1. HABERLER

  2. MEDYA

  3. Radyo Televizyon Ve Sinemacılık Bölümü, İş Alanları Ve Maaşları
Radyo Televizyon Ve Sinemacılık Bölümü, İş Alanları Ve Maaşları

Radyo Televizyon Ve Sinemacılık Bölümü, İş Alanları Ve Maaşları

Günümüzde haberleşme ne kadar önemli ise her gün daha fazla ihtiyaç duyduğumuz bir konu olmasıyla aynı işin bir diğer kolları olarak Radyo Televizyon, Sinemacılıkta aynı boyutta önem kazanmaya başlamıştır.

A+A-

Hepsi aynı iş ortamının değişik bölümleri geniş yelpazesinin bir parçası olmasına rağmen bir birini tamamlayan biraz farklı alandır. Geniş bir çalışma alanı sağlamaktadır bu yüzden günümüzün en çok tercih edilen okul sonrası çok alanda iş ve çalışma ortamı sağlayan uygulamalı bir eğitim dalı olarak ilk sıralara çıkmaya başlamıştır. Eğitim sürecinde kazanılan tecrübe kısa filmler, röportajlar, belgeseller, fotoğraflar meslek hayatına adım attığınızda kazandığınız bu tecrübelerle daha verimli başarılı olunmasını sağlayacaktır. Bu alanda önemli olan seçilen kitlenin hedef iletişimini sağlamaktır. Hedefe doğru ilerleyen programların, haberlerin doğru şekilde iletilip istenilen verimi alınmasını sağlayabilmektir. Düzenli bir iş dışında oldukça yorucu olduğunu da unutmamakta fayda vardır ilk zamanlar tecrübenin kısıtlı olması nedeni ile asgari ücretle başlanılan iş ortamı daha sonra ki yıllarda daha fazla kazanç sağlayacağı kesindir ilerleyen dönemlerde bunun 10,000 veya 20,000 gibi rakamlara ulaştığı da ifade edilmektedir. Bu bölümden mezun olan kişilerin görev aldıkları alanları şöyle sıralayabiliriz.

    1:  Medya yapım şirketleri,

     2: Reklam ajansları,

     3: Haber kanalları,

     4: Basın kuruluşları,

      5: Metin yazarı,

      6: Senaryo yazarı. Senarist

      7: Haber editörü.

      8: Yapımcı, yönetmen, görüntü yönetmeni.

      9: Basın danışmanlığı medya ilişkileri birçok özel ve devlet kuruluşlarında ihtiyaç duyulan bir danışmanlıktır.

      10: Sunucu muhabir.

      11:  Kurgu operatörü.

      12: Televizyon yayını süresince ışık, çekim, ses, görüntü gibi kaliteli sunumların yapılmasını sağlayan yönetmenlik.

       13: Yerli yabancı haber ajansları.

Yüksek lisan programlarına devam ederek akademik kariyerler yapabilme imkânı da sağlamaktadır. Sürekli yenilenen bir alan olması nedeni ile kişinin bu yenilenmeye ayak uydurması teknoloji alanında da uyumlu, yaratıcı, titiz, araştırma meraklısı, disiplinli, sözel yeteneğini, ikna etme kabiliyetini güzel kullanabilmeyi geliştirmesi bütün bunlarla beraber hızla ilerleyen bu ortama ayak uydurması daha iyi şekilde verimli olarak istenilen sonucun alınmasında katkısı tartışılmaz.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.