1. HABERLER

  2. SAĞLIK

  3. Obezite nedir? Obezite Nasıl Teşhis Edilir? Nasıl Tedavi Edilir
Obezite nedir? Obezite Nasıl Teşhis Edilir? Nasıl Tedavi Edilir

Obezite nedir? Obezite Nasıl Teşhis Edilir? Nasıl Tedavi Edilir

Bünyemizde belli oranda yağ miktarı bulunmaktadır. Uyan miktarı çoğunlukla yanlış beslenmekten kaynaklı bozulabilir. Obezite hafife alınacak basit bir...

A+A-

Bünyemizde belli oranda yağ miktarı bulunmaktadır. Uyan miktarı çoğunlukla yanlış beslenmekten kaynaklı bozulabilir. Obezite hafife alınacak basit bir kilo problemi değildir. Obezite tıbbi müdahale gerektiren bir hastalıktır. Genetik veya ailevi nedenler de bu hastalığı tetikleyen etkenler arasındadır. Bu hastalığa yakalanan hastaların ilerleyen zamanda diğer hastalıklara da yakalanma olasılığı oldukça yüksektir. Bu durumun sebebi ise vücuttaki yağ oranlarının anormalleşmesidir. Bu hastalığın sebep olabileceği diğer hastalıkları şöyle sıralayabiliriz; - yüksek tansiyon - şeker hastalığı - ani kalp krizi ve kalp hastalıkları - ağır uyku nöbetleri - felçli durumu ve - beyin veya vücudun farklı yerlerinde damar tıkanıklığı Bu hastalık günümüz yüzyılında salgın bir hastalık gibi artarak ilerlemektedir. Birçok ölüme ve kronik hastalıklara neden olmaktadır. Ayrıca küresel bir sağlık sorunu haline gelmiştir.

Obezite Nasıl Teşhis Edilir?

Bu hastalığın teşhisini koyabilmek için genellikle Beden Kitle İndeksi(BKI) kullanılmaktadır. Beden Kitle İndeksi kişinin vücut ağırlığının(kg), boyunun(m cinsinden) karesine bölünmesiyle elde edilmektedir. Bu işlemlerin sonucunda Beden Kitle İndeksi 30'un üzerinde çıkar ise kişi obezite hastası demektir. Beden Kitle İndeksi 18.5 kg altında ise zayıf 18.5-24.9 kg ise normal 25-29.9 kg ise fazla kilolu 30-34.9 kg ise 1. Derece obez 35-39.9 kg ise II.derece obez +40 kg ise III. derece morbid obezdir.

Nasıl Tedavi Edilir

Bu hastalığın tedavisinde diyet, davranış tedavisi, fiziksel aktivite, ilaç tedavisi, kombine tedavi, cerrahi tedavi şeklinde çeşitli yöntemler kullanılır. Bu hastalığa yakalanmış şu hasta çabuk ve kolay zayıflamak istemektedir. Ancak bu düşünce biraz zordur. Bu hastalığın tedavi yöntemini 5 grup altında inceleyebiliriz. - tıbbi beslenme (diyet) - egzersiz-spor tedavisi - davranış değişikliği tedavisi(uyaran kontrolü, alternatif davranış geliştirme, sosyal destek) - farmakolojik (ilaç) tedavisi - cerrahi (ameliyat gerektiren) tedavi yöntemi.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.