1. HABERLER

  2. E-devlet Gss Genel Sağlık Sigortası Sorgulama
E-devlet Gss Genel Sağlık Sigortası Sorgulama

E-devlet Gss Genel Sağlık Sigortası Sorgulama

"E-devlet" Gss Genel Sağlık Sigortası Sorgulama. Sağlık sigortam var mı? Ya da sağlık sigortam şu an aktif mi? Genel Sağlık Sigortası borç sorgulama işlemleri nasıl yapılır? Sorularının cevabı haber detayında...

A+A-

Bu soruların bütün cevaplarını bu makalede sizler için hazırladık her vatandaşın aklını karıştıran sorular arasında bulunan Bu soruların cevapları sizleri bekliyor keyifli okumalar dileriz.

Genel Sağlık Sigortası Nedir?

GSS,  uzatılmış hali genel sağlık sigortası Sosyal Güvenlik Kurumu aracılığı ile zorunlu bir şekilde tutulmakta olan bir güvence uygulaması olarak karşımıza çıkmaktadır. Vatandaşların sağlıklarını koruma ve karşılaşmış oldukları sağlık problemleri, harcamalarını karşılayan genel sağlık sigortası genel itibariyle sağlık güvencesi bulunmayan vatandaşların sağlık hizmetlerinden faydalanabilmeleri olanak tanıyan bir sistemdir. Bu sistemin amacı Türkiye genelinde bütün vatandaşların sağlık hizmetlerinden eşit fırsatlar dahilinde yararlanmasını sağlamaktır.

Genel Sağlık Sigortası kimleri kapsamaktadır?

2012 senesinin Ocak tarihinden itibaren uygulanmakta olan genel sağlık sigortası uygulaması herhangi bir yerde sigortalı olarak faaliyet göstermeyen ya da sigortası bulunmayan, hem bakmakla yükümlü olduğu kişi olarak aile bireyleri aracılığı ile sağlık güvencesi bulunmayan SGK’dan herhangi bir emekli maaşı veya başka bir aylık almayan Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının tamamı için zorunlu olmaktadır.

Genel sağlık sigortası uygulaması dahilinde gerçekleştirilmesi olan gelir testi neticesinde gelirleri asgari ücretin üçte biri kadar ya da daha fazla olan vatandaşlara sağlık hizmetlerinden yararlanabilmeleri açısından prim ödemek zorunluluğu getirilmiştir. 18 yaşını tamamlamış her Türkiye Cumhuriyeti Devleti vatandaşı genel sağlık sigortası sisteminden faydalanmaktadır 18 yaşından büyük olup da çalışmayan ya da herhangi bir sosyal güvencesi bulunmayan yurttaşlar gerekli ücreti ödemek suretiyle bu hizmetten faydalanabilir. 18 yaşın altında bulunan vatandaşlar ise genel sağlık sigortasından ücretsiz olarak faydalanırlar.

Genel  Sağlık Sigortası Sorgulaması Nasıl Yapılır?

Sağlık sigortasının bulunup bulunmadığı hususunda öğrenme aşamasında Elektronik devlet kapısının sunmuş olduğu hizmetlerden faydalanmak mümkündür. Sağlık sigortası sorgulama işlemi genel itibariyle internet uygulaması üzerinden oldukça hızlı bir şekilde gerçekleştirdiği Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından sağlanması olan genel sağlık sigortası tescil ve prim borcu sorgulama hizmetleri aracılığı ile sağlık sigortası borcunun olup olmadığını öğrenmek çok basittir. E-devlet sistemine şifre ile erişim sağlandıktan sonra sağ üstte bulunan arama kutucuğuna “GSS borç dökümü” yazıldığında bu husus ile ilgili bütün bilgiler vatandaşların karşısına çıkmaktadır.

Yönetici
Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
İlgili Haberler