünç olarak verilmektedir.

Sakarya Üniversitesi'nin mühendislik fakültesi 1992 yılında İstanbul Teknik Üniversitesi'nden ayrılmıştır. Mühendislik fakültesi deneyimli bir kadroya sahiptir. Ayrıca Sakarya Üniversitesi'nde Çift Anadal Programı vardır yani bir öğrenci okuduğu bölümde başarılı olduğu takdirde bir başka bölümü eş zamanlı okuyabilmektedir.

Sakarya Üniversitesi'nde yemek merkez kafeteryada bulunan üniversite yemekhanesinde veya üniversite içerisinde bulunan kafelerde yenmektedir.

Sakarya'da hayatın en yoğun olduğu yer çark caddesidir. Alışveriş mağazaları ve kafeler bu caddede çoğunluktadır. Öğrencilerin genellikle dolaştığı yerler çark caddesi ve kent parktır. Üniversitenin bulunduğu Serdivan ilçesinde ise mavi durak denilen bölgede çok sayıda kafe vardır. Sakarya'nın halkı diğer illere göre muhafazakar olduğu için şehirde gece hayatı olan kafeler kısıtlı sayıdadır.

Sonuç olarak Sakarya Üniversitesi uzman akademik kadrosu ve geniş öğrenci kitlesiyle her geçen gün kendini geliştirmekte ve geleceğin eğitimli, modern bireylerini yetiştirmektedir.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
İlgili Haberler