1. HABERLER

  2. SAĞLIK

  3. Kolanın Vücudumuza Verdiği Zararlar
Hepatit B Nedir? Nasıl Bulaşır? Hepatit B Belirtileri Nedir?

Hepatit B Nedir? Nasıl Bulaşır? Hepatit B Belirtileri Nedir?

Tıp dilinde ''hepatitis'' olarak bilinen hepatitin kelime anlamı karaciğer iltihabıdır. Hepatitin diğer türleri olmasına karşın en yaygın görüleni hepatit...

A+A-

Tıp dilinde ''hepatitis'' olarak bilinen hepatitin kelime anlamı karaciğer iltihabıdır. Hepatitin diğer türleri olmasına karşın en yaygın görüleni hepatit B'dir. Söylerken masumca dillendirilen bu hastalık esasında bulaşıcı ve birçok tehlikeye zemin hazırlayabilecek potansiyeldedir. Hastaların yarısından çoğunda belirti vermeden gelişir ve çoğu kişide tesadüfen keşfedilir. Kuluçka süresi 2 ile 6 ay arasında değişiklik gösterir. Bu süre sonrasında aşırı halsizlik, yorgunluk hissi, bulantı, kusma, deri yüzeyinde sararma, idrar renginde koyulaşma olup, karaciğer bölgesinde, hastaların hassasiyeti artar.

Hepatit B virüsünü kapmış üç hasta tipi vardır. Birinci hasta tipi; tam olarak hasta demek doğru olmaz, çünkü artık hasta hastalığını kendi kendine yenmiştir. Bağışıklık sistemi kuvvetli olan hastalar, hastalığa karşı antikor üretip hastalığı yenebilir. İkinci hasta tipi; taşıyıcı hastalardır. Bu hastalar yeterli düzeyde antikor üretememiş kişilerdir. Kendileri hasta olmamalarına karşın potansiyel bir bulaştırıcıdırlar. Ülkemizde bu taşıyıcıların sayısı oldukça fazladır. Taşıyıcı için henüz bir sorun yoktur fakat bu hastalık ileriki yıllarda taşıyıcının başına ciddi anlamda dert açabilir. Üçüncü hasta tipi; virüse yenik düşen hastalardır. Karaciğer fonksiyonları bozuktur ve kişi artık aktif bir hastadır. Bu hasta tipinin karaciğer yetmezliği veya karaciğer kanseri olma olasılığı diğer iki hasta tipinden daha yüksektir. Bu hastalık genellikle sıvısal yollarla bulaşır. Kan, tükürük, ter gibi vücut sıvıları hasta olan kişilerce başkalarına bulaştırılmaması açısından dikkatli olunmayı gerektirir. Taşıyıcı hamile bir anneden, bu hastalığın çocuğuna geçmesi de yüksek olasılıklar arasındadır.

Bu virüsten korunmak elbette ki mümkündür. Virüs henüz vücuduna girmemiş olan hastalar, aşılanma yoluyla bu virüsten %95 oranında korunabilir. Aşılanma taşıyıcılara ve aktif olan hastalara uygulanmaz. Aşıları yalnızca doktor tetkikleri ile tavsiye olunursa yaptırınız. Sağlığınızı tehlikeye atmayın, unutmayalım ki sağlıktan büyük zenginlik yoktur.

Editör
Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
İlgili Haberler