1. HABERLER

  2. EKONOMİ

  3. Bireysel Emeklilik
Bireysel Emeklilik

Bireysel Emeklilik

Maaş ve ücretli çalışanlar belli süre ve diğer şartları tamamladıktan sonra emekli olmaya hak kazanırlar ve kendilerine emekli maaşı bağlanır. Bu...

A+A-

Maaş ve ücretli çalışanlar belli süre ve diğer şartları tamamladıktan sonra emekli olmaya hak kazanırlar ve kendilerine emekli maaşı bağlanır. Bu maaş Sosyal Sigorta Kurumu tarafından bağlanmaktadır. Aktif çalışma hayatında elde edilen maaş veya ücret genel olarak emekli olunduktan sonra alınan emeklilik aylığından yüksek olduğundan, emeklilik başladığında hayat standartlarında düşüş meydana gelebilmektedir.

Bireysel Emeklilik Sistemi ise sosyal sigorta kurumundan bağımsız olarak, bireylerin kendi tasarrufları ile ikinci bir emeklilik elde etme hakkını ifade etmektedir. Yani SGK nın sağladığı emekli maaşına ek olarak, ikinci emeklilik maaşı alınması söz konusu olmakta, böylece emekliliğin daha rahat koşullarda geçirilmesi sağlanmaktadır.

Peki bu sisteme nasıl girilir ve nasıl emekli olunur?

Bireysel Emeklilik hakkı elde etmek isteyen kişiler (memur,esnaf,çiftçi,ev hanımı,doktor,avukat ,18 yaşını doldurmuş fiili ehliyet sahibi herkes) bir Emeklilik Şirketine başvurur. Şirket kişinin gelir durumuna ve yaşına uygun emeklilik planlarını kişiye sunar ve bilgi verir. Sözleşme imzalandıktan sonra katılımcı sisteme ilk giriş tarihinden itibaren 10 yıl boyunca sistemde kalmalı ve 56 yaşını bitirmelidir.

Katkı payları Emeklilik Şirketleri tarafından oluşturulan fonlarda, vadeli mevduat,repo,yatırım fonu vb yatırım araçlarında değerlendirilir.

1 Ocak 2013 tarihinden bu yana ödenmekte olan katkı payları için Devlet katkıda bulunmaktadır. Bu katkı katılımı payının %25 i oranındadır. Bu katkı 1 yıllık brüt asgari ücretin toplamını aşamaz.Devlet katkısı otomatik olarak yapılmaktadır. Başvuru gerekmez.

Emekliliğe hak kazanıldıktan sonra, toplanan birikimin tamamı alınarak sistemden ayrılınabilir. Bu istenmiyorsa, maaş şeklinde bağlanması da talep edilebilir.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
İlgili Haberler