1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. Sosyal Medya Kullanıcıları Harekete Geçti "kabekutsalımızdır"
Meteoroloji Uyardı: 3 İlde Buzlanma ve Yağış

Meteoroloji Uyardı: 3 İlde Buzlanma ve Yağış

Meteoroloji Genel Müdürlüğü tarafından 3 il için şiddetli yağış ve buzlanma uyarısı yapıldı. Başta İzmir'in geneli olmak üzere, Balıkesir ve Çanakkale olmak üzere bu iller için Meteorolojiden uyarı geldi.

A+A-

Meteoroloji Genel Müdürlüğü, sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışların etkisini İzmir il geneli, Balıkesir’in batısı ve Çanakkale’nin güney ilçelerinde yerel olarak kuvvetli olarak göstermesi bekleniyor açıklamasında bulundu. Meteoroloji Genel Müdürlüğü tarafından yapılan son dakika açıklamasına göre batı ve kuzey kesimlerinin parçalı, yer yer çok bulutlu, Marmara, Ege'nin batısı ve Batı Akdeniz'in sağanak, kıyı kesimlerinin yer yer gök gürültülü sağanak yağışlı, diğer yerlerin az bulutlu ve açık geçeceği tahmin ediliyor.

Yağışların Çanakkale'nin güneyi, İzmir il geneli ve Balıkesir’in batısında yerel kuvvetli (21-50 kg/m²) olması bekleniyor.

İç ve doğu kesimlerde yer yer pus ve sis ile birlikte, doğusunda yer yer kuvvetli buzlanma ve don olayları bekleniyor. Sıcaklıkların artarak mevsim normallerinin üzerinde seyretmeye devam etmesi bekleniyor.

Kuvvetli buzlanma ve don olayı uyarısı: İç Anadolu'nun doğusu ve Doğu Anadolu'da yer yer kuvvetli buzlanma ve don olayı beklendiğinden yaşanabilecek olumsuzluklara (ulaşımda aksamalar gibi) karşı dikkatli ve tedbirli olunmalıdır.

Çığ tehlikesi uyarısı: Doğu Karadeniz'in iç kesimleri ile Doğu Anadolu'nun doğusunda yüksek kar örtüsünün bulunduğu dik yamaçlarda çığ oluşma riski olmasından yaşanabilecek olumsuzluklara karşı dikkatli ve tedbirli olunmalıdır.

Kuvvetli rüzgâr uyarısı: Rüzgârın; Marmara'nın batısı ve güneyi ile Kıyı Ege'de güney ve güneybatı (Lodos) yönlerden yer yer kuvvetli, kısa süreli fırtına (40-70 km/sa) şeklinde esmesi beklendiğinden yaşanabilecek olumsuz şartlara karşı dikkatli ve tedbirli olunmalıdır.

Kuvvetli yağış: Sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışların İzmir il geneli, Balıkesir’in batısı ve Çanakkale’nin güney ilçelerinde yerel kuvvetli (21-50 kg/m²) olması beklendiğinden meydana gelebilecek ani sel, su baskını, yıldırım, küçük çaplı dolu, ulaşımda aksamalar gibi olumsuzluklara karşı dikkatli ve tedbirli olunmalıdır.

meteorolojiden-buzlanma-ve-yagis-uyarisi-hava-durumu-meteoroloji-halk-gazetesi-haber-hava-durumu-raporu.jpg

Editör
Önceki ve Sonraki Haberler