1. HABERLER

  2. DÜNYA

  3. Fransa'dan Müslüman Alemini Hedef Alan Tasarı Komisyonda Kabul Edildi
Fransa'dan Müslüman Alemini Hedef Alan Tasarı Komisyonda Kabul Edildi

Fransa'dan Müslüman Alemini Hedef Alan Tasarı Komisyonda Kabul Edildi

İslam alemine yönelik düşmanlığın ve kinin üst merkezi konumunda yer alan Fransa'da, İslam'ı ve Müslüman alemini hedef alan tasarı Ulusal Meclisteki özel komisyondan geçirildi. Tasarının Şubat ayında Ulusal Meclise gönderilmesi bekleniyor.

A+A-

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron'un, "İslamcı ayrılıkçılıkla mücadele olarak belirttiği, gelen büyük tepkiler nedeniyle"Cumhuriyet değerlerine saygıyı güçlendiren prensipler" olarak alınan kararla değiştirilen yasa tasarısı, 3 yaşından itibaren bütün çocukların evde eğitim almasının önüne geçiyor. Müslüman bireylerin çocuklarına evde eğitim vermek için izinli kurumlardan izin alması gerekiyor. Okul çağındaki her çocuğa ulusal okul numarası verilecek. bu sebeple özellikle kız çocuklarına evde eğitim veren Müslüman bireylerin devlet tarafından takibi kolaylaştırılacak.

Camilere yurt dışından gönderilen fonlar denetlenecek. 10 bin Euro'yu geçen yabancı maddi destekler kaynak beyanına tabi alınacak. Ayrıca, özellikle camilerin yıllık hesapları kanuni denetçi tarafından denetlenecek.

Cinsi sapkınlığa yönelik eleştiri yapan ibadet yerleri kapatılacak. Fransa yasalarına göre bir üyesi tarafından bile olsa yapılan "suç" derneğin kapatılması için yeterli sayılacak.

Devletten maddi destek gören dernekler Fransa'nın sözde medeni değerlerine saygı gösterme taahhüdüne tabi olacak.

Müslüman kadınların erkek doktorlara veya Müslüman erkeklerin kadın doktorlara muayene olmayı kabul etmemesi suç haline getirilecek.

Çok eşli yabancı vatandaşlara oturum izni verilmeyecek. Çok eşli yabancı vatandaşların oturum izni iptal edilebilecek. Birden çok sevgiliye sahip olan kişilere ise herhangi bir yaptırım uygulanmayacak. Sağlık görevlilerinin, "bekâret sertifikaları" vermeleri yasaklanacak.

Devleti temsil eden, devlet hizmeti sunan sözleşmeli özel şirketler de dâhil olmak üzere herhangi bir kişi veya kuruluş, "laiklik ilkelerini ve kamu hizmetinin tarafsızlığını" sağlamak zorunda olacak. Misal halka açık yüzme havuzları, dini gerekçelerle kadınlar ve erkekler için ayrı saatlerde olmayacak.
 

Önceki ve Sonraki Haberler