1. HABERLER

  2. İSLAM

  3. Hz. Mehdi Ve Özellikleri
Hz. Mehdi Ve Özellikleri

Hz. Mehdi Ve Özellikleri

Kuran-ı Kerim'de, kıyametin büyük alametlerinden biri olan hz.Mehdi (a.s) hakkında birçok ayet bulunmaktadır. İnsanlığın son kurtarıcısı olarak kabul...

A+A-

Kuran-ı Kerim'de, kıyametin büyük alametlerinden biri olan hz.Mehdi (a.s) hakkında birçok ayet bulunmaktadır. İnsanlığın son kurtarıcısı olarak kabul edilen hz. Mehdi (a.s) hakkında biraz bilgi vermemizde fayda bulunmaktadır. Yüce kitabımızda ve birçok hadisi şeriflerde kıyametin büyük alametlerinden biri olan hz. Mehdi'nin yeryüzüne inişi şu şekilde anlatılmaktadır. Hz. Mehdi, yeryüzünde fitne ve fesadın en yüksek doruğa ulaştığı bir zamanda geleceği bildirilmektedir.

Peygamber efendimizin soyundan gelen hz.Mehdi, fiziksel özelliklerinin nasıl olduğu Kuran'da bildirilmektedir. Hz.Mehdi'nin bildirilen fiziksel özellikleri şöyledir;''Hz. Mehdi, orta boylu, geniş alınlı, yuvarlak yüzlü, buğday tenli, heybetli, siyah gözlü ve keskin bakışlı'' bir zat olarak tarif edilmektedir.

Hadislerde beyan edildiğine göre; Hz.Mehdi, İsa peygamberden önce yeryüzüne zuhur edecek ve bütün müslümanları biraraya toplayarak, kafirlere karşı müthiş bir savaş başlatacaktır. Bu savaşın başlamasından önce hz.İsa yeryüzüne zuhur edecek ve hıristiyanları, islam dinine davet edecek, islam dinini kabul eden hıristiyanlarla beraber, hz.Mehdi'nin ordusuna katılarak, kafirlere karşı büyük bir savaş başlatacak; yeryüzünde başlayan bu savaşta ağaçlar bile dile gelecek ve müslümana ''ey müslüman, arkamda saklanan bu kafiri öldür.'' diyecek ve bu savaş tam yedi sürecek, ve daha sonra dünyada tam kırk yıl sürecek olan bir huzur ve mutluluk çağı başlayacak, öyle ki bu çağda kurt ile koyun kolkola gezecek, ve kırk yıl sonra bir cuma günü kıyametin kopuşu başlayacaktır.''

Gözlerin korkudan donup kaldığı kıyamet gününde herşey yerle bir olacak ve bu alemden eser kalmayacaktır. Kıyametin kopuşundan sonra mahşer kurulacak, mahşer ise yine yeryüzünde kurularak insanların hepsi hesaba çekilecektir. Günümüzde kıyametin bütün küçük alametleri tamamlanmıştır. Büyük alametlerinin başlamasına ise az kalmıştır. Büyük alametlerinin başlamasına neden olan savaşlar günümüzde mevcuttur. Bu savaşlardan Suriye ve Filistin sorununu, kıyametin büyük alametlerinin başlamasına neden olarak gösterilebilir.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.