1. HABERLER

  2. YAŞAM

  3. Neyzen Tevfik
Neyzen Tevfik

Neyzen Tevfik

Neyzen Tevfik 24 Mart 1879 Muğla’nın Bodrum ilçesinde Emine Hanım ve Fehmi Bey’in ilk oğlu olarak doğar. Bodrum’daki çocukluk yıllarında babası ile...

A+A-

Neyzen Tevfik 24 Mart 1879 Muğla’nın Bodrum ilçesinde Emine Hanım ve Fehmi Bey’in ilk oğlu olarak doğar. Bodrum’daki çocukluk yıllarında babası ile birlikte Tepecik Camii’ inin yakınındaki kahvede vakit geçirirken kahveye gelen dervişlerin üflediği ney Neyzen Tevfik’ in çok hoşuna gider. Ve kendide ney çalmak ister yalnız babası eğitim hayatını olumsuz etkileyeceğini düşündüğünden buna o zamanlarda izin vermez. Bu zamanlarda Neyzen Tevfik’in şiire ilgiside yavaş yavaş başlar.

1892 yılında babasının tayini ile birlikte Urla’ya taşınırlar. Bu esnada, taşındıktan yaklaşık bir yıl sonra, neyzen beraber Kazım’dan ney dersleri almaya başlar, ve ne yazık ki ilk sara nöbetini bu yıl geçirir. Bu hastalığı Neyzen’ in okulu bırakmasına sebep olur. Bir çok doktora ve hocaya gitmelerine rağmen bir sonuç alamazlar. En sonunda hastalığı kontrol altına almayı başaran istanbul’ da Pepo adlı bir doktor olur. Doktor “fazla üzerine gidilmemesi gerektiğini” ve “sevdiği şeylerle haşır nesir olması” gerektiğini söyler. Doktorun bu söylemi “Neyzen” lakabını kazandıracak olan neye devam etmesine olanak sağlar.

Hastalığı bir süre kontrol altına alınmasından sonra Neyzen babası tarafından yatılı olarak İzmir İdadisi’ ne gönderilir. Fakat tekrar nükseden sara nöbetleri Neyzen’in eğitimi bitirmesine izin vermez ve eğitimi tekrar yarıda kalır. İzmir Mevlihanesi’ ne gider ve kendini neyine verir. Mevleyihanede Tokadızade Şekip, Tevfik Nevzat, Şair Eşref ve Ruhi Baba gibi ünlü kişilerle tanışır. Türkçe, Arapça ve Farsça eğitimi aldığı bu kişilerden Şair Eşref aynı zamanda ona hicvi öğretir. Neyzen bu sayede 13Mart 1898’te Muktebes dergisinde ilk şiirini yayımlatır.

Neyzen Tevfik genellikle neyi ve şiirleriyle para kazanmaya çalışmış .1930 yılında devlet tarafından kendisine bir aylık bağlanmıştır. Kuralları pek umursamadan sürdürdüğü yaşamından özellikle rakı başta olmak üzere içkinin büyük etkisi vardır. Yozlaşan toplum, dini istismar ve Atatürk’ün devrimlerine karşı çıkılmasına karşı bir duruş sergilemiştir. Neyzen hazır cevaplılığıyla tanınırdı, bu sayede birçok fıkranın konusu olmuş , aynı zamanda hicivde de başarılı olmuştur

28 Ocak 1953’te vefat etmiştir. Mezarı bugün Kartal Merkez Mezarlığı’ndadır.

Eserleri: Hiç, 1919; Azab-ı Mukaddes, 1949. Beste: Nihavent Saz Semaisi; Şehnazbuselik Saz Semaisi; Taksimler, taş plak.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.