Neden Migren Hastası Oluruz?

Neden Migren Hastası Oluruz?

Nedeni tam olarak bilinmemekle birlikte beyin kandamarları ve beynin sinir iletimindeki kimyasal madde değişiklikleri sonucu ortaya çıktığı düşünülmektedir....

A+A-

Nedeni tam olarak bilinmemekle birlikte beyin kandamarları ve beynin sinir iletimindeki kimyasal madde değişiklikleri sonucu ortaya çıktığı düşünülmektedir. Kadınlardaki hormon değişikliği migren ağrısına yol açabilir. Aileden birisinin migren hastası olması diğer aile bireyinin %40 olasılıkla migren hastası olması demektir. Fakat hem annesinin hem de babasının migren olması diğer bireye geçme olasılığı %75 oranındadır.

Migren Kaç Evreye Ayrılır?

Aura dönemi: Migrenden önce görülen dönemdir. Kolda ve bacakta uyuşukluk, ışık çakması, tek taraflı görme gibi hisler oluşmaktadır. Aura hastası bu durumu şöyle açıklamaktadır: Başım ağrımadan önce görme kaybı oluyor. Neredeyse 20-30 dakika sürüyor ve başım ağrıdığında görme yetkim eskisine dönüyor.

Baş ağrısı dönemi: Bir diğer migren evresi olarak bilinir. Başta tek taraflı ağrı görülür. Bazı durumlar iki taraflıda olabiliyor. Vücudun hareket etmesiyle ağrı artar. Bunun yanında mide bulantısı, kusma ve sesten rahatsızlık duyulur.

Ağrının geçmesi dönemi: Uyku, rahatlamayı sağlar ve ağrı için yapılanlar hastaya göre değişmektedir. Küçük yaştaki çocuklarda kusma faydalıdır. Bazıları için de ilaç kullanmak faydalıdır. Atak durumunda sadece beklenmektedir. Çünkü hiçbir şey işe yaramaz.

İyileşme Dönemi: Baş ağrısının geçmesiyle yorgunluk çöker. Bazı hastalarda da ağrı geçtikten sonra enerji gelir.

Miğreni Tetikleyen Faktörler Nelerdir?

l Az yemek yemek

l Alkol ve kafein

l Göz alıcı ışık

l Hava değişikliği

l Hormonal değişikliği

l Baş ve boyun bölgesinde ağrı

l Aşırı yorulma

l Çok uyuma ya da uykusuzluk

l Endişe ve üzüntü

l Depresyon, sinir ve stres gibi faktörler migreni tetikleyen faktörler olarak gösterilmektedir.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.