1. HABERLER

  2. YAŞAM

  3. Hediye Sözü Verilir Mi? Verilen Hediye Sözü Bağlayıcı Sayılır Mı?
Hediye Sözü Verilir Mi? Verilen Hediye Sözü Bağlayıcı Sayılır Mı?

Hediye Sözü Verilir Mi? Verilen Hediye Sözü Bağlayıcı Sayılır Mı?

Fetva Kurulu tarafından yayımlanan bugün ki bilgilendirmede, bir kişinin başka birine hediye sözü verdiği halde devamında maddi imkânsızlık veya başka bir sebepten dolayı bu sözünü yerine getiremediği durumda sorumlu olmayacağını açıkladı.

A+A-

İTTİHADUL ULEMA Fetva Kurulu, "Verilen hediye sözü bağlayıcı sayılır mı?" sorusuna yanıt verdi.

Fetvada, şu ifadelere yer verildi.

"Sözlü olarak yapılan hediye ve benzeri hibelerin hukuki olarak bir bağlayıcılığı yoktur. Peygamber Efendimiz (aleyhissalatu vesselam), Bahreyn'den gelecek olan ganimet malını Cabir'e (radiyallahu anh) vereceğine dair vaatte bulunmuştu. Vaadini yerine getirmeden vefat edince Efendimizin yerine Hazreti Ebubekir gelen malı Cabir'e teslim etti (Buhârî).

İbn Battal bu hadisle ilgili der ki: "Geçmiş âlimlerin hiçbiri va'd edilen hediyenin kazasının bağlayıcı olacağını söylememiştir (İbn Hacer, Fethül-Bârî V, 273)."

Dolayısıyla bir kimse başka birine hediye sözü verip de sonrasında maddi imkânsızlık veya başka bir sosyal nedenden dolayı yerine getiremezse sorumlu olmaz. Bununla birlikte şunu hatırlatmakta fayda vardır; verilen sözde durmak kişinin Müslümanlığının en önemli nişanelerinden biridir. Allah'u Teâlâ Kur'an'ı Kerim'de şöyle buyurmaktadır: "Verdiğiniz sözü yerine getirin, çünkü verilen söz sorumluluk gerektirir (İsrâ 34)." Ayrıca Mü'minûn suresinde zikredilen mü'minlerin sıfatlarından biri de verdikleri ahitleri yerine getirmeleridir."

Yönetici
Etiketler : , ,
Önceki ve Sonraki Haberler