1. HABERLER

  2. TEKNOLOJİ

  3. Bilgisayarınızdaki donanımsal sorunları nasıl bulursunuz ?
Bilgisayarınızdaki donanımsal sorunları nasıl bulursunuz ?

Bilgisayarınızdaki donanımsal sorunları nasıl bulursunuz ?

Yaşadığımız bu teknoloji çağında hiç bir cihaz sorunsuz ömrünü tamamlamamakta, en iyi makineker bile kullanıcısına bazı zorluklar çıkartabilmektedir....

A+A-

Yaşadığımız bu teknoloji çağında hiç bir cihaz sorunsuz ömrünü tamamlamamakta, en iyi makineker bile kullanıcısına bazı zorluklar çıkartabilmektedir. Bu yüzden yazılımsal arızası olmayan ve hiç açılmayan bilgisayrınızın donanımsal arızalarınızı nasıl tespit edeceğinize dair bazı bilgileri sizlerle paylaşalım.

Parçaların yerinden çıkartılarak tek tek denenmesi

* Öncelikle bilgsayarı prizden çıkartarak işe başlayalım.

* Sol kapak kısmını açarak masa üstüne yatırın

* Öncelikle yapılması gereken Hdd , DVD, flopy ve anakart üzerinde bulunan elektrik kablolarınını yerinden çıkartın.

* anakart ile Hdd , DVD, flopyê giden veri kablolarını yerinden çıkartın

* Ram, ekran kartı ve diğer kartları ana kartındaki yuvasından çıkartın.

* Şimdi bilgisayarınızda sadece anakart ve işlemci kalmış olacak.ana kartı kasaya bağlayan tüm vidaları yavaşça sökün. anakart serbest kaldıüında direk olarak değil, kasanın ön tarafındaki bölümünden kaldırarak çıkartın.Çünkü kasanın arka kısmında klavye mause ve usb girişleri takılı kalırve anakart çıkmaz.

Not: anakartın çıkarılmasındaki amaç; ana kartın alt yüzeyinde bulunan iletgenlerin kısa devresi varsa önlenmesidir.

* Çıkartmış olduğunuz ana kartı ahşap bir zemin üzerine yumuşak bir malzeme yerleştirerek ( kavucuk, karton v.s) üzerine koyunuz.

* Şimdi kasadan gelen güç ünitelerini tekrar yerlerine, anakarta takınız.

Bundan sonra yapılacak her şey denem yanılma ile yapılan işlemlerdir. Hiç bir bilgisayarcı nedemeden arızayı tespit edemez.Onlarda deneme yanılma ile yaparlar. Bu yüzden rahat olun.

* Güç fişleri takıldıktan sonra sırasıyla mause,klavye ve güç kutusuna gelen elektrik fişi takılır.

* Şimdi tek tek parçaları denemeye geldi. Öncelikle ramları yuvalarına yerleşitirin ve makineyi çalıştırın (Ana kart üzerinde bulunan ve genelde anakartın sağ alt köşesinde bulunan pinler iletken bir tornavide yardımıyla birbirleriyle temas ettirilerek makine çalıştırılır.) Eğer makine sorunsuz açılıyor ve bıos ekranı geliyorsa ram de bir sıkıntı yok. Eğer gelmiyorsa ekran, sağlam bir ram ile değiştirip tekrar deneyin çalışıyorsa önceki ramleriniz arızalıdır. Yeni bir ram almanız gerekmektedir.

* Ram sıkıntısı yoksa sıra hdd de. Şimdi makine kapalıyken hdd nin veri kablosunu takın ve tekrar çalıştırın. Eğer düzgün açlıyor ve windows ekranı geliyorsa hdd sıkıntı yoktur. Fakat açılmıyorsa hdd arızalıdır. Başka bir hdd ile değiştirip tekrar açın eğerki açılırsa yeni bir hdd almanız gerekir.

*HDD de sıkıntısı yoksa sıra DVD de. Şimdi makine kapalıyken dvd nin veri kablosunu takın ve tekrar çalıştırın. Eğer düzgün açlıyor ve windows ekranı geliyorsa dvd sıkıntı yoktur. Fakat açılmıyorsa hdd arızalıdır. Başka bir hdd ile değiştirip tekrar açın eğerki açılırsa yeni bir dvd almanız gerekir.

Bu arada baktınızki hiç birinde sıkıntı yok. Demekki ana kartın alt kısmındaki pinler oksitlemiş veya kasanın metalinden kısa devre yapıyorur. Bununda çaresi ince kavucuk veya plastik malzemeyi anakart ile kasa arasına yerleştirmektir.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.