1. HABERLER

  2. DÜNYA

  3. İsrail ordusunun yaptığı katliam
İsrail ordusunun yaptığı katliam

İsrail ordusunun yaptığı katliam

Filistin Gazze’de liman açılmasını istiyor. İkinci önemli talebi de İsrail’in, elindeki tutukluları serbest bırakması. Ve bu isteklerinde diretiyor....

A+A-

Filistin Gazze’de liman açılmasını istiyor. İkinci önemli talebi de İsrail’in, elindeki tutukluları serbest bırakması. Ve bu isteklerinde diretiyor. İsrail ise hayır demekte ısrar ediyor. Bu koşullarda Kahire’de yapılan Filistin-İsrail ateşkes görüşmelerinde bir ilerleme kaydedilemiyor.

Bu görüşmelerde Filistin tarafında İslami Direniş Hareketi (Hamas), İslami Cihad Hareketi ve Filistin Kurtuluş Örgütü temsilcileri yer alıyor.

Son gelişmelere göre İsrail, Gazze’deki direnişin silahsızlandırılması isteğinde ısrar etmiyor. Ancak Gazze’ye liman kurulması ile tutuklanan Filistinliler’in serbest bırakılması konularında hala olumsuz tavrına devam ediyor. Tutuklanan Filistinliler, bilindiği gibi üç İsrailli’nin kaçırılıp öldürülmesi ise suçlanıyor.

Neticede bu iki konu, görüşmeleri tıkayan iki konu olarak ortada duruyor. Hamas, ateşkesin sağlanması için en önemli taleplerinin liman inşaatı olduğunu ileri sürüyor. Filistin tarafının ateşkes için talepleri şu şekilde:

Gazze’ye liman ve havalanı yapılması

Ablukanın derhal kaldırılması

İsrail askerlerinin 7 Temmuz tarihinden önceki sınırlara geri çekilmesi

Gazze’li balıkçıların serbestçe avlanmasına izin verilmesi

Oslo görüşmeleri öncesi tutuklananların yanında yeni tutuklanan milletvekillerinin de serbest bırakılması

İsrail’in yapılan anlaşmalara bağlı kalması

İsrail tarafının ateşkes için talepleri ise şu şekilde:

Hamas tarafından düzenli ateşkesin sağlanması

Gazze’nin tamamen silahtan arındırılması

Doğal olarak Filistin, Gazze’nin silahsızlandırılması isteğine tamemen karşı çıkıyor.

Filistin tarafına göre ateşkes görüşmelerini tıkayan, taleplerine tatmin edici cevaplar veremeyen İsrail’in anlaşmaz tutumu. Buna rağmen Filistin heyetinin başkanı bir anlaşma sağlanıncaya kadar görüşmeleri sürdüreceklerin söylüyor.

Yapılan katliamın boyutları

Yaşanan bir gerçek varsa o da İsrail, bir katilam ve etnik temizlik hareketine girişmiştir. Bu durum, uluslararası hukukun ihlali edilmesi anlamına geliyor. İsrail’in bu yüzden cezalandırılması gerekir.

7 Temmuz’da hava hareketi ile başlayan ve 17 Temmuz’dan beri kara harekatı ile devam eden bu acımasız saldırı, ne yazık ki iki bine yakın insanın hayatına malolmuştur. Bu ölenlerin beşyüze yakını çocuktur. Dörtyüze yakını ise kadınlar ve yaşlılardır. 10 bine yakın insan yaralanmıştır. Gazze’de yaşayanların neredeyse üçte biri evsiz kalmıştır. Hasar gören evlerin sayısı çoktan 30 bini geçti. Tamamen yıkılan evlerin sayısı ise beş binin üzerinde. Yıkılan hastanelerin sayısı 20’ye, okulların sayısı ise 200’e yaklaştı. 170 civarında cami hedef alınmış, bunlardan 70’den fazlası tamamen yıkılmış. İsrail ordusu üniversiteleri ve Gazze’nin medeniyetini gösteren yapıları da vurmaktan çekinmiyor.

İsrail’in, yerleri bilinmesine rağmen, insani yardım kuruluşlarını, hastaneleri, BM okullarını, camileri, kiliseleri ve Gazze’nin en büyük elektrik santralini vurması akıl alır şeyler değildir. Halkın büyük bir kısmı işgalci askerlerden kaçmak zorunda kalmış ve yaşadıkları yerleri terketmiştir.

İsrail BM kararlarını tanımıyor. Filistin topraklarında hukuksuz bir şekilde ve isteği gibi yeni yerleşim yerleri inşa ediyor. İsrail’in bu işgalci politikası ve insan hakları ihlalleri yüzünden cezalandırılması gerekirken, hala batıdan, İsrail’in kendini savunma hakkı olduğundan bahsediliyor. Filistin halkına yapılan haksızlık ise görmezden geliniyor. Bu davranışlar İsrail hükümetine cesaret veriyor ve bildiklerini okumaya devam ediyorlar.

Elbette bu işgal sırasında İsrail askerleri de kayıplar veriyor. Hamas’ın askeri gücü olan Kassam Tugayları’nın bunda büyük payı var. İsrail Ordusu, yaptığı açıklamada 2006 yılında yaşanan Lübnan savaşından daha ağır kayıplar verdiklerini, sahip oldukları büyük askeri güce ve alınan tüm önlemlere rağmen, yoğun çatışmalar yaşadıklarını söylüyor.

Ancak görünen o ki İsrail kana doymuyor. İsrail hedef gözetmeksizin ateş ediyor ve öldürüyor. Yapılan katliamın boyutları yıkılan binalar temizlendikçe daha çok ortaya çıkacak. Bugün bile bazı evlerin enkazından, yakından ateş edilerek öldürülmüş sivillerin cesetleri çıkarılıyor.

Birol Şahiner - Halk Gazetesi

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.