1. HABERLER

  2. EMLAK

  3. Emlak Yatırımı Nasıl Yapılır
Emlak Yatırımı Nasıl Yapılır

Emlak Yatırımı Nasıl Yapılır

Emlak Yatırımı Yapmanın Koşulları ve Yatırım AraçlarıSon günlerde yatırım yapmak ve kar elde etmek birçok kişi emlak yarımını araç olarak kullanmış...

A+A-

Emlak Yatırımı Yapmanın Koşulları ve Yatırım Araçları

Son günlerde yatırım yapmak ve kar elde etmek birçok kişi emlak yarımını araç olarak kullanmış ve yoğun bir ilgi alanı konusu olmuştur. Eğer birikmiş bir miktar paranız var ise ve  yatırım yaparak daha da değerlendirmek istenirse birçok seçenek değerlendirebilir. Ancak yatırım aracının nasıl seçeceği konusunda kararsızlık var ise iki belirleyici faktöre dikkat etmek gerekmektedir. Bunlardan ilki  neye ne kadar miktarda yatırım yapacağınızı belirlemektir. Örneğin plansız bir şekilde hareket edilirse size hiçbir kar getirmeyecektir. Bu sebepten dolayı yatırımdan önce ne kadar kar etmek istediğinizi, yatırımı nereye yaparsanız size kar getireceğini paranız doğrultusunda belirlemeniz gerekir.

İkinci faktör ise yatırım yapacak alanın riskli olup olmadığının belirlenmesidir. Bu gruplar için yatırım araçlarının kendi içinde avantaj ve dezavantajları bulunmaktadır. Örnek verilirse borsaya yatırım yapmak  riskli bir yatırımdır ve detaylı bir birikim gerektirirken, hazine bonoları, fonlar riskli olan yatırımlar arasındadır. Eğer para miktarı kısıtlıysa ve kaybetme riski alınması gerekiyorsa daha az riskli olan yatırım araçlarını seçmek avantaj getirir. Herhangi bir yere yatırım yaparken riske girmek istemeyenler için emlak, faiz, altın gibi yatırımlar daha uygundur. Bu yatırımlar hakkında detaylı inceleme yapmak da size avantaj sağlayacaktır. Herhangi bir risk oluşturmayan yatırım araçları içeri isinde ise emlak kısa ve uzun vadede kar sağlayan önemli bir seçenekler arasındadır.

Emlakta Yatırım

Emlak en basit hali ile tanımlanırsa taşınamaz malları anlatan ifadedir ve emlak kapsamına bina, arazi, arsa gibi kavramlar girer. Son zamanlarda emlak sektörü şehirleşme süreci ile  hızla gelişim göstermektedir. Emlak konutlarının değerleri borsa gibi belirli zamanlarda  düşüş veya yükseliş göstermektedir. Emlak için herhangi bir yatırım yapılmadan önce piyasanın kontrolü iyi bir şekilde yapılması gerekir.

Emlak Yatırımı Nasıl Yapılır?

Emlak yatırımı yapılmadan önce hangi emlak unsuruna yatırım yapacağı ve uzun vadede ne kadar kar elde edeceği tespit edilmelidir. Bu aşamada ev, ofis ya da arazi yatırımları özellik olarak birbirinden farklılık gösterdiği göz önünde bulundurulmalıdır. Bütün bunların detaylı incelenmesi kar için önemli koşullardan birisidir. Eğer  acil nakit ihtiyacı yoksa ve 5-10 yıl boyunca bu anlamda rahatlık sağlanıyorsa arsa yatırımı ideal bir seçim olmayacaktır. Bunun nedeni ise gelişmekte olan şehirlerde bu süre içinde bazı bölgeler çok ciddi oranda değer kazanmaktadır. Örnek verilirse x liraya alınan arsa 7 yıl sonra x+10.000 TL kar sağlayacaktır.
Fakat düzenli olarak gelire ihtiyaç dahilinde ofis ya da dükkan almak diğer yatırım araçlarına göre daha fazla kar sağlayacaktır. Bunun nedeni dükkanların para getirisinin garanti olması ve daha yüksekten kiraya verme şansından kaynaklanır. 

Bunun yanı sıra işlek bir yerden alınan işletme size çok daha fazla kar sağlayacaktır. Bu nedenle de metre kare hesabı ile değil, işleyiş açısından hesaplama yaparak işleteme alınmalıdır.   

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
İlgili Haberler