1. HABERLER

  2. EMLAK

  3. Doğru Emlak Yatırımı Nasıl Yapılır?
Doğru Emlak Yatırımı Nasıl Yapılır?

Doğru Emlak Yatırımı Nasıl Yapılır?

Öncelikle konunun daha iyi anlaşılabilmesi için emlak yatırımından neyin kast edildiğine değinmek gerekir. Emlak yatırımı; arsa, bina, bahçe ve daire...

A+A-

Öncelikle konunun daha iyi anlaşılabilmesi için emlak yatırımından neyin kast edildiğine değinmek gerekir. Emlak yatırımı; arsa, bina, bahçe ve daire gibi gayrimenkullerin düşük bir değerden alınıp yüksek bir bedele satılmasıdır. 

Emlak Yatırımı Neden Tercih Edilmelidir?

Günümüzde Türkiye'de en hızlı gelişen sektörlerin başında gayrimenkul sektörü gelmektedir. Nüfus artışı ve kentlere yaşanan göçler her gün emlak sektörünün biraz daha gelişmesine neden olmaktadır. Ülkemizin yaşamış olduğu bu emlak gelişimini bir yatırım fırsatına dönüştürmek pek de zor değil. 

Türkiye'de yatırım aracı olarak en çok tercih edilen konular; emlak, altın, borsa ve döviz yatırımlarıdır. Emlak yatırımı dışındaki bu diğer yatırım alanları için belli bir bilgi birikimine ihtiyaç vardır. Özellikle borsa ve döviz yatırımları uzmanlık gerektiren konular olduğu için sıradan vatandaşların kazanç elde etmesi daha da zorlaşmaktadır. Ayrıca emlak dışında bahsedilen bu yatırım araçları enflasyon ve dövizdeki kur farklarından etkilendikleri için belli riskleri de barındırmaktadır. Emlak yatırımı ekonomik koşullardan daha az etkilendiği için yatırımcılar için daha güvenilir bir kapı olmaktadır. Öte yandan diğer yatırım araçlarına göre daha az uzmanlık bilgisi gerektirdiği için herkesin kullanımına uygundur.

Kazançlı Bir Emlak Yatırımı Nasıl yapılır?

Bilindiği gibi emlak yatırımından kazanç elde edebilmek için gayrimenkulü düşük fiyattan almak ve yüksek fiyattan satmak gerekir.  Diğer yatırım araçlarına göre emlak yatırımının riski daha az olsa da, bu sektörde de fiyatlar birçok farklı etkenden etkilenmektedir. 

Emlak yatırımında dikkate alınması gereken ilk kaidelerden biri bu yatırıma aktarılan paranın atıl yani ihtiyaç fazlası bir para olmasıdır. Bunun nedeni gayrimenkule yatırım yaptıktan sonra acil bir para ihtiyacı ortaya çıktığında ya gayrimenkulü düşük bir bedelle satmak veya bankadan kredi çekerek faiz giderine katlanmak gerekebilir.

Emlak yatırımında kazanç elde etmek için gayrimenkulün uygun zamanda, uygun fiyata alınması gerekir. Büyüklerimizin yatırım konuları açıldığında sık sık kullandığı '' şimdiki aklım olsaydı filanca yerden arsa, daire, bina... alsaydım'' gibi cümleleri ilerde kullanmamak için bu gün ileri görüşlü olmak gerekir. Öte yandan ülkemizde birçok emlak zengini de bulunmaktadır. Bu insanlar ileri görüşlü olmanın faydasını servetlerin katlayarak artmasıyla almıştır. Bu nedenle emlak yatırımın da kazanç elde etmek için doğru zamanda doğru yere uzun vadeli yatırım yapmak gerekiyor. Bunun için şehirlerin konut ihtiyacını karşılamak için imara açılması muhtemel bölgeler büyük kar fırsatları doğurabilir. Ayrıca yeni açılan veya açılacak şehir hastaneleri ve üniversitelerin bulunduğu bölgelerde emlak yatırımı için düşük riskli sahalardır.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
İlgili Haberler