1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Eli Kanlı Terör Örgütü "PKK"
Çatı adayı meselesi

Çatı adayı meselesi

Bir çatı adayı lafıdır gidiyor. Ne demek çatı adayı? Aynı düşüncede ve kafa yapısında olmayan bir grup insanın biraraya gelmesi (yani bir çatı altında...

A+A-

Bir çatı adayı lafıdır gidiyor. Ne demek çatı adayı? Aynı düşüncede ve kafa yapısında olmayan bir grup insanın biraraya gelmesi (yani bir çatı altında toplanması) ve bir kısmının gönülden bir kısmının ise kendilerini zorunlu hissettikleri için olur dedikleri bir aday üzerinde anlaşmaya varmalarıdır. Galiba Ahmet Hakan en güzel tanımlamayı yapmış bu konuda. Diyor ki, çatı adayı, çatının altındakilerden büyük bir kısmının bayıldığı ama diğer kısmın nefret ettiği bir aday değildir. Çatının altındakilerinin çok büyük bir kısmının gönlüne uyan bir adaydır.

Burada Cumhuriyet Halk Partisi ile Milliyetçi Hareket Partisi, bir çatı adayı üzerinde anlaştılar. Daha doğrusu Cumhuriyet Halk Partisi, önümüzdeki dönemde Çankaya’da görmek istedikleri ismin Sayın Ekmeleddin İhsanoğlu olduğunu, Milliyetçi Hareket Partisi’ne bildirdi. Onlar da bunu uygun gördüler.

Sayın Ekmeleddin İhsanoğlu’nun, Cumhuriyet Partisi’nin ilkelerine ne kadar uyum sağladığı, bugün sıradan insanların anlamakta güçlük çektiği bir konudur. Muhakkak ki bizlerin göremediği birçok nokta Cumhuriyet Partisi’nin yöneticileri tarafından tesbit edilmiştir. Bu kararın muhakemesi zaman içinde mutlaka yapılacaktır.

1943 yılında Kahire’de doğan, yüksek öğrenimini Mısır Ayn Şems Üniversitesi Fen Fakültesi’nde yapan, daha sonra da El-Ezher Üniversitesi’nde akademik kariyerine başlayan İhsanoğlu, küçük yaşlarda Türk kültürünü aile çevresinde tanımaya başlamış, daha sonra Osmanlı kültürü ve edebiyatı ile ilgili araştırma çalışmaları yapmış.

1974 yılında Ankara Üniversitesi Fen Fakültesi’nde doktorasını tamamlamış, İngiltere’de Exeter Üniversitesi’nde doktora sonrası çalışmalar yapmış, islam ve batı kültürüyle ilgilenmiş. 1984 yılında da profesör olmuş. 24 yıl boyunca İslam Konferansı Örgütü’nde İslam Tarih, Sanat ve Kültür Araştırma Merkezi’nin genel sekreterliğini yürütmüş. Bu arada İstanbul Üniversitesi’nde Bilim Tarihi Bölümü ve Türk Bilim Tarihi Kurumu’nun başkanlığını yapmış.

Üstlendiği görevlere bakılırsa, islam tarihi ve kültürü ile fazlası ile içli dışlı biridir Sayın İhsanoğlu. Bu özellikleri ile ülkemizdeki muhafazkar kesimin çok da ters bakmayacığı biridir. Belki de bu özellikleri yüzünden Cumhuriyet Halk Partisi, Sayın Erdoğan’ın karşısına böyle bir isim ile çıkmıştır. Toplumun da ağırlıklı olarak muhafazakar yapısını dikkate almış ve son derece ılımlı birini aday olarak göstermiştir.

Üstelik her iki partinin yönetici kadroları da, ayrı ayrı aday göstermenin, seçimde başarı şansı bırakmayacağını, güç kaybı yaratacağını biliyorlardı. Önemli olan nasıl bir aday üzerinde fikir birliği sağlanacağıydı. Cumhuriyet Halk Partisi öyle bir isim bulmalıydı ki, bu isim hem iki partinin zorlanmadan rıza göstereceği bir isim olmalıydı, hem de her iki parti seçmenlerinin tepkisini almamalıydı.

Sayın Ekmeleddin İhsanoğlu’nun ismi bu şekilde ortaya atıldı. Ve çatının altındakiler sorun görmediler, uygun buldular.

Şimdi artık herkes nefeslerini tutmuş ve 10 Ağustos’u bekliyor. Peki ne olur seçim sonuçları? Sayın İhsanoğlu ilk turda yüzde elliyi geçebilir mi? Ya da soruyu tersinden sorarsak, Sayın Erdoğan yüzde elliyi bulabilir mi? Çünkü çatı adayını destekleme kararı alan on üç partinin son yerel seçimlerdeki oy oranı yüzde 44,7. Yani Sayın İhsanoğlu’nun ilk turda yüzde altıya yakın bir desteğe daha ihtiyacı var.

Ak Parti’nin son yerel seçimlerdeki oy oranı yüzde 45,6. Ancak uzmanlar AK Parti’nin bir miktar oy kaybı yaşadığı görüşünde. Böyle olunca Sayın Erdoğan’nın da ilk turda seçilmesi için yüzde beşin üzerinde oy artışı sağlamış olması gerekiyor.

Yani bir anlamda oylar eşit gibi. Herşey kararsız kalan seçmenin ellerinde. Yerel seçimlerde oy vermeyen kesim ne tarafa yönelecek? Ak Parti içinden Sayın İhsanoğlu’na akacak oy var mı? Ya da Cumhuriyet Halk Partisi içinden Sayın İhsanoğlu’na tepki yüzünden kaçacak oy var mı? Çok yakında göreceğiz.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.