1. HABERLER

  2. EKONOMİ

  3. Para Biriktirmenin Altın Kuralları
Para Biriktirmenin Altın Kuralları

Para Biriktirmenin Altın Kuralları

Para biriktirmek kimileri için kolay olsa da parasını elinde tutmakta ve biriktirmekte zorlanan insanlarda oldukça fazladır. Özellikle belli bir kazanç elde...

A+A-

Para biriktirmek kimileri için kolay olsa da parasını elinde tutmakta ve biriktirmekte zorlanan insanlarda oldukça fazladır. Özellikle belli bir kazanç elde eden kişilerin, kazançlarından bir miktarını ayırarak biriktirmesi gelecek hayatını da garanti altına alır. Düzenli bir şekilde para biriktirme ile pek çok ihtiyaçlar kısa zamanda karşılanmaktadır. Para biriktiremeyenler için bazı altın kurallar vardır. Bunlara uyarak rahat bir şekilde para birikimi yapılabilir. Birikim yapmadan önce bu konu hakkında kararlı olmanız gerekmektedir. Kendinize koyduğunu hedefler doğrultusunda planlamalar yaparak birikim sağlayabilirsiniz. Bunun yanı sıra yapmış olduğunuz gereksiz harcamalar için de tasarruf yaparak kazancınızı daha kullanışlı hale getirebilirsiniz.

Para Biriktirmeye Başlamadan Önce Kendinize Hedefler Koyun

Para biriktirmeye başlamadan alacağınız bazı kararlar doğrultusunda kendinize hedefler koyabilirsiniz. Hedefinizin olması sizi bu konuda daha çok motive edecektir. Küçük ya da büyük çaplı hedefleriniz ile birlikte para biriktirmek sizin için zor değil, eğlenceli hale gelecektir. Koyduğunuz hedeflere ulaştıkça daha fazla birikim sağlayacaksınız. Bu motivasyonu tüm hayatınız boyunca göz önünde bulundurabilirsiniz. Böylelikle hayatınızın her anında rahat bir şekilde para biriktirebilir, çeşitli yatırımlar yapabilirsiniz.

Düzenli Olarak Giderlerinizi Takip Edin

Her ay ödenmesi gereken faturaların ya da ev, iş yeri kiralarının gider hesaplaması yapılmalıdır. Zorunlu giderler olarak bir tablo hazırlayarak bu tabloyu doldurabilirsiniz. Böylelikle aylık giderlerinizin ne kadar olduğunu görmüş olursunuz. Bunun yanı sıra zorunlu giderler dışında olan gereksiz harcamaları da tespit edebilir, bu harcamaları önleyebilirsiniz.
Birikim konusunda yapacağınız gider tablosu size yardımcı olacaktır. Düzenli olarak takip edilen bu tablo sayesinde görerek ve bilinçli bir şekilde hareket edebilirsiniz. Gereksiz giderlerinizin ne olduğunu görerek bunları engelleyebilirsiniz. Gider tablosu olmadan yapacağınız harcamaları göremez ve rahat bir şekilde para birikimi gerçekleştiremezsiniz. Bunun için mutlaka kendinize bir tablo oluşturun.

Bütçe Hesaplamalarını Uzun Vadeli Tutun

Kısa vadeli bütçe hesabının yapılması tasarruf ve birikim yapmak için sağlıklı olmayacaktır. Bu yüzden haftalık bütçe planları yapmak yerine aylık yapmak daha uzun süreli olacağı için ayın sonunu rahat bir şekilde getirebilmenizi sağlayacaktır. Ayrıca kısa vadeli planlamaların yapılması sıkılmanıza ve pes etmenize neden olabilir. Bundan dolayı her zaman uzun vadeli planlamalar yapılmalıdır. Yapacağınız aylık bütçe planı ile ay sonunu rahatlıkla getirmiş olacaksınız.

Birikim yapmak isteyenler için bütçe planının yanı sıra aylık ne kadar birikim sağlanabileceğinin de araştırılması ve planlaması yapılmalıdır. Kazancınızdan ayıracağınız miktarı düzgün bir şekilde belirlemeli ve her ay bu miktarı kazancınızda ayırarak biriktirebilirsiniz. Biriktirmek için küçük miktarların belirlenmesi, emlak için yatırım yapmak isteyenler için mantıklı olmayacaktır. Kısa vadede hızlı bir şekilde hedeflerin gerçekleşmesini isteyen kişilerin daha büyük bir bütçe ayırmaları gerekmektedir. Böylelikle yapılan planlamalar ve aylık bütçeleme sistemi rahatlıkla işlemiş olacak, birikim sağlanacaktır.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.