1. HABERLER

  2. SAĞLIK

  3. Kadınlarda Cinsel İsteksizliğin Nedenleri Ve Tedavi Yöntemleri
Kadınlarda Cinsel İsteksizliğin Nedenleri Ve Tedavi Yöntemleri

Kadınlarda Cinsel İsteksizliğin Nedenleri Ve Tedavi Yöntemleri

Erkeklere oranla kadınlarda daha çok cinsel isteksizlik görülür. Kadınlarda görülen cinsel isteksizliğin nedenleri arasında kişisel bozukluk, ergenlik dönemi sorunları, dini, kültürel, sosyal ve hormonal eksiklikler baş gösterir.

A+A-

Terapi ve egzersiz tedavi yöntemleri uygulanarak bu sorun çözülebilir.

Yapılan bir araştırmaya göre; kadınların %33’ü, erkelerin de %20’sinde cinsel isteksizlik görüldüğü ortaya çıkmıştır.Günlük hayatın hareketliliği nedeniyle birçok kadın bu durumun farkına varmaz. Sağlıklı ve huzurlu bir yaşam süren çiftler arasında; uyumsuzluk, anlayışsızlık, ilişkiden kaçınma gibi huzursuzlukları ortaya çıkarır.

Kadınlarda Cinsel İsteksizliğin Nedenleri

Hormonal eksiklikler

Kısa ve uzun süreli hastalıklar

Kullanılan ilacın yan etkileri

Kendine güvenememek

Başarısız cinsel deneyim

Çiftler arasında cinsel uyumsuzluk

Cinsellik hakkında yeterli bilgiye sahip olmamak

Çiftler arasında yaşanan sorunlar

Ergenlik döneminde yaşanan sorunlar

Anksiyete bozukluğu

Dini, sosyal ve kültürel değerler

Depresyon

Cinsel isteksizliğin nedenini belirlenerek, tedavi yöntemi uygulanmalıdır. Doktor yardımıyla ortadan kaldırılacak sorunlar ile birlikte sağlıklı ve başarılı cinsel yaşama sahip olunabilir.

Cinsel isteksizliği ortadan kaldırmak için önerileri dikkate alın. Çiftler arasında sevgiye ve güvene önem verilmelidir. Romantik film izleme, giyinme, evin farklı yerlerinde cinsel ilişki, duygusal sözler, sürprizler yapılabilirsiniz.

Uygulanan önerilere cinsel isteksizlik ortadan kalkmıyorsa, uzman bir doktordan yardım alınması gerekir. Çiftler arasındaki sorunlar ve çocukluk döneminde yaşanan olumsuz olaylar aka planda baskı yapıyor olabilir.

Hormonal Etkiler

Östrojen, progesteron, testosteron gibi hormonlar kadınların psikoloji, enerji, romantizm, sosyal, beslenme durumlarını etkiler. Özellikle adet, hamilelik ve 50 yaş üstü kadınlarda cinsel isteksizlik görülür.

Nasıl Tanı Koyulur?

Kadınlarda vajina da kuruluk problemi ve yukarıdaki yazan nedenlerden bazıları varsa, cinsel isteksizlik sorunu yaşıyor demektir. Tanı koyularak tedavi edilmediğinde bu süreç boşanma ile sonuçlanabilir.

Cinsel isteksizlik sorunu, terapi ve egzersiz yöntemleri uygulanarak tedavi edilmeye çalışılır. Sorunun sadece kadından değil, erkekten de olabileceği düşünülerek bazı seanslarda çiftler birlikte çağrılır. Çiftlerin birbirlerine davranış biçimi ve aile durumu yakından takip edilir. Gerek duyulduğu takdirde son olarak fiziki muayene yapılabilir.

Tedavi Yöntemleri

Cinsel isteksizliğin nedenleri belirlendikten sonra doğru tanıyı koyulduktan sonra ilaç ve psikolojik tedavi uygulanır. Psikolojik nedenler varsa; cinsel terapi, aile terapisi, bedensel egzersizlerin yapılması sağlanır. Rahatsızlığın nedeni yapısal ve hormon sorunlarına bağlı kalp, tansiyon, kilo problemi varsa, ilaç tedavisi uygulanır.

Hangi Doktora Gidilmeli?

Cinsel isteksizlik sorunu yaşayan kadınlar;

Psikiyatri, psikolog, kadın doğum hastalıkları uzmanı ve üroloji doktorundan yardım alabilirler.

Editör
Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
İlgili Haberler