1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. İstanbul'daki Suriyeli’ler ne yapıyor?
İstanbul'daki Suriyeli’ler ne yapıyor?

İstanbul'daki Suriyeli’ler ne yapıyor?

Türkiye’ninSuriyesınırına yakın bölgelerinde, Suriye’den gelen sığınmacılar için çok sayıda barınma merkezleri kuruldu. Bugün burada yaşamlarını...

A+A-
Türkiye

’nin

Suriye

sınırına yakın bölgelerinde, Suriye’den gelen sığınmacılar için çok sayıda barınma merkezleri kuruldu. Bugün burada yaşamlarını sürdürmeye çalışan Suriyeliler’in sayısı 200 bin civarında. Bu sığınmacıların yiyecek, sağlık, iletişim, eğitim ve benzeri bütün insani ihtiyaçları ülkemiz tarafından karşılanıyor.

Ancak zaman zaman çatışmaların yoğunlaşması ve sınırlarımıza yaklaşması, paniğin artmasına ve sınırlarımızdan geçmek isteyen sığınmacıların sayıca yükselmesine neden oldu. Bu durumda, gelenler ilk zamanlar düzenli olarak kayıt altına alınırken, sonradan bu işin ucu kaçtı. Çok sayıda sığınmacı kargaşa içinde sınırlarımızdan girdiler ve ülke içlerine dağıldılar.

Bugün her ne kadar Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı’nın kayıtlarında sığınmacı sayısı 800 bin civarında görünse de gerçekte sayıları bir milyonu çoktan geçti. Peki nerede bu kadar insan?

İstanbul Kalkınma Ajansı’nın bir araştırmasına göre İstanbul’da bulunan Suriyeli sığınmacı sayısı 150 bin civarında. Ankara’da 60 bine yakın, İzmir’de ise 40 bine yakın Suriyeli olduğu tahmin ediliyor. Kilis’te şehir nüfusunun yüzde 67’si Suriyeliler’den oluşuyor. Bu oran Gaziantep’te yüzde 11’i buluyor.

Burada hükümetin gelenleri mülteci değil de sığınmacı olarak görmesi ciddi bir yasal sorun yarattı. Hükümet onları her ne kadar misafir olarak görse de uluslararası yasal düzenlemeler Suriyeliler’in statüsünü mülteci olarak kabul ediyor.

Ancak hükümet, insani amaçlar güderek ülkeye giren Suriyeliler’e geçici koruma statüsü uygulamış ve onları sığınmacı olarak görmüştür.

Kamplarda yaşıyan Suriyeliler açısında bakılırsa bir kere kendilerine geçici koruma sağlandığı için sınır dışı edilmeme hakları var. Ayrıca kamplarda yaşadıkları için de bütün yaşamsal ihtiyaçlara sahip olma hakları var. Gıda ve su imkanı sağlanıyor, barınma yerleri veriliyor, sağlık hizmetleri alıyorlar. Bunların yanında eğitim olanaklarına sahipler ve bazı sosyal yardımlar alıyorlar.

Asıl sorun kamplarda yaşamayan Suriyeliler. Çünkü özellikle kayıtlı olmayanların hiçbir hakları da yok. Valiliklere kayıltı olanlar ise ücretsiz sağlık hizmetine sahipler. En büyük sorun kalacak yer bulmaları ve beslenmeleri. Yiyecek imkanı, düzenli ve sistematik olmasa da sadece insani yardım örgütleri tarafından sağlanabiliyor. Dil bilmedikleri için çalışma ve eğitim imkanları da bulamıyorlar. İş bulamayan Suriyeliler’in bir kısmı parklarda yatıyor ve dileniyor. Bunların sayısının ise 10 bin civarında olduğu sanılıyor.

Özellikle İstanbul, İzmir ve Ankara’da toplanan sığınmacılara, bulundukları yerlerden tepkiler de gelmiyor değil. Orta ve alt sınıf insanlar, bu sığınmacıların kendi yaşam koşullarını zora soktuğunu düşünüyorlar. Suriyeliler, pazarlık şansları olmadığından ve buldukları her vasıfsız işte çalışmak istediklerinden, saat ücretlerini düşürüyorlar. Bu insanları, normalden düşük ücretle, çalışma izni aramadan ve sigortasız olarak çalıştıran iş sahipleri de yok değil maalesef.

Bunun yanında, bir takım zorluklarla karşılaşsalar da, çalışma izni alarak bir iş yeri açan Suriyeliler de yok değil. Mali durumu daha iyi olan, bir meslek sahibi olan ve kendi ayakları üzerinde duran Suriyeliler de var. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı da yabancıların çalışma izni için aranan bazı koşulların Suriyeliler için aranmayacağını açıkladı.

Bu arada Suriye’deki üniversite eğitimleri yarım kalan öğrenciler, gerekli belgeleri sağlayarak yatay geçiş başvurusu yapabilecekler.

Aslına bakılırsa, Suriye’de yaşananların çözüme ulaşması ve ülkenin yeniden huzura kavuşması uzun zaman alacak gibi görünüyor. Bu durumda Suriyeli sığınmacıların, daha uzun bir süre ülkemizde kalmaları gerekebilir. Bu yüzden de uzun soluklu bir politika belirlenmesi ve Suriyeliler için bir uyum süreci hazırlanması geremektedir. Benimsenecek politika, hem Suriyeliler’in çalışma ve istihdam olanaklarını hem de barınma ve eğitim olanaklarını düzenlemelidir.

Suriyeliler’in bugün ülkemize maliyeti üç milyar lirayı aşmış durumdadır. Bu ciddi bir yüktür. Eğer Suriyeliler’in üretime katılacağı ve artı değer yaratacağı bir planlama yapılırsa bu yük hafifleyebilir.Doğrusu, bu insanların gündelik hayatın içine çekilebilmesidir.

Birol Şahiner

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.