1. HABERLER

  2. DÜNYA

  3. İran, Azerbaycan'a Yardım Çağrısında Bulundu
İran, Azerbaycan'a Yardım Çağrısında Bulundu

İran, Azerbaycan'a Yardım Çağrısında Bulundu

İran Dışişleri Bakanı Muhammed Cevad Zarif tarafından yapılan açıklamada, İran-Azerbaycan sınırında yer alan kurtarılmış bölgelerin tekrardan inşasına aktif ve kapsamlı bir şekilde katılmaya hazır olduklarını belirtti.

A+A-

İkili ve bölgesel konuları görüşmek üzere Azerbaycan Dışişleri Bakanı Ceyhun Bayramov ile bir araya gelen Zarif, işgal altında bulunan toprakların kurtarılmasının peşinden Azerbaycan'da bulunmasından duyduğu memnuniyeti dile getirdi. Zarif, başta sivil vatandaşlar olmak üzere savaş mağdurlarına ve ailelerine başsağlığı dileklerinde bulundu, yeni dönemin istikrara katkı sağlayacağını kaydetti.

Bölgeye yaptığı ziyarete Bakü'den başlamasının amacının barış ve sükûneti tesis etmek için çalışmak ve buna yardım etmek olduğunu belirten Zarif, Azerbaycan yetkilileri ile İran arasındaki yoğun görüşmelerin makul seviyelere çıkmasından duyduğu memnuniyeti dile getirdi.

İran'ın iki ülkenin ortak sınırlarında yer alan kurtarılmış bölgelerin yeniden inşasında aktif ve kapsamlı bir şekilde faaliyet göstermeye hazır olduğunu belirten Zarif, İran-Azerbaycan Ekonomik İşbirliği Komisyonu'nun son toplantısında iki ülke arasında verimli görüşmeler yapıldığını kaydetti.

Zarif, İran'daki farklı sektörlerin Azerbaycan'ın ekonomik projelerine aktif olarak katılmaya ve bölgede barışı tesis etmeye tam olarak hazır olmasının iki ülke arasında Doğu-Batı ve Kuzey-Güney koridorlarının aktifleşmesi konusundaki işbirliği için büyük bir fırsat olduğunu söyledi.

Azerbaycan Dışişleri Bakanı Ceyhun Bayramov da iki ülke arasındaki ilişkilerin dostluk, tarihi ve kültürel ortaklıklar temelinde olduğuna değinerek, İran'ı Azerbaycan'ın toprak bütünlüğüne verdiği destekten dolayı takdir etti.

Bayramov, ekonomik ilişkilerin geliştirilmesini iki ülke ilişkilerinde önemli önceliklerden biri olarak değerlendirdi ve Ekonomik İşbirliği Karma Komisyonu'nun son toplantısının bunu gösterdiğini söyledi.

Editör
Önceki ve Sonraki Haberler