1. HABERLER

  2. DÜNYA

  3. Mısır, Refah Sınır Kapısını 3 günlüğüne yeniden açtı
Dünyanın İnternet Kontrolü Tamamen ABD’de Olacak!

Dünyanın İnternet Kontrolü Tamamen ABD’de Olacak!

İnterneti dünya çapında düzenleyen ve yine dünya çapında kontrol altına almakta olan ICANN, ABD Amerika Birleşik Devletleri’nin kontrolü altında kalmaya...

A+A-

İnterneti dünya çapında düzenleyen ve yine dünya çapında kontrol altına almakta olan ICANN, ABD Amerika Birleşik Devletleri’nin kontrolü altında kalmaya sürekli olarak devam edecek.. ABD ticaret bakanlığı’na bağlı Ulusal Telekomünikasyon ve Enformasyon İdaresi Başkanı Lawrence Strickling, internet Tahsisli Sayılar ve İsimler Kurumu ile ilgili çeşitli açıklamalarda bulunarak ICANN üzerindeki kontrolün bir yıl boyunca daha ABD hükümetinde kalacağını bildirdi. Strickling’in geçen sene yapmış olduğu bir açıklama neticesinde ABD hükümetinin internet yönetiminin çekilmek istediğini ve internet adres yönetimi için de 2015 senesinin sonbahar aylarına kadar daha da dayanıklı ve güçlü bir model üretilmesi gerektiğini bildirmişti.

ABD Ticaret Bakanlığı’nın Yerini Dolduracak Bir Çözüm Yok!

Fakat ABD Ticaret Bakanlığı’nın yerini dolduracak bir çeşit çözümün olmaması ve 2016 senesi içerisinde bu durumun da devam etmesi halinde 3 senelik yeni bir uzatma daha olacağı belirtilmekte. ICANN nedir? Bir sivil toplum kuruluşu olan ICANN, elektronik postaların alıcılara tam olarak doğru internet protokol adresleri ile ulaşıp ulaşamadığını, kullanıcıların internet sayfalarında daha rahat bir şekilde gezip gezemediğini, Facebook, Twitter, Youtube gibi medya ağlarında paylaşımlarda olup olmadığını gibi birçok çeşitli konuları inceliyor. Sadece incelemekle kalmıyor ve güvence altına da gayet başarılı bir şekilde alıyor. Ayrıca ICANN kuruluşunun görevleri sadece bunlarla kalmıyor çeşitli web sitelere çeşitli onaylar da vererek birçok kuruluşla beraber çalışıyorlar.

İnternet Adresi Uluslararası Hale Gelmeyecek!

2003 ve 2005 senelerinde yapılan dünya enformasyon zirvelerinde internet adresinin uluslar arası hale getirilmesi gündeme getirilmiş ve Washington ise bu duruma karşı çıkmıştı. Fakat internet unsurunu sadece Amerika değil bunun yanı sıra neredeyse bütün ülkeler kullanıyor ve faydalanıyor. Bu durumda da internet’in daha uluslar arası bir hale getirilmesi de son derece önem arz etmektedir. Gerek demokrasi açısından gerekse eşitlik açısından birçok kişi de bunu onaylamaktaydı. Fakat Washington’un buna neden karşı çıktığı ise hala henüz sır gibi saklanıyor. Fakat birçok uzman araştırmacı yazara göre Washington liderliği elinden bırakmak istemiyor ve internet konusunda binlerce kişiye ev sahipliği yapmak ve interneti yönetmek istiyorlar.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.