1. HABERLER

  2. YAŞAM

  3. Ömrünü Mesleğine Adayan Ekmek Ustası: 62 Yıl
Ömrünü Mesleğine Adayan Ekmek Ustası: 62 Yıl

Ömrünü Mesleğine Adayan Ekmek Ustası: 62 Yıl

Batman’da ikamet eden 74 yaşındaki Aziz Bal, tam 62 yıldır çalıştığı fırında ekmek yapmaya devam ediyor. Zamanın götürdüğü yaşına rağmen halen ekmek teknesinin başında mesleğine devam eden Bal, mesleğini ilk günkü aşk ile severek devam ettiriyor.

A+A-

Birçok fırın dükkanında 62 yıldır ekmek pişirdiğini söyleyen 74 yaşındaki Aziz Bal, İLKHA muhabirine, 1962 yılında Batman’a yerleştiklerini, 12 yaşında çırak olarak çalıştığı fırında onlarca usta yetiştirdiği söyledi.

Meslek hayatı boyuncu birçok usta ve çırak yetiştirdiğini söyleyen 11 çocuk babası Aziz Bal, 62 yıldır çalıştığı fırında kazandığı parayla ailesinin geçimini sağladığını belirtti. Bal, eski fırıncıların ve şimdikilerin arasında ise çok fark olduğunu söyledi.

“Gece yarısı kalkıp sabahlara kadar hamur yapardım”

12 yaşında başladığı fırın meleğini 62 yıldır çocuklarının rızkı için halen devam ettirdiğini belirten Aziz Bal, “74 yaşındayım. 12 yaşından beri fırın mesleğinde çalışıyorum. 1962 yılında Diyarbakır’ın Bismil ilçesinden Batman’a geldim. Yıllardır fırın işlettim ve onlarca kişi yanımda usta oldu. Fırında ilk başta temizlik işiyle uğraştım; sonra tırnakçı, hamurcu, pişirici yavaş yavaş bütün işleri öğrenerek usta oldum. Gece yarısı kalkıp sabahlara kadar hamur yapardım. İlk eşimden 7 çocuğum, ikinci eşimden 4 olmak üzere toplam 11 çocuğum var. Yaşlandım, eskisi gibi çalışamıyorum. Yaşlılık maaşı alıyorum, o da yetmediği için arada bir yine çalışıyorum.” ifadelerini kullandı.

“Fırıncı sayısı azdı”

Fırın mesleğine başladığı zamanlarda Batman’da sadece birkaç fırının olduğuna işaret eden Bal, şöyle devam etti:

“Benimle beraber fırın mesleğine başlayan arkadaşlarımın bazıları halen çalışıyor, bazıları ise vefat etti. Önceleri akşam 21.00’de işe başlardık, sabaha kadar 24 torba unu hamur yapıp pişirirdik. O zamanlarda Batman’da fırın sayısı da azdı. Batman’da fırın işiyle uğraşan Lazlar, Diyarbakırlılar, birde Siirtliler vardı. Şimdi ise yetiştirdiğim çırakların hepsi usta olmuş, yer açmışlar. Artık her tarafta fırın var.”

“Şimdiki fırıncılar bir değiller”

Eski fırıncılar ile şimdikiler arasında çok fark olduğunu söyleyen Bal, “Eskiden ekmek fiyatları bu kadar sık zamlanmazdı ama şimdi ise sürekli ekmek fiyatları artıyor. Bununda sebebi alınan ürünlere yapılan zamlardan kaynaklanıyor. Bizim zamanımızda bir torba un 72 kiloydu, şimdi ise 50 kilodur. Eskiden Batman’daki bütün fırıncılar beraber hareket ederlerdi. Aralarında bir kişi seçer belediyeden ekmek bedelini öğrenir ve ona göre fiyatlar belli olurdu. Ama şimdiki fırıncılar bir değiller. Onun için 100 kişi belediyeye gidiyor ancak daha bir ekmeğin rayiç bedelini alamıyorlar.” dedi.

“Aziz amca sayesinde meslek sahibi oldum”

Aziz Bal sayesinde meslek sahibi olduğunu söyleyen Cüneyt Göçün, “Aziz ustayla 10 yıl önce tanıştım. O zamanlar okulu bırakmış hiçbir iş yapmıyordum. Elimi tuttu ve gel fırında çalış dedi. Fırında temizlik işiyle başladım ve şu anda usta oldum. Aylık 3 bin 500 lira civarında maaş alıyorum. Aziz amca sayesinde meslek sahibi oldum, evlendim ve hayatımı düzene soktum. Allah kendisinden razı olsun.” ifadelerini kullandı.

Ömrünü Mesleğine Adayan Ekmek Ustası: 62 Yıl

Ömrünü Mesleğine Adayan Ekmek Ustası: 62 Yıl

Ömrünü Mesleğine Adayan Ekmek Ustası: 62 Yıl

Ömrünü Mesleğine Adayan Ekmek Ustası: 62 Yıl

Ömrünü Mesleğine Adayan Ekmek Ustası: 62 Yıl

Etiketler : , , , , ,
Önceki ve Sonraki Haberler