1. HABERLER

  2. TEKNOLOJİ

  3. Cep Telefonları Kanser İçin Riskli Midir?
Cep Telefonları Kanser İçin Riskli Midir?

Cep Telefonları Kanser İçin Riskli Midir?

Cep telefonları ve kanser arasındaki olası bağlantı tartışmalıdır. Cep telefonları ve kanser üzerine yapılan çalışmaların sonuçlarında çelişkili sonuçlar elde edilmiştir. Cep telefonu kullanımı ve kanser riskinin derecesi hakkında bir fikir birliği yoktur

A+A-

Cep telefonu kullanımı ile özelikle beyin kanserleri arasında bir bağlantı olduğu konusunda endişe vardır. Bazı araştırmalarda 1970′lerden bu yana beyin tümörü oranında hafif bir artış saptanmaktadır, ancak cep telefonları 1970′lerde kullanımda değildi. Bunu yerine tıbbi görüntüleme yöntemleri ve tıbbi bakıma ulaşım zorluğu gibi diğer faktörlerin bu hafif artıştan sorumlu olabileceği düşünülmüştür.

Cep telefonu ve kanser hakkındaki çeşitli çalışmalara genel bir bakış atacak olursak:

20 yıllık bir süre içinde 420.000‘den fazla cep telefonu kullanıcısının takip edildiği bir çalışmada, cep telefonları ve beyin tümörü arasında hiçbir bağlantı bulunamadı.

Başka bir çalışmada cep telefonları ve tükürük bezi kanseri arasında bir ilişki bulundu. Bununla birlikte, çalışmaya katılan hastaların sadece küçük kısmında kötü huylu tümörleri vardı.

Başka bir çalışmada çok fazla cep telefonu kullananlarda, genel beyin tümörü riskinde bir artış saptanmamış ancak gliom (bir beyin tümörü ) riskinde artış saptanmış.

Uluslararası Kanser Araştırma Derneği (Dünya Sağlık Örgütü’nün bir parçası), cep telefonu ve glioma ve akustik nöroma gibi kanser olmayan beyin tümörleri arasında ilişki olasılığı üzerine çeşitli çalışmaları değerlendirdikten sonra cep telefonu radyasyonunun sınırlı kanıt kanserojen olarak kabul etmiştir. Sonuç olarak radyo frekans elektromanyetik alan grubunu insanlar için büyük olasılıkla kanserojen olarak sınıflandırılmıştır.

Tütün gibi kansere neden olan madde kullanımı ile kanser gelişmesi arasında geçen zamanın uzun olmasından dolayı kısa sürede cep telefonu kullanımının doğrudan kanser ile ilişkilendirilmesi için daha uzun zamana ihtiyaç duyulması gerekmektedir.

Cep telefonu ve kanser ilişkisi ile ilgili uzun süreli çalışmalar devam etmektedir, bugüne kadar cep telefonu kullanımının kanser riskini artırdığına dair hiçbir inandırıcı kanıt yoktur. Eğer cep telefonu ve kanser arasındaki olası bağlantı hakkında endişeleriniz var ise, cep telefonu kullanımınızı sınırlamayı düşünün ya da başınızdan uzak tutun veya kulaklık kullanın.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.