1. HABERLER

  2. EKONOMİ

  3. Eşi Çalışan Erkeğin Sosyal Hakları Nelerdir?
Eşi Çalışan Erkeğin Sosyal Hakları Nelerdir?

Eşi Çalışan Erkeğin Sosyal Hakları Nelerdir?

Günümüzde artık nerede ise herkes karı koca olarak çalışmaktadır. Bazı nedenlerden ötürü erkekler işsiz kalma durumları yaşamaktadırlar.

A+A-

Bu durumda olan erkek eşi çalışması halinde birçok hak sahibi olmaktadır. Toplum tarafından bilinmeyen bu sosyal haklar devlet tarafından eşi çalışması halinde erkeğe verilmiştir. Günümüz toplumunda evli çiftler genelde birlikte çalışarak hayatın yükünü paylaşırlar. Bu durumda da devletimiz tarafından yeni yasalar düzenlenerek eşi çalışan erkeklere çok sayıda hak tanımlaması yapılmıştır.

Gelir Testi

Eşi çalışan birçok erkek artık günümüzde çok sayıda haklardan yararlanabilmektedir. Gelir tersti muafiyeti de bu hakların içindedir. Gelir testi muafiyeti ile erkek işsiz kalsa bile eşi çalıştığı için gelir testi yaptırmasına gerek kalmayacaktır. Böylece genel sağlık sigortasından da aynı şekilde yararlanabilecektir.

Eşi Çalışmayan Erkek Doğum Parası Alabilir Mi?

Doğum yardım parasını sadece kadınlar alabilmektedir. Eşi çalışmayan erkek doğum yardım parası alamaz. 16 hafta olarak verilen doğrum yardım parası her yıl asgari ücrete göre yeniden belirlenmektedir. Ayrıca annelere çalışıp çalışmadığına bakılmaksızın da doğum yardım parası verilmektedir. Bu yardım parası doğan ve yaşayan her çocuk için verilmektedir. Doğum yardım parasının hesaplanması asgari ücretin brüt miktarı üzerinden sağlanmaktadır. Hesaplama formülü ise şu şekildedir.

Eşi Çalışmayan Erkeğe Süt Parası Var Mı?

Emzirme ödeneği yani süt parası eşi çalışmayan erkeğe verili mi? Bu sorunun cevabı evettir. Şayet sigortalı kadın doğum yapar ise süt parası çalışan eşe verilirken, eğer ki doğum yapan kadın çalışmıyor ise bu yardım parası sigortalı erkeğe verilmektedir. Ayrıca süt parasını sadece 4 a ve b kapsamında çalışanlar almak ile kalmıyorlar. Çalışan memurlar da süt parası alabilmektedirler. Memurlara süt yardım paraları çalıştıkları kurum tarafından verilmektedir. Eşlerin süt parası alabilmeleri için gerekli şartlar şu şekildedir;

  1. 4 A veya B kapsamında çalışanların en az doğumdan önce en az 120 gün veya üstünde sigortalı olması gerekmektedir.
  2. Süt parası alabilmek için ise doğumun canlı olarak gerçekleşmesi gerekilir.

Başvurular yine il ya da ilçedeki SGK kurumlarına yapılmaktadır

 

Etiketler : , ,
Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
İlgili Haberler