1. HABERLER

  2. İSLAM

  3. Çocuk ve Dİn
Çocuk ve Dİn

Çocuk ve Dİn

Din, herkes için farklı bir anlam ifade ediyor. Din, bence insanın içindeki boşluğu dolduran, sosyal hayatı düzenleyen, herkesin ihtiyaç duyduğu bir olgudur....

A+A-

Din, herkes için farklı bir anlam ifade ediyor. Din, bence insanın içindeki boşluğu dolduran, sosyal hayatı düzenleyen, herkesin ihtiyaç duyduğu bir olgudur. Peki böylesine hayati ve insanların hayatında böylesine büyük bir yerde olan bir olgu hakkında çocuklar nasıl bilgilendirilmeli? Nasıl onların anlayacağı bilinç düzeyinde ve çocukları ürkütmeden, dayatmadan dini olguları hayatlarına yerleştirmeli? Bu yazıda İslam dini üzerine çocuk eğitiminden bahsedeceğim.

Bizlerin dini algılamasıyla çocukların algılama şeklinin farklı olduğunu ve İslamın herşeyden önce bir hoşgörü dini olduğunu unutmamalıyız. Çocuk için dini eğitim doğduğu andan itibaren başlar. Küçücük bebek nasıl eğitilir dediğinizi duyar gibiyim. Küçük bir bebeğe din eğitimi yapılamayacağını düşünüyorsanız tüm dinlerin temeline bakmanızı tavsiye ederim. Hristiyanlıkta, İslamda ve Yahudilikte doğan bebekler için dini törenler veya uygulamalar vardır. Bebek doğduğunda kurban kesilmesi, mevlütler okunması, kulağına ezan okunması ve bunlar gibi birçok uygulama aslında bebeğin ve doğum olayının ne kadar dinle içiçe olduğunu görmemiz için yeterli.

Çocuğunuz doğduktan sonra ona her söylediğinizin, her tavsiyenizin ve çocuğunuzun gördüğü her karenin çocuğunuzun geleceği için ona birer referans olduğunu unutmayın. Her ne kadar sizi dinlemedğini veya sözlerinizi önemsemediğini düşünüyor olsanızda söylenenler ve görüntülerin çocuğun bilinçaltına yerleştiğini unutmayınız. Kendi çocukluğunuzda ebeveynlerinizin size söylediklerinin nasıl şu an hayatınızın temel taşlarını oluşturduğu anımsayınız.

Çocuğunuz serbest bir şekilde konuşmaya başlamadan önce ( her çocukta bu yaş değişebilir. Ortalama olarak 3-5 yaş arası ) ona hal ve hareketlerinizle örnek olmalısınız. Konuşmaya başladıktan sonra ise sadece bir model olmaktan çıkıp artık birer öğretmen konumuna gelirsiniz. Ona hem toplum hayatında bir model olmayı sürdürmeli hemde dini konularda etkili bir eğitime başlamalısınız. Daha küçük kavrayamaz gibi düşüncelere kapılmayınız. Bir çocuğun anlama kapasitesi yetişkinlerinkinden kat ve kat fazladır. Eğer biliyorsanız ona kelimeyi şehadet getimeyi ve kısa sureleri öğretebilirsiniz. Bu surelerin anlamlarını ve hikaylerinide çocuğunuza anlatarak daha kalıcı ve etkileyici bir eğitim yapabilirsiniz. Bunun dışında peygamberimizin, sahabelerin ve evliyaların hayatlarından hikayeler okuyabilirsiniz. İslam tarihi bu konuda çok zengin bir içeriğe sahip. Başta Peygamberimiz Hz.Muhammed (s.a.s) olmak üzere İslam tarihi yüzlerce rolmodele sahip. Eğer bu düzeydeki bir eğitimi yeterli görmüyorsanız hemen hemen her şehirde olan hafızlık kurslarına, kuran kurslarına çocuklarınızı yönlendirebilirsiniz. Bu hem onu sosyalleştirecek hemde dini hayatının bir parçası olarak görmesini sağlayacaktır.

Bir diğer önemli nokta ise namaz!

Namaz hepimizin yaşlanınca kılarız dediğimiz bir ibadet olmamalı. Bir çocuğa ne kadar erken namazı öğretir ve bunu bir sorumluluk haline getirirsek o kadar faydalı olur. Çünkü ilerleyen yaşlarda bu çok daha zordur ve çocuğa sadece bir görev gibi gelebilir. Oysaki biz dini bir görev değil bir aşk olarak yaşayan çocuklar yetiştirmeliyiz. Ağaç yaş iken eğilir sözü bu konuyu en iyi aydınlatacak sözlerdendir. Bir çocuğa tuvalet eğitimi bile 2-3 yaşında verilmeye çalışılırken dini eğitim gibi hiç bir başka eğitimle kıyaslanamayacak bir temel taş çocuklarımıza verilmekte geç kalınıyor. Eğer bir çocuğu islam fıtratı üzerine yetiştirirseniz o çocuk Allah'ın izniyle hem anne babasına hem vatanına milletine hemde ümmetine yakışır bir evlat olur. Bizlerde unutmamalıyız ki çocuğumuzu islam üzerine yetiştirmek sadece çocuğa değil bizlere de fayda sağlayacaktır. Anne ve babalar bununla mükelleftir.

Hayırlı nesiller yetiştirebilmek dileğiyle...

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.