1. HABERLER

  2. SAĞLIK

  3. Mardin’de Bir İlk “artroskopi Kalça Ameliyatı” Gerçekleştirildi
Mardin’de Bir İlk “artroskopi Kalça Ameliyatı” Gerçekleştirildi

Mardin’de Bir İlk “artroskopi Kalça Ameliyatı” Gerçekleştirildi

Mardin Devlet Hastanesine alınan tıbbi cihazların sayısının yükselmesi ve teknolojilerinin geliştirilmesi ile birlikte, hastanede ve ilde ilk defa 65 yaşındaki bir hastaya “Artroskopik kalça ameliyatı” gerçekleştirildi.

A+A-

65 yaşındaki Veysi Ağrakçe, ortopedi polikliniğine kalçada ağrı ve hareket kısıtlılığı şikâyetleri ile başvurdu. Yapılan klinik muayene ve radyolojik tetkikler sonucunda kalça eklemde Femoroasetabular Sıkışma (FAS) hastalığı tespit edildi.

Daha önce konservatif tedavilerden fayda görmeyen hastaya uygulanan Artroskopik kalça ameliyatını gerçekleştiren Mardin Devlet Hastanesi ortopedi ve travmatoloji uzmanları Op. Dr. Tuğrul Ergün ve Op. Dr.Mehmet Korkmaz’ın yaptıkları ortak açıklamada, hastanın sağlığına kavuştuğu ifade edildi.

Açıklamanın devamında, “Eski dönemlerde açık olarak yapılan ve hem ameliyat süresi hem de iyileşme süresiyle çok zor geçen operasyonların artroskopik uygulamalarla oldukça basit bir şekilde sonuçlandırılabildiği kanıtlanmıştır. Bu sebeple oldukça fazla başvurulan bir yöntem olarak tıp dünyasında yerini almıştır. Ameliyatta genelde 2 veya 3 cilt kesisi yapılır. Minik cilt kesilerinden özel kameralar ve el aletleri ile kalça eklemi ve eklem çevresine ulaşılır. Cerrahi süresi genelde iki saati geçmez. Hastanın ameliyatını kapalı bir yöntemle gerçekleştirmiş olduk. Artroskopik kalça ameliyatları daha büyük ve ileri tıp merkezlerinde yapılmaktadır. Hastanemizde önceden daha çok açık cerrahi ameliyatlar yapılıyordu. Fakat bu hastamızda ilk defa kapalı bir yöntemle ameliyatı yapmış olduk. Hastamızı bir gün sonra da evine gönderdik.” ifadeleri kullanıldı.

 Sağlığına kavuştuğu için çok mutlu olduğunu aktaran Veysi Ağrakçe ise başarılı bir ameliyat gerçekleştiren hekim ve diğer sağlık çalışanlarına teşekkür etti.

Önceki ve Sonraki Haberler