1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Recep Tayyip Erdoğan ve balkon konuşması
Recep Tayyip Erdoğan ve balkon konuşması

Recep Tayyip Erdoğan ve balkon konuşması

10 Ağustos 2014 tarihinde yapılan ve ilk defa halkın seçtiği Cumhurbaşkanlığı seçimleri sonuçlandı ve Sayın Recep Tayyip Erdoğan bu seçimden de zaferle...

A+A-

10 Ağustos 2014 tarihinde yapılan ve ilk defa halkın seçtiği Cumhurbaşkanlığı seçimleri sonuçlandı ve Sayın Recep Tayyip Erdoğan bu seçimden de zaferle çıktı. İlk turda yüzde 50 barajını geçerek Türkiye’nin 12. Cumhurbaşkanı oldu. Sonuçlar şu şekilde:

Recep Tayyip Erdoğan: Yüzde 51.80

Selahattin Demirtaş: Yüzde 9.76

Ekmeleddin İhsanoğlu: Yüzde 38,44

Bu zaferin arkasından daha önce olduğu gibi yine balkona çıkan ve halka hitap eden sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın konuşmasının ana hatları aşağıdaki şekilde oldu.

Kendisine oy versin vermesin oyunu kullanan herkese ve yabancı ülkelerden Türkiye için dua eden tüm gönül dostlarına teşekkür etti. Bugün demokrasinin bir kez daha kazandığını vurguladı.

Kazananların sadece kendisine oy verenler değil vermeyenlerin de olduğunu, sadece kendisini sevenlerin değil kendisini sevmeyenlerin de kazandığını söyledi. Kazananın sadece Türkiye değil, Bağdat, Beyrut, Saraybosna, Şam, Halep, Ramallah, Nablus, Gazze ve Kudüs’ün de kazandığını söyledi.

1960 Anayasası’nın dayattığı Cumhurbaşkanlığı anlayışının artık sona erdiğini, bundan böyle sözün de kararın da millette olduğunu söyledi. Milletin artık sadece meclisi ve hükümeti değil cumhurbaşkanını da seçen bir gücü olduğunu söyledi.

Ak Parti’nin bundan 13 yıl önce kurulduğunu ve bugüne kadar 9 seçime girdiklerini ve her birinden zaferle çıktıklarını söyledi.

Bu seçimde tek kaybedenin statüko olduğunu söyledi. Kendilerine oy vermeyenlerin ve sevmeyenlerin bile kazandıklarını ve muhalefetin bugünden itibaren politikalarını yeniden gözden geçireceklerine inandığını söyledi.

Bugün yeni bir toplumsal uzlaşma sürecini başlatmak istediklerini, eski tartışmaları, gerilimleri ve çatışma kültürünü geride bırakmak istediklerini ve bunu gönülden ifade ettiğini söyledi.

Yeni Anayasa Uzlaşma Komisyonun’da 326 milletvekiline rağmen 3 kişiyle temsil edilmeyi kabul ettikleri, muhalefetin ise toplam 220 milletvekiline rağmen 9 kişiyle temsil edildiğini, bunu bağcıyı dövmek değil üzümü yemek için yaptıklarını ama yine de muhalefet yüzünden uzlaşma sağlanamadığını söyledi.

Başarısız oldukları alanlarda kendilerini sorguya çektiklerini, başarılı olduklarında ise asla kibrin tuzağına düşmediklerini söyledi.

Değişimden hiçbir zaman çekinmediklerini, ortak akıl ve değerlerle örtüşmeyen her meselede kendilerini sorguladıklarını ve değişim mücadelesi verdiklerini söyledi.

Kendilerine yaşatılan ve yasaklananların başkalarına yapılmaması için azami özen gösterdiklerini vurguladı. Hiç kimsenin yaşam tarzına müdahale etmediklerini, hiç kimsenin değerlerini tahkir etmediklerini, kimliklere, kültürlere ve inançlara hor gözle bakmadıklarını ifade etti.

Bize oy verenleri yücelten, bize oy verenlere hizmet götüren, oy vermeyenleri terk eden bir siyasi anlayışımız hiçbir zaman olmadı, dedi.

Kendilerine diktatör diyenlerin, otoriter diyenlerin, tek adam olmakla, baskıcı olmakla, mahalle baskısı yapmakla suçlayanların, kendilerini seçkin, kendileri dışındakileri sıradan görenlerin vicdan muhasebesi yapmalarını istedi.

Herkesin aynı vatan toprakları üzerinde yaşadığını, 77 milyon insanın aynı bayrağın gölgesi altında geleceğe yürüdüğünü söyledi ve milletimiz bir, bayrağımız bir, vatanımız bir, devletimiz bir, dedi.

Siyasi görüşleri, yaşam tarzları, inançları, mezhepleri, etnik köken ve dilleri farklı olasa da herkesin bu ülkenin evlatları olduğunu söyledi. Herkesin bu ay yıldızlı bayrağın gölgesi altında olduğunu ve Müslüman, Hristiyan, Musevi, Süryani, Ezidi, Alevi ve Sünni’den önce Türkiye’li olduğunu vurguladı. Aynı şekilde Türk, Kürt, Arap, Laz, Gürcü, Boşnak, Çerkez, Rum ve Ermeni’den önce Türkiyeli vardır, dedi.

Bugün herkesin vicdan muhasebesi yapması gerektiğini söyledi. Muhalefetin korkutma, gerilim siyasetini ve bir kısım medyanın pompaladığı korku ve kutuplaştırma siyasetini bir kez daha sorgulamak gerektiğini söyledi.

Karşısında başı örtülüyü de, başı açık olanı da gördüğünü ve bunun çoklukta birlik olduğunu vurguladı ve bunu başarmaya mecburuz, dedi.

Ortaya çıkan sonuçların çok net olduğunu, uzlaşmanın çatıda, parti üst yönetimlerinde değil, tabanda olduğunu ifade etti.

2002 sonunda 230 milyar dolar olan milli gelirin bugün 820 milyar dolara ulaştığını, IMF’ye 23,5 milyar dolar olan borcun sıfırlandığını hatta şimdi IMF’ye 5 milyar dolar borç vereceğimizi söyledi. Merkez Bankası’nın kasasında 27,5 milyar dolar varken, bugün 133 milyar dolar olduğunu söyledi.

Bugünün kırgınlıkları unutma, ön yargılardan kurtulma ve dayatılmış korkulardan sıyrılma günü olduğunu söyledi. Paralel yapının tabanındaki samimi, saf ve temiz kardeşlerin kendilerini ve kendilerine öğretilenleri bir daha sorgulamaları gerektiğini söyledi. Davalarının şahsi bir dava değil, Türkiye davası olduğu vurguladı.

Ulusal güvenliğimizi kim tehdit ederse karşısında bizi bulacaktır, dedi.

İnsanın şaşırabileceğini, şimdi lider, hoca, alim, gönül dostu olanların, zor zamanlarda maskelerini düşüreceklerini söyledi ve bize bedduanın ve beddua edenlerin arkasından gitmek yakışmaz, dedi.

Paralel yapıya gönül verenlerin kendi gönül dünyalarında yeni bir sayfa açmalarını istedi ve bugün yeni bir gündür, dedi.

Altını çizerek, kendisine oy verenlerin değil 77 milyonun cumhurbaşkanı olacağını tekrarladı ve ülkesi milleti bayrağı için çalışan bir cumhurbaşkanı olacağını söyledi.

Konuşmasının sonlarına doğru, Murat Göğebakan ve beraber yürürken ebediyete göçen genç insanlara ve şehitlerimize fatiha istedi.

Demokrasinin yücelmesinde katkıda bulunan siyasi partilere ve bu seçimde kendilerini destekleyen partililere teşekkür etti.

Duaları için Gazze’li ve Suriyeli mazlumlara teşekkür ettikten sonra bu akşam itibariyle Gazze’deki yaralıların Türkiye’ye getirilmesine başlanacağını açıkladı.

Nihayet, bize bu toprakları emanet eden bütün şehitlerimizi ve gazilerimizi anarak konuşmasını tamamladı.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.