1. YAZARLAR

  2. Birol Güven

  3. Çanakkale'de Tarih Yolculuğu
Birol Güven

Birol Güven

Çanakkale'de Tarih Yolculuğu

A+A-

Çanakkale merkeze ayak bastığınız andan itibaren başlayan tarihin değişmeyen izleri, hemen karşınıza çıkan sahra toplarıyla ve üzerindeki mermi izleriyle gözünüzde canlanmaya başlamaktadır. Anadolu topraklarında daha sakin geçen savaş mücadeleleri kıyıya yaklaştığımızda çimenlik kalesi ve Nusret mayın gemisiyle başlangıç noktası oluşturarak, Trakya topraklarındaki heybetli duruşuyla Kilit bahir kalesinin yarım adaya hakim görünüşü gözlerimizi açmamıza yardımcı olmaktadır..

Tarih yolculuğumuza deniz motoruyla kısa bir deniz yolculuğuyla devam ediyoruz.Tarih yolculuğuna diyoruz çünkü her metrekaresi şehit kanıyla ıslanmış yarım adada tarihi anlar adım attıkça karşımıza çıkacaktır. Kilit bahir kalesindeki tarih yüklü anları duygusal anlarla süsleyerek başlayan yarım ada yolculuğumuzda hemen yanı başında kahraman seyit onbaşının kaldırdığı top güllesi gözlerimiz dolu dolu seyretmemize neden olmaktadır.

Kitaplardan okuduğumuz kahramanlık dolu cümleleri yerinde canlı canlı görmenin verdiği haz hiç bir şeyin yerini tutamayacaktır. Yolumuza devam ettiğimizde Kireç tepedeki mücadelelerin hangi çetin şartlarda nerelerde geçtiğini görmekteyiz. Şehitlik anıtının boğazdan geçen her yabancı gemiye işte biz sizleri burada durdurduk bu bugün olsa bugünde durdururuz dercesine duran heybetli havasıyla duruşunu korumaktadır. Şehitliklerde yatan her memleketten gençlerin amaçlarına ulaşarak en yüksek mertebeye ulaşmanın huzuruyla yattıklarını görmek her Türk gencine kuvvet vermektedir.

Tarih yolculuğumuzun bir sonraki durağı diyemiyoruz çünkü durmaya kalksak günlerce bitmez yolculuk. Sessizce duran şehitlerimizin anlattıkları tepeleri kıyıları nasıl koruduklarını denizden gelen dünyanın en güçlü donanmalarını nasıl denizin serin sularına gömdüklerini yattıkları yerden kulağımıza fısıldamaktadırlar. Büyük önder baş komutan Anafartalar grup kumandanı Mustafa Kemal Atatürk'ün ileri görüşlülüğü sayesinde kıyılardan bir adım ilerleyemeyen Anzak ordularının tırmanamadıkları yamaçlarda geçen mücadeleler sırasında havada çarpışan mermilerin sergilendiği müzelerde gerçekler bir bir gözler önüne serilmektedir.

Bütün bu tarih kokan her metrekaresi şehitlerin ayak izleriyle basılan topraklardaki gezi insanın tüylerini ürpertirken ne kadar sıkıntılar çekildiğini de gözler önüne sermektedir. Çanakkale de gerçekleşen tarihin değiştiği bu yerleri görmek yerinde incelemek için yapılması gereken en yakın bir tur şirketine başvurmak veya arabanıza atlayıp gezmek olmaktadır. Ama kendi imkanımızla gezmek istediğimizde bazı ayrıntıları gözden kaçırabileceğimiz için bir rehber yardımıyla gezmek en yararlı bir tarih gezisi olacaktır.

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.