1. HABERLER

  2. SAĞLIK

  3. Gebelik Şekeri
Gebelik Şekeri

Gebelik Şekeri

Gebelik şekeri birçoğumuzun etrafımızdaki anne adaylarından duyduğu bir problem. Bu problemi sorularla inceleyelim.1.Gebelik şekeri nedir?Gebelik şekeri...

A+A-

Gebelik şekeri birçoğumuzun etrafımızdaki anne adaylarından duyduğu bir problem. Bu problemi sorularla inceleyelim.

1.Gebelik şekeri nedir?

Gebelik şekeri (gestasyonel diyabet), daha önceden diyabetli olmayan anne adaylarında hamilelikle birlikte oluşan diyabettir.

2.Gebelik şekerinin nedenleri nelerdir?

Gebelikte fetuse yeterli şeker geçmesi için bazı hormonlar vücut tarafından baskılanır. Bunlarda en önemlisi insülindir. İnsülin salgılanmasının baskılanması ile anne adayının kan şekeri oranı yükselir.

3.Gebelik şekeri gebeliğin kaçıncı ayında ortaya çıkar?

Gebelik şekeri genellikle son 3 ayda oluşur. Çünkü bebeğin organ yapısı geliştikten sonra şeker ihtiyacı artar ve insülin o dönemde baskılanmaya başlar.

4.Gebelik şekerini nasıl anlarız?

Gebeliğin 6.ayında herhangi bir kriter ya da belirti aranmaksızın her anne adayına gebelik şekeri testi uygulanır. Bu nedenle düzenli olarak doktor kontrolune giden adaylar böyle bir sorunları varsa öğrenebileceklerdir. Geleneksel yöntemlerle bu tarz bir problemi saptamak pek mümkün değildir.

5.Gebelik şekeri çıkan anneler diyabete yatkın mıdır?

Gebelik şekeri problemi yaşayanların diyabete yatkınlıkları olduğu bilinmektedir.

6.Gebelik şekeri yaygın mıdır?

Tüm anne adaylarının %5 gibi bir kısmında görüldüğü bilinmektedir.

7.Gebelik şekeri çıkan anne adayının bebeği diyabetli mi doğar?

Böyle bir şey söz konusu değildir. Gebelik şekeri bebekte diyabete yol açmaz.

8.Gebelik şekeri gebelik sonlanınca sonlanır mı?

Gebelik şekeri gebelikten sonraki 8 hafta içinde genellikle sonlanır. Emin olmak için sağlık kuruluşlarında test yaptırmak gerekir.

9.Gebelik şekeri bebeğe zarar verir mi?

Gebelik şekeri çıkan anne adayı hem kendi sağlığını hem bebeğinin sağlığını göz önüne alarak dikkatli davranmalıdır. Gebelik şekeri mutlaka kontrol altına alınması gereken bir problemdir. İnsülin tedavisi bu konuda en önemli tedavi yöntemidir. Eğer kontrol altına alınmaz yani tedavi reddedilirse bebekte bazı problemler ortaya çıkabilir. En belirgin olanlar bebeğin iri doğması (4 kilodan fazla), ölü doğumlar ya da amniyon sıvısının artmasıdır.

10.Hangi grup annelerin gebelik şekeri problemiyle karşılaşma ihtimali daha fazladır?

Öncelikle her grup anne adayının bu tarz bir problemle karşılaşabileceğini söylemeliyim. Fakat riskin fazla olduğu bir grup elbette var. Eğer anne adayı daha önce sebepsiz düşükler yapmışsa, daha önceki gebeliklerinde gebellik şekeri problemi yaşamışsa, Ölü doğum ve ya anomalili doğumlar varsa, yakın akrabalarda diyabet varsa, iri bebek doğurmuşsa ya da gebelikte çok kilo alıyorsa gebelik şekeri çıkma ihtimali artar.

Editör
Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
İlgili Haberler