1. HABERLER

  2. EKONOMİ

  3. Yüksek rekoltesiyle yüzleri güldüren Antep fıstığında hasat zamanı
Genç Çiftçi Girişimciye 503 Milyon Hibe

Genç Çiftçi Girişimciye 503 Milyon Hibe

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Ahmet Eşref Fakıbaba Genç Çiftçi Pojelesineverdikleri önem doğrultusunda bu yılda hibe çalışmamalarının devam...

A+A-

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Ahmet Eşref Fakıbaba Genç Çiftçi Pojelesineverdikleri önem doğrultusunda bu yılda hibe çalışmamalarının devam edeceğini duyurdu. Genç Çiftçilere 30 Bin YTL hibe yolda açıklamasında bulundu.

17.000 Genç Çiftçi Kardeşlerimize 503 Milyon Yolda

Genç çiftçi proje başvurularının, illerde kurulan "İl Proje Değerlendirme Komisyonları" tarafından incelenip, hibe almaya hak kazanan genç çiftçilerin projelerinin belirlendiğini ifade eden Fakıbaba, 23-29 Mayıs 2018 tarihlerinde kesin sonuçların listelerinin açıklanacağını bildirdi.

Ahmet Eşref Fakıbaba, bu kapsamda Genç Çiftçi Projesi 2018 yılında yaklaşık 17 bin genç çiftçimize hibe desteği verileceğini bildirdi. Proje uygulamaya hak kazanan genç çiftçiler, 30 Mayıs-5 Haziran 2018 tarihlerinde sözleşmelerini imzaladıktan sonra projelerin hayata geçirilmesi için ise 6 Haziran 2018'den itibaren uygulamaya başlanacağını belirtti. ' Projelerin her aşaması Bakanlık tarafından takip ve kontrol edilecektir' dedi.

Projelerin 3/4'ü Hayvancılık Sektöründe Olacak

Ahmet Eşref Fakıbaba, bu yıl ki program kapsamında çiftçilere, büyükbaş ve küçükbaş hayvancılık, arı ve arı ürünleri, yumurta tavuğu, ipek böceği, sebze ve tıbbi bitki, meyve, bağ ve diğer üzümsü bitkilerden bahçe tesisi ve beyaz şapkalı-istiridye mantarı üretimi gibi bir çok konu başlıklarında hibe desteğinin vereceklerini açıkladı.

Yeni Projeler Programa Dahil Edildi

Bu yıl, " uzun yıllık yem bitkisi üretimi" ile " arı sütü ve arı yetiştiriciliği" projelerinin yer aldığı proje konularına değinen Ahmet Eşref Fakıbaba, " Toplam projelerin dörtte üçüne karşılık gelen 12 bin 605 proje, hayvancılık projeleri karşılıyor. Küçükbaş hayvan ve Büyükbaş hayvan yetiştiriciliği için yapılacak destekler, önceki yıllarda olduğu gibi genç girişimci çiftçilerimize TİGEM kurumundan temin ve teslim edilecek. Çiftçilerin bazı bölgeler de temin sorunu yaşamaması için çalışmaları,Arı Yetiştiricileri Merkez Birliği ve Koza Tarım Satış Kooperatifleri Birliği merkezlerinde yürütülecektir." ifadelerine yer verdi.

Ahme Eşref Fakıbaba, geçen yıl yaklaşık 31 bin YTL çiftçiye, proje bedeli 933 milyon YTL verdiklerine vurgu yaparak, "Bu yıl da 17 bin genç çiftçimize 503 milyon lira hibe vereceğiz. Bu hibeler, kırsal kalkınma alanında planlanan desteklerin bir bölümünü oluşturmaktadır. Bu destekleri yapmakta ki amacımız, hem tarımsal nüfusu gençleşmesine katkıda bulunmak hem de kırsal kalkınmanın gençlerle beraber daha aktif ve süreklik arz ederek gerçekleşmesini sağlamak. Böylelikle ülkenin kalkınmasının çözüm yoları kırsalı ve çiftçiyi kalkındırmaktan geçeceğini düşünüyoruz." ifadelerinde bulundu.

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Ahmet Eşref Fakıbaba verilecek destekler hakkında açıklamalar yaptı. Bakan Ahmet Eşref Fakıbaba ramazan bayramına kadar 860 milyon YTL destek verileceğini bildirdi. Fakıbaba, "Biz elimizden geldiği kadar, üreticisinden tüketicisine tüm topluma hitap eden bir yöntem ile hizmet sunmak istiyoruz. Biz bu konudaki yaptığımız istişareler de desteği, yem fiyatlarına mı? Ürüne mi? destek verelim konusunda konuşmalar yapıldı ve ürüne destek verilmesine karar verilmiştir. Sadece süt üretimi konusunda 20 milyon YTL destek sağlandı, bir de büyükbaş hayvanlara besi desteği verilmeye devam etmektedir. Bayrama kadar üretici vatandaşlarımıza 860 milyon lira destek sağlamayı düşünüyoruz" ifadelerini kullandı.

Genç çiftçi kardeşlerimizle tarım ve hayvancılık alanındaki gelişmeleri takip ederek çağın gereklerine ve koşullarına uygun bilinçli tarım ve bilinçli hayvancılık uygulamalarıyla ülkenin kalkınmasındaki görev ve sorumluluk bilinciyle uygulamaya koyulan politikalar ve projelerle çiftçi kardeşlerimizin üretimde devamlılıklarının sağlanması amaçlanmaktadır. Üreten gelişmiş bir Türkiye için genç girişimcilerimiz desteklenmesi amaçlanarak bir çok proje hayata geçmiştir.İlerleyen yıllarda da bu desteklerin devam edeceğini bu konuda projelerin olduğunu belirtmiştir.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.