1. HABERLER

  2. EKONOMİ

  3. ING Türkiye 2020’nin Üçüncü Çeyreğindeki Kârını Açıkladı
ING Türkiye 2020’nin Üçüncü Çeyreğindeki Kârını Açıkladı

ING Türkiye 2020’nin Üçüncü Çeyreğindeki Kârını Açıkladı

2020 senesi dünyanın her yerinde olduğu gibi ülkemizde de korona virüs ile birlikte anılacak. Korona virüsün hayatın her alanını derinden etkilemesi birçok istatistiğin olumsuz yönde ilerlemesine sebep oldu.

A+A-

2020 senesi dünyanın her yerinde olduğu gibi ülkemizde de korona virüs ile birlikte anılacak. Korona virüsün hayatın her alanını derinden etkilemesi birçok istatistiğin olumsuz yönde ilerlemesine sebep oldu. Ancak bankaların elde ettikleri kâr gerilemiş değil.

Korona virüs döneminde ekonominin büyük bir yara alması ve alım gücünün düşmesi insanların çok daha fazla kredilere başvurmasına sebep oldu. Özellikle yıl içerisinde yaşana faiz indirimi ile birlikte birçok vatandaş bankalardan kredilerini alarak ev ve araba sahibi oldu.

Türkiye’nin önde gelen bankalarından bir tanesi olan ING Bank da yılın ilk üç çeyreğinde yüksek oranda kâr eden bankalardan bir tanesi. ING Türkiye tarafından yapılan açıklamaya göre bankanın konsolide net kârı 831 milyon 730 bin TL seviyende.

Banka tarafından yapılan açıklamalara göre 45,3 milyar lirası nakdi olmak üzere bankadan toplamda 54 milyarlık kredi kullanımı söz konusu oldu. Bu rakamlar ING Bank markasının ülke ekonomisi için ne kadar değerli olduğunu da gözler önüne seriyor. Ayrıca bankanın sermaye yeterlilik oranı da %23,3 olarak gerçekleşti.

ING Türkiye’nin konsolide aktif toplamı 67,5 milyar lira olarak açıklandı. Yılın ilk 9 ayındaki toplam özkaynakları ise 9,5 milyar lira düzeyinde. Bankanın mevduatları ise 39,9 milyar lira ile 40 milyar barajına çok yaklaşmış durumda.

Banka her zaman müşterilerin finansmana olabildiğince hızlı bir şekilde ulaşmasını hedefliyor. Farklı sektörlerden yerli üretim yapan firmalar, KOBİ’ler ya da ihracatçılar yıl içerisinde ING Bank tarafından hazırlanan kredi paketlerini sıklıkla tercih etti.

Bankaların faiz oranları tablolarına bakıldığında ING Bank her zaman düşük faiz oranları ile dikkat çekiyor. Hem bireysel müşterilerine hem de tüzel kişilere uygun oranlar sunan ING bu özelliği ile pazarı çok daha rekabetçi ve hareketli bir hale getiriyor.

ING Bank Müşterileri INGo’yu Tercih Etti

Akıllı telefonlarda yaşanan gelişmeler her yaştan insanın artık birçok işlemi mobil bankacılık ile gerçekleştirmesini sağlıyor. Özellikle 2020 senesinde pandemi şartları insanların bankalar yerine mobil uygulamaları tercih etmesini daha da arttırmış durumda. ING Bank kullanıcılarının mobil bankacılığı tercih etme oranları da 2020’nin üçüncü çeyreğinde artmaya devam etti.

Bilindiği üzere bireysel krediler artık mobil bankacılık üzerinden çekilebiliyor. Banka tarafından açıklanan rakamlara göre adet bazında bireysel kredilerin %87’si şube dışı kanallardan çekildi. Çekilen toplam kredi miktarından bağımsız olarak çekilen kredi adedinde bu istatistiğin verildiğinin atlanmaması gerekli.

Şube dışı işlemlerde işlemlerin mobil bankacılık üzerinden gerçekleşme oranı ise %98 gibi inanılmaz bir seviyede. Vatandaşlarımız şubelere gitmediklerinde neredeyse her zaman mobil bankacılığı tercih ediyor.

ING 2020 senesinde yeni bir dijitalleşme stratejisi açıkladı. Bu strateji doğrultusunda bankacılık işlemlerinin çok büyük bir kısmının yapay zekâ ve robot teknolojileri kullanılarak gerçekleştirilebilmesi isteniyor.

Dijitalleşme stratejisi kapsamında devreye sokulan INGo, banka müşterileri tarafından bolca tercih edilmiş durumda. Sadece yazışarak bankacılık işlemlerinin gerçekleşebildiği ve sorunların çözülebildiği bir ortam olan INGo kullanıcıların büyük beğenesini kazandı. Kendisine gönderilen mesajları ustalıkla cevap veren bu sisteme yılın ilk üç çeyreğinde 17,5 milyon mesaj gönderildi.

ING Türkiye Genel Müdürü Durumdan Memnuniyetini Dile Getirdi

ING Türkiye Genel Müdürü Alper Gökgöz yılın ilk 9 ayı için belirtilen rakamlar sonrasında açıklama yaptı. Pandeminin etkilerine saygı duyduklarını ve bu etkileri sınırlamaya yönelik faaliyetleri üçüncü çeyrekte de sürdürdüklerini dile getiren Gökgöz, "Güçlü sermaye yapımız ile birlikte müşterilerimizin finansmana erişimlerini kolaylaştırırken, dijitalleşme stratejimiz doğrultusunda geliştirdiğimiz hizmet ve ürünlerimizle de Türkiye’nin en iyi dijital kurumu olma hedefimize bir adım daha yaklaştık." ifadelerini kullandı.

Yılın üçüncü çeyreğinin değerlendirmesi istenen Gökgöz, "Kovid-19’un sosyal hayat, sağlık ve ekonomik yönden zorlayıcı etkilerinin küresel ölçekte devam ettiği bir çeyrek dilimi daha geride bırakırken, sorumlu bankacılık anlayışımızla bu olumsuz etkileri azaltmaya yönelik çalışmalarımızı sürdürdük. Bu süreçte güçlü sermaye yapımız ile müşterilerimizin finansmana erişimlerini kolaylaştırdık. Bununla birlikte, kredi erteleme taleplerini de azami ölçüde karşılayarak müşterilerimizin yanında olduk." değerlendirmesinde bulundu.

Açıklamalarına dijital bankacılık stratejisi üzerinden devam eden Alper Gökgöz bu konudaki çalışmaların da hız kesmeden devam ettiğini dile getirdi. Dijital dönüşüm için çaba sarf ettiklerini ve bu çabanın yalnızca internet ve mobil bankacılıkla sınırlı olmadığını belirtti.

Bankanın dijitalleşme hedeflerinde işlemlerin uçtan uca dijital ortamda gerçekleşmesine imkân tanımanın olduğu söyleyen başarılı genel müdür, dijital altyapı kadar insan kaynağına da yatırım yapmaya devam ettiklerini dile getirdi.

Pandemi süresi içerisinde ekonomik açıdan yaşanan zorluklar ve insanların mobil bankacılığı daha fazla tercih etmeye başlaması bankaların işçi çıkarımı ya da ayrılan işçilerin yerini doldurmama kararı almalarına sebep olmuştu. ING Bank tarafından yapılan bu açıklama istihdam açısından da çok büyük önem taşıyor.

INGo uygulamasının her gün geliştirildiğinden bahseden Gökgöz bunda çok büyük emeklerin olduğunu ve gelişimin önümüzdeki dönemde de devam edeceğini doğruladı. Dijital danışmanlık alanında yapılan çalışmaların devam ettiğini de sözlerine ekledi.

ING 2020 senesinde gerçekleştirdiği sosyal sorumluluk projesi ile de dikkatleri üzerine çekmişti. Alper Gökgöz bu konuya da değinmek istediğini belirttir ve bu vasıta ile öğretmenlere teşekkür etti. Dijital dönüşüme katkı sağlaması amacıyla başlatılan bu proje kapsamında öğretmenlerden yardım alındı.

Dijital dönüşümü sağlayacak etmenlerin başında eğitimin geldiğini düşündüklerini belirten Gökgöz öğretmenleri bu sistemin içerisine katarak dikkatleri üzerine çektiklerini bir kez daha açıkladı.

ING Bankası Habitat Derneği ve Orta Doğu Teknik Üniversitesi iş birliği ile düzenlenen bu projede ilkokul öğretmenleri de büyük rol oynuyor. Sağlık ve Sosyal Yardım Sandığı tarafından desteklenen bu projeye Dijital Öğretmenler Projesi ismi verildi.

ING Bank bu proje ile öğretmenlerin tamamen dijitalleşmeye başlayan dünyaya adım atmasını hedefliyor. Bu doğrultuda yüz yüze eğitimde ve uzaktan eğitimde kullanılabilecek olan dijital teknolojiler proje kapsamında masaya yatırıldı.

Öğrencilerin okuryazarlık becerileri edinmesini daha kolay hale getiren dijital uygulamaların hedeflendiği bu proje ile ING eğitime ve Türkiye’nin geleceğine de katkı sağlamayı amaçlıyor. Gelecekte dijital dünyanın uzmanları arasında yer alacak çocuklar ING Bank desteği ile eğitimlerine devam ediyorlar.

ING Müşteri Sayısını Arttırmayı Başardı

Büyüme rakamlarını açıklayan ING Türkiye bunu gerçekleştirirken müşteri sayısını da ciddi şekilde arttırmış gözüküyor. Hollanda merkezli bir banka olan ING yaklaşık olarak 40 farklı ülkede hizmet veriyor. Türkiye, bankanın en başarılı olduğu ülkelerden bir tanesi.

Turuncu rengi ve aslan figürü ile Hollanda’yı ülkemizde temsil eden bankanın bu kadar fazla tercih edilmesindeki başlıca sebep faiz oranları. Kredi faizleri açıklanırken birçok banka ING Bank’ın üzerinde faiz oranları sunuyor.

Devlet tarafından önerilen faiz indirimlerini ya da bireysel müşteri kampanyalarını çok zaman geçmeden onaylayan banka bu yönüyle de insanlar tarafından oldukça sevilen bir adres.

Yılın son çeyreğinde de büyümeye ve müşteri sayısını arttırmaya çaba gösteren bankanın bunu başarıp başaramayacağını hep birlikte göreceğiz. Ancak uzmanlar son çeyrekte önceki seviyelerdeki büyümeleri beklemedikleri açıkça dile getirdi.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.