1. HABERLER

  2. İSLAM

  3. Çocuklara İslam Ahlakı Nasıl Öğretilir?
Çocuklara İslam Ahlakı Nasıl Öğretilir?

Çocuklara İslam Ahlakı Nasıl Öğretilir?

Dünya nimetlerinin en büyüğü bir evlat sahibi olmaktır. Marifet, onları dünyaya getirmek değil islam ahlakı ile terbiye etmektir. Bu gün ailelerin ortak...

A+A-

Dünya nimetlerinin en büyüğü bir evlat sahibi olmaktır. Marifet, onları dünyaya getirmek değil islam ahlakı ile terbiye etmektir. Bu gün ailelerin ortak sorunlarından biri çocukların anne, baba sözü dinlememesidir. Burada çuvaldızı dönüp kendimize batırmalıyız. Anne, baba olarak çocuklarımızın ceplerini doldurduğumuz gibi kalplerini doldurabiliyor muyuz? Ruhlarına gereken maneviyatı aşılayabiliyor muyuz? Yoksa onları bilgisayar da oyun sitelerine terk edip televizyon da çizgi filmlere mahkum mu ediyoruz. Yoksa çocuklarımıza karşı sabrımız tükendiği zaman Allah taş yapar deyip çocuklarımızın yüreklerine sevgi yerine korku mu aşılıyoruz.

Bu gün okullarda yapılan bir araştırmanın sonucuna göre çocuklarımıza ‘’Allah nedir?’’ diye sorulan soruya cevap olarak çocuklarımızın ‘’Allah taş yapar’’ demeleri manidardır. Efendimiz hayatımızın rehberi Muhammed Mustafa sallallahü aleyhi ve sellem buyuruyor ki ‘’çocuklarınızı güzel ahlakla terbiye ediniz. Öyleyse anne, baba olarak bize düşen çocuklarımızı korkutmadan islamı sevdirerek islam ahlakı üzerine yetiştirmektir.

Anne, baba çocuk üzerinde rol modeldir. Çocuk kopyalar, iyi ya da kötü olan her şeyi. Eğer bir evde anne etek giyiyorsa muhtemelen o evin kız çocuğu da etek giymek için can atıyordur. Eğer bir baba evde seccadesini serip ailesini namaza davet ediyorsa o evin erkek çocuğu da babasının yanında ilahi huzura durmanın gayreti içerisindedir. Peygamber efendimiz bir hadisi şeriflerinde buyurdular ki ‘’üç kişinin amel defteri kapanmaz.

1- Alimlerin amel defteri ölseler de kapanmaz. Yetiştirdikleri öğrenciler amel ettiği müddetçe onların amel defterine yazılan her sevap alimin (kur'an öğreticisi) amel defterine de yazılır. Bu sebeple amel defteri kıyamet gününe kadar kapanmaz.

2-Sadakai cariye sahiplerinin amel defteri kapanmaz. Sadakai cariye demek: yaşayan eser demektir. Cami, okul, mescit, yurt, gibi. Bu müesseselerden insanlar faydalandığı müddetçe emeği dokunana kimselerin amel defteri kıyamet gününe kadar kapanmaz.

3-Arkasında salih evlat bırakanın amel defteri kapanmaz. Salih evlat demek islam ahlakı üzerine yetiştirilmiş Allah'tan korkan haramlardan kaçınan, farzları eda etmekte titizlik gösteren kişi demektir. Ahlakı kur'an ahlakıdır. Böyle bir evlat yetiştiren kişinin amel defteri kıyamete kadar kapanmaz.

Çocuklarımıza islam ahlakını önce kendimiz yaşayarak sonra çocuklarımızın seviyesine göre yazılmış islami eğitim materyalleri ile namaz gibi uygulamalı ibadetlerde çocuklarımızı davet ederek aşılayabiliriz. Unutmayalım ki ''ağaç yaşken eğilir'' kuruduğu zaman ağacı eğmeye kalkışırsanız ağacı kırarsınız.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.