1. HABERLER

  2. SAĞLIK

  3. Hamilelikte Yapılan Test ve İncelemeler
Hamilelikte Yapılan Test ve İncelemeler

Hamilelikte Yapılan Test ve İncelemeler

Anne adayının belki de en hassas dönemlerinden birisi gebelik sürecidir. Gebelik sürecinde yaşadığı olumlu, olumsuz sonuçlar doktor tarafından rapor edilmektedir....

A+A-

Anne adayının belki de en hassas dönemlerinden birisi gebelik sürecidir. Gebelik sürecinde yaşadığı olumlu, olumsuz sonuçlar doktor tarafından rapor edilmektedir. Böylece bebeğin sağlıklı olup olması konusunda test sonuçları kesin bilgiyi verir. Durum olumlu ya da olumsuz da olsa anneye bu bilgi verilir. Genelde bu testler evlilik öncesi ve sonrasına dayalı işlemlerdir. Anne adayı daha önce herhangi bir sağlık sorunu yaşamış ise, bu bebekte de görülebilecek bir etken olabilir. Çünkü anne ve baba adayının genlerini bebek, anne karnında iken alabilir. Bu durum çocuğun bir hastalık taşıyıp taşımadığı için yapılan en önemli test ve incelemelerdir. Birde gebeliğin ilk aylarında düşük tehlikesi her zaman vardır. Bunun için doktorlar kimlerin risk altında olduklarını tespit ederek bu durum için daha fazla dikkat etmelerini önermektedirler. Bu öneri kadının gebeliğinde düşme tehlikesini azaltmak için verilebilecek en önemli uyarıdır. Eğer hasta doktorun dediklerini uygulamaz ise, düşük tehlikesi oldukça yüksek olur. Böyle durumlarda daha hafif işler yapmalı hatta gün boyu istirahat etmelidir. Hamilelikte yapılan test ve incelemeler nelermiş, isterseniz bu konuda genel bilgilerden söz edelim.

Hamilelikte Yapılan Testlerin Önemi

Hamilelik döneminde doktor, bebek sağlığını adım adım kontrol eder. Bu yüzden hastadan gerekli bilgileri ister. Yapması gereken testlerin adlarını reçeteye yazarak hastayı bu konuda takip altına alır. Test ve incelemelerde sonuç hastaya bildirilir. Yapılan testlere kısaca verilen isim rutin uygulamalardır. Peki, bu risk faktörüne giren rutin uygulamalar hangi muayene ile gerçekleştirilir sizlere bu konuda bilgilendirelim.

Jinekolojik pelvik muayene: Bu kısımda hastada her hangi kitle ve ya enfeksiyon var mı diye kontrol edilir. Eğer hastada kitle varsa bu onun hamileliğinde risk içeren bir faktördür.

Kanser öncesi lezyonları teşhis etmek için doktor bir takım inceleme ve testleri başlatır. Eğer raporda hiçbir risk ve lezyona bağlı bir durum söz konusu değilse bu konuda hastaya sağlıklı rapor verilerek, gebelik süreci boyunca her ay düzenli bir şekilde ultrason ve bebek hareketleri takip sistemine alınır.

Vajinal muayene: Gebelik süresince kadında bir takım değişiklikler meydana gelir. Artık gebe kadının karnı iyice şişmiştir ve doğum süresi günden güne azalmaktadır. Bu yüzden kadında vajina kısmında doğuma hazır olup olmadığı anlamak için doktor muayenesini yapar. Eğer doğum süreci başlamış ise, hemen hasta acile alınarak 48 saat geçemeden doğum işlemi başlatılır. Böylece bebek anne karnında zehirlenmeden dünya’ya sağlıklı bir şekilde gelir.

Sistem muayeneleri: Bu muayeneler her zaman gerçekleşmeyebilir. Doktor gerekli gördüğü zaman muayene işlemine başlar. Genelde sindirim sisteminde, kalp odacığında herhangi bir sorun olup olmadığı tespit edilir. Kas ve eklemlerde herhangi bir sorun olup olmadığı gözlemlenir. Böylece hasta doktorun öneri ve raporları ile gebeliğini sürdürür.

Hamilelikte yapılan testlerin önemi oldukça fazladır. Diğer inceleme ve muayeneler, tansiyon, ölçümü, şeker ölçümü, kilo takibi gibi işlemler ile doktor gebe kadının nasıl besleneceğini ve neler yemesi gerektiğini önceden söyleyerek, gebelik sürecinin daha güzel geçmesini sağlar. Gebelik süresince doktor kontrolü altında olmak önemlidir.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
İlgili Haberler