1. HABERLER

  2. EKONOMİ

  3. Dünya Bankasının GSYİH listesi.
Dünya Bankasının GSYİH listesi.

Dünya Bankasının GSYİH listesi.

Dünya Bankası 2013 yılı için GSYİH (Gayri Safi Yurtiçi Hasıla) hacmine göre 191 ülkenin yer aldığı reyting listesini açıkladı.Listeye GSYİH'sı...

A+A-

Dünya Bankası 2013 yılı için GSYİH (Gayri Safi Yurtiçi Hasıla) hacmine göre 191 ülkenin yer aldığı reyting listesini açıkladı.

Listeye GSYİH'sı 16.8 trilyon dolara ulaşan ABD öncülük ediyor. Bu yüzden 9.2 trilyon dolar ile Çin listede 2. sırada, Japonya 4.9 trilyon dolarla 3. sırada, Almanya ise 3.6 trilyon dolarla 4. sırada yer almaktadır. GSYİH 2.1 trilyon dolar olan Rusya listede 8. sırada belirlendi. İlginç nokta şu ki, Brezilya GSYİH'ya göre (2.2 trilyon dolar) listede Rusya'dan öne geçerek 7. sırada yer aldı.

RUSYA eski Sovyet ülkeleri arasında lider.

Buna karşılık Rusya eski SSCB cumhuriyetleri arasında bu göstergelere göre büyük farkla lider. Onu 224.4 milyar dolarla Kazakistan takip ediyor. Genel olarak ise Kazakistan dünya ülkeleri arasında 45. yerdedir ve göstergeleri açısından orta düzey ülkeleri geçiyor. GSYİH'nın hacmine göre Kazakistan'ı Ukrayna izliyor - 177.4 milyar dolar. Rusya'nın göstergelerinden yaklaşık 30 kez geri kalan Azerbaycan 73.6 milyar dolarla eski Sovyet mekânı ülkeleri arasında 4. yerde genel listede ise 67. sıradadır.

Ermenistan Listenin sonuncusudur.

Ermenistan eski Sovyet Cumhuriyetleri arasında en düşük göstericiye sahiptir (10.4 milyar dolar) ve GSYİH hacmine göre ise dünyada 135. yerde. Bu açıdan Azerbaycan ve Ermenistan GSYİH'sini kıyaslarsak, Azerbaycan'ın Ermenistan'ın 7 defa üstün olduğuna tanık oluruz. Türkiye listede 17. sırada yer aldı. Ülkenin GSYİH'sı 820.2 milyar dolar. İran İslam Cumhuriyeti 368.9 milyar dolarla 32. sırada yer almakta. İlginiz için belirtmek isteriz ki, listeyi 38,1 milyon GSYİH ile Tuvalu devleti kapıyor.

Kişi başına düşen GSYİH.

GSYİH'nın dünya hacmi 2013 yılında 74.9 trilyon dolar gibi belirlendi. Bu, 2012 yılına kıyasla yaklaşık 2 trilyon dolar artış demektir. Genel olarak GSYİH göstergesi ülke ekonomilerinin durumunu gösteren ekonomik bir endeksidir. Her ülkede kişi başına düşen GSYİH (AQP) o ülkede yaşayan insanların yaşam standartlarını temel göstergelerinden sayılıyor.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.