1. HABERLER

  2. EKONOMİ

  3. Dolar Kuru En Son Ne Kadar Oldu?
Dolar Kuru En Son Ne Kadar Oldu?

Dolar Kuru En Son Ne Kadar Oldu?

Merkez Bankası Başkanı Naci Ağbal'ın faiz indirimi yapılmayacağı ve sıkı duruş söylemleri sonrası dolar/TL'deki düşüş devam ediyor.

A+A-

Dün 7,03-7,04 seviyelerinde seyreden dolar/TL bugün 7,05 TL'de yer alıyor.

Euro/TL ise 8,56 TL’de yer alıyor.
 

Döviz Nedir?

Döviz, en kısa hali ile ‘yabancı parayı temsil eden belgeler anlamına gelmektedir. Türkçeye geçen anlamı ise yabancı ülkelerdeki paralara biz döviz demekteyiz. Hangisi olduğu fark etmeksizin, bir ülkenin parasını başka bir ülkenin para birimine dönüştürme prosedürüne döviz işlemi veya kambiyo işlemi isimleri verilmektedir. Fransızcadaki ‘devise’ sözcüğünden Türk diline geçen bu sözcüğe genel anlamı ile bakıldığında ise; uluslararası ödemeler yapılırken kullanılan ödeme vasıtasının bütününe verildiği görülür.

Ekonomide Döviz

Ekonomik taraftan bakıldığında, iktisadi manada bir mal özelliği gösteren döviz borsası, dünyanın nerede ise her yerinde kullanılan bir işlemdir. Tokyo, New York, Zürih, Frankfurt, Paris ve Londra gibi metropoller dünyanın en makro ve önemli döviz borsaları arasında bulunmaktadır. Bu anlamda bakıldığında, dövizi belli bir kriterler ya da yerlerle sınırlandırmak doğru değildir.

Bir para biriminin, herhangi bir para birimine çevrilmesi sırasında; para birimlerinin kendi ülkelerindeki alım gücü ile doğru orantılı olarak farklılık göstermesi dolayısı ile çevrilen paranın miktarı da değişebilmektedir.

Türkiye’de Döviz

Türkiye’de ise döviz piyasasına bakılacak olursa Lozan Antlaşması dolayısı ile bu tür döviz piyasalarına 1930 yılına kadar dokunulmamış yani herhangi bir müdahalede bulunulmamıştır. 1930 yılında ise çıkarılan bir kanun ile birlikte döviz piyasasını düzenleme Maliye Bakanlığı bünyesine verilmiştir.

Canlı Döviz

Döviz, gün içerisinde değişkenlik gösterebilen bir alandır. Bu nedenle canlı döviz fiyatlarından haberdar olabilmek için takip edilmesi gerekmektedir. Canlı döviz, online ortamda yayılan ve her an döviz fiyat değişikliklerini gösterebilen bir işlem olarak kullanıcılar tarafından rağbet görmektedir.

Dolar Nedir?

Dolar, ABD, Kanada, Avusturalya, Güney Amerika, Pasifik, Karayipler, bazı Asya ve Avrupa gibi ülkelerin resmi para birimidir. Dünya'da en yaygın kullanılan para birimi dolardır. Bazı ülkelerin resmi para birimidir. Doların yaygın olmasındaki sebebi ise ikinci dünya savaşından bu zamana kadar dayanır. Bretton Woods para sistemi de bu nedenlerden biridir. O zamanlar bu sistem çöküş yaşamasına rağmen pek çok ülke doları rezerv olarak bulundurdular.

Doların Tarihi

ABD Kongresi 1785 yılında ABD'nin resmi para birimi olarak kabul edilmiştir. Türkçesi "Tanrıya Güveniyoruz" olan yazı tüm banknotlar üzerinde 1955'te zorunlu kılınmıştır.

Dolar Neden Artar?

Doların artış sebebi yabancı para girişinin artışıyla dövizin artmasıdır. Kurun yükselmesi ise bir ülkenin parasının değer kaybetmesidir. Enflasyon beklentisinin arttığı bir ülkede o ülkede kullanılan para birimine olan talep azalır. Bu durumda ise para doğal olarak değerini kaybeder.

Döviz Kurları Anlık Olarak Nasıl Belirlenir?

Bankalar arasındaki döviz piyasasının saat 10:00 ve 15:00 arasında her saatte 6 kere ortalaması alınır ve Merkez Bankası bunu ilan eder.

Ülkeler Neye Göre Para Basarlar?

Diğer bir adı ile emisyon işlemi Merkez Bankası tarafından kontrol edilir. Ülkeler kendi isteklerine göre para basamazlar. Para basılabilmesi ülkenin altın rezervine göre belirlenir. Ayrıca dünyadaki tüm ülkeler ticaretlerini dolar kullanarak yaparlar. Tüm alışverişlerde dolar kullanılır. Ayrıca bir para birimi piyasada ne kadar çok olursa o kadar değeri düşer.

Bu konuya verebileceğimiz bir örnek ise Almanya'dır. Almanya birinci dünya savaşından sonra savaştaki giderlerini karşılamak için o kadar çok para bastılar ki enflasyon dengesini kaybetti ve bir tane ekmek almak için bile bir tomar paraya ihtiyaç duydular.

Euro Nedir?

Euro ilk olarak 1995 senesinde Avrupa Birliği tarafından senato onayıyla kabul edilmiştir. Fakat finans piyasalarına tanıtıldığı tarih 1999 yılının 1 Ocak günü olmakta. İlk çıktığı tarihte 1 Euro yaklaşık olarak 1,18 Amerikan Dolarına denkti.

Euro hem banknot hem de madeni para olarak 1 Ocak 2002’de başlayarak piyasalarda dolaşıma girmiş oldu. Şimdiki zamanda dünyadaki rezerv bakımından incelendiğinde ilk sırada Amerikan Doları gelir ve bu da Amerikan Doları’nı en çok kullanılan para birimi yapmakta. Ancak dolara göre daha çok genç olan Euro ise dünyanın ikinci büyük rezervine sahip para birimi olmakta. Bu durum ise Euro’yu Amerikan Doları’ndan sonra dünyanın en çok kullanılmakta olan ikinci parası yapıyor.

Kimler Tarafından Kullanılıyor?

Euro, Avrupa Birliği ülkelerine bağlı kurumlar ve bu ülkelerin vatandaşları tarafından ve yapılan anlaşmalar ile Avrupa Birliği üyesi olmayan ülkeler tarafından da kullanılan bir para birimine verilen isimdir. Avrupa Birliği ülkelerinin resmi para birimi olmaktadır. Avrupa’da olup da Avrupa Birliği’ne üye olmayan ülkeler ise yapılan anlaşmalarca Euro kullanımına başlamış olmakta. Euro değer bakımından Türk Lirası karşısında oldukça güçlü. Bunun en büyük nedeniyse arkasına almış olduğu Avrupa Birliği’nin ekonomik istikrarı ve üretim gücüdür.

Fiyatı Nasıl Belirlenmekte?

Euro üzerinden yatırım veya ticaret yapmayı düşünen kişinin aklına ilk gelen soru, ücretinin nasıl belirlendiği olmakta. Euro fiyatlarının belirlenmesinde sadece bir halk değil dünya üzerindeki bütün ülkeler baz alınıyor. Euro’nun hangi bantta seyrettiği tamamıyla dünya üzerinde yapılan alışverişine bağlı olarak değişiklik göstermekte. Euro 24 saat hareket halinde olan bir para birimi olduğundan dolayı gün içinde birçok değişime uğramakta ve işlem yapılmadan evvel sürekli takip edilmesi gerekmekte. Euro’nun fiyatının değişmesine sebep olan en önemli devletlerse dünya çapında gücünü kanıtlamış ülkeler olmakta.

Halk Gazetesi

Önceki ve Sonraki Haberler