1. HABERLER

  2. YAŞAM

  3. Kişi Kendi Kestiği Akîka Kurbanı'ndan Yiyebilir Mi? Dini Konular, Dini Sualler
Kişi Kendi Kestiği Akîka Kurbanı'ndan Yiyebilir Mi? Dini Konular, Dini Sualler

Kişi Kendi Kestiği Akîka Kurbanı'ndan Yiyebilir Mi? Dini Konular, Dini Sualler

Fetva Kurulu tarafından yayımlanan, Akîka'nın dağıtımıyla ilgili hükmün, kurban bayramında kesilen küçük veya büyükbaş hayvan gibi olduğunu, yani kurban edilen hayvanın üçe bölünebileceğini, kesen kişiye, yakınlarına ve misafirlere dağıtılacağını duyurdu.

A+A-

İTTİHADUL ULEMA Fetva Kurulu, "Kişi kestiği Akîka Kurbanı'ndan yiyebilir mi?" sorusuna yanıt verdi.

Fetvada, şu ifadelere yer verildi.

"Doğan her çocuk için Akîka Kurbanı kesmek müekked sünnettir. Çocuk dünyaya geldiği zaman yedinci gününde kendisine isim verilir, traş edilir ve Akîka Kurbanı kesilir. Erkek çocuk için birbirine denk iki koyun, kız çocuğu için ise bir koyun Akîka olarak kesilir.

Peygamber Efendimiz (aleyhissalatu vesselam) şöyle buyurmaktadır: "Doğan erkek çocuğu için birbirine denk iki koyun, kız çocuğu için ise bir koyun kesilir (Tirmizî, İbn Macce)."

Akîka'nın dağıtımıyla ilgili hüküm, kurban bayramında kesilen küçük veya büyükbaş hayvanlarda olduğu gibidir. Yani kesilen hayvan üçe bölünür; kesen kişiye, yakınlara ve misafirlere verilir. Akîka Kurbanı, adak kurbanı gibi değildir. Adak kurbanında kişinin kendisi ve nafakasıyla sorumlu olduğu yakın akrabaları kesilen etten yiyemez."

Yönetici
Önceki ve Sonraki Haberler