1. HABERLER

  2. EKONOMİ

  3. Hamsi Yasağı Sona Erdi! Bu Kurallara Uymazsanız Geminiz Mühürlenebilir
Hamsi Yasağı Sona Erdi! Bu Kurallara Uymazsanız Geminiz Mühürlenebilir

Hamsi Yasağı Sona Erdi! Bu Kurallara Uymazsanız Geminiz Mühürlenebilir

8 Ocak'ta alınan karar ile başlayan hamsi avı yasağı bugünden itibaren sona erdi. Hamsi avı için alınan önlemler nedeniyle, av gemisine nezaret etmesi için en az bir görevli teknenin üzerinde olacak. Alınan diğer kararlar haber detayında...

A+A-

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, hamsi avcılığında kısıtlamanın 7 Şubat'ta saat 01.00'den itibaren sona ereceğini söylemişti.

Bakan Pakdemirli yaptığı açıklamada hamsi avcılığında "3x10" gün olmak üzere uzatma yaptıklarına belirterek, "Başlangıçtaki tüm iş birliği için balıkçılarımıza teşekkür ediyorum. Kısıtlama, 7 Şubat saat 00.01'den itibaren sona erecek. Yalnız ek tedbirlerle avcılığın başlayacağını buradan söylemek isterim. Av için il ve ilçe müdürlerimize beyan verecekler. Bakanlık, av gemisine nezaret etmesi için en az bir görevli, yani en az bir Bakanlık görevlisi teknenin üzerinde olacak. Karadeniz'e kıyısı bulunan tüm il müdürlüklerinde en fazla 2 karaya çıkış noktası belirlenecek." ifadelerini kullanmıştı.

Gemilerde elek sistemi ve elemek için tambur olmayacağını veya mühürleneceğini vurgulayan Bakan Pakdemirli, "Balık unu ve yağı fabrikalarına sevke, işletmenin bulunduğu yerdeki il/ilçe müdürlüğü personelinin kontrolü sağlandıktan sonra giriş izni verilecek. Hem kamuoyu hem de balıkçılarımız bilsin ki 9 santimetrenin altında yasal olmayan hamsi avlatılmayacak. Bu konuda çok kararlıyız." açıklaması yapmıştı.

Editör
Önceki ve Sonraki Haberler