1. HABERLER

  2. KÜLTÜR&SANAT

  3. Genel yapısı ile Trabzon
Genel yapısı ile Trabzon

Genel yapısı ile Trabzon

2013 yılı verilerine göre; nüfusu 758.237, yüzölçümü 4685 km olan Doğu Karadeniz’deki merkezi ildir. Coğrafi olarak Karadeniz ile Zigana Dağları arasında...

A+A-

2013 yılı verilerine göre; nüfusu 758.237, yüzölçümü 4685 km olan Doğu Karadeniz’deki merkezi ildir. Coğrafi olarak Karadeniz ile Zigana Dağları arasında konuşlanmıştır. Kuruluş tarihi çeşitli kaynaklarda farklı addedilmesine rağmen ortak kanı MÖ 7.yy da kurulmuş olmasıdır. Tarih boyunca çeşitli yağmalar geçiren Trabzon, Osmanlı İmparatorluğu tarafından işgal edilmeden önce Komnenos Hanedanı tarafından kurulan Trabzon İmparatorluğu olarak varlığını sürdürmüştü. 1398 yılında Osmanlı İmparatoru I. Bayezid tarafından fethedilmiştir. Osmanlı İmparatorluğunun yıkılmasına kadar önemli jeopolitik ve ekonomik önem teşkil etmiştir. Türkiye Cumhuriyeti kurulduktan sonra “61” numaralı il plaka kodunu almıştır. Mustafa Kemal Atatürk’ün Trabzon’u ilk ziyaret ettiği 15 Eylül 1924 günü Trabzonlular tarafından “Atatürk Günü” olarak kabul edilmiştir.

Ünlü gezgin Evliya Çelebi Seyahatname adlı eserinde Trabzon için 20.000 Çepni Türkmen çadırının bulunduğu yer olarak tanımlamıştır. Bugün bile Trabzon da yaygın olarak Çepni ağzı ile konuşulmaktadır. Daha doğulara gidildikçe Çepni ağzının yerini Kıpçak ağzı almıştır. Konuşma dilinde halk tarafından benimsenmiş olarak 5000 civarında Rumca ve Yunanca kökenli kelimelerde kullanılmaktadır.

Trabzon da giyim ve kuşam genel olarak modayı takip etmekle beraber bazı bölgelerde geleneksel olarak, erkeklerde; körüklü çizme, mintan ve yelek kadınlarda; üçetek, fistan ve peştamal hala giyilmektedir. Tüm Trabzon da kolbastı ve horon çok popülerdir. Bölge mutfağının temel besini karalahana, hamsi ve mısırdan yapılmış undur. Tüm Türkiye de bilinen muhlama, hamsili ekmek, kabak tatlısı, buğulama ve fasulye turşusu gibi yemekleri vardır.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
İlgili Haberler